Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, am si eu o nelamurire in legatura cu un radio online... am server de shoutcast, configurat.. insa am conexiune de la rds, cu ip si dns dinamic... exista vreo sansa sa tin un radio chiar daca la fiecare conectare mi se schimba ip-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Arunca un ochi pe www.dyndns.org.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu explici care-i problema?

 

pai problema e ca nu-l pot hosta, pt ca la fiecare conectare mi se schimba ip-ul.. si omu nu mai stie unde sa se conecteze...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai problema e ca nu-l pot hosta, pt ca la fiecare conectare mi se schimba ip-ul.. si omu nu mai stie unde sa se conecteze...

 

Atunci foloseste dyndns cum ti-a sugerat si Herr Spiegellman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi la Services > Dynamic DNS > Get Started.

 

Aici alegi cam cum vrei sa sune adresa radioului tau. Partea de sfarsit a adresei nu o poti pune chiar cum vrei tu, dar in lista sunt 88 de domenii... ar trebui sa ai de unde alege. La adresa IP dai click pe cea autodetectata (daca faci asta de acasa). Apoi dai click pe "Create host", "Next" si "ACtivate services".

 

Felicitari, ai adresa.

 

Acum, ca aceasta adresa sa arate mereu spre IP-ul tau, trebuie fie sa folosesti un soft ( http://cdn.dyndns.com/windows/DynUpSetup.exe ) fie sa folosesti un router. Majoritatea routerelor au o optiune speciala pentru DynDNS. Daca folosesti router, ai grija sa faci si port forwarding.

 

Tine-ne la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi la Services > Dynamic DNS > Get Started.

 

Aici alegi cam cum vrei sa sune adresa radioului tau. Partea de sfarsit a adresei nu o poti pune chiar cum vrei tu, dar in lista sunt 88 de domenii... ar trebui sa ai de unde alege. La adresa IP dai click pe cea autodetectata (daca faci asta de acasa). Apoi dai click pe "Create host", "Next" si "ACtivate services".

 

Felicitari, ai adresa.

 

Acum, ca aceasta adresa sa arate mereu spre IP-ul tau, trebuie fie sa folosesti un soft ( http://cdn.dyndns.com/windows/DynUpSetup.exe ) fie sa folosesti un router. Majoritatea routerelor au o optiune speciala pentru DynDNS. Daca folosesti router, ai grija sa faci si port forwarding.

 

Tine-ne la curent.

 

multumesc pt ajutor, am facut ce mi-ai zis, am luat si softul, am bifat adresa... si acum? cum fac legatura dintre adresa si serverul de shoutcast?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... instalezi softul, il setezi si el sa ocupa sa tina legatura facuta intre domeniu si IP.

 

De exemplu : ai domeniul radio.ath.cx si tocmai ce te-ai conectat la internet cu IP-ul 222.222.222.222 (e dat ca exemplu). Softul de la ei verifica ce IP are domeniul tau si daca nu e 222.222.222.222, atunci se conecteaza la DynDNS, ii anunta ca domeniul tau trebuie sa aiba acum IP-ul 222.222.222.222 si apoi sta latent. Daca ti se schimba IP-ul, softul va repeta procesul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai... instalezi softul, il setezi si el sa ocupa sa tina legatura facuta intre domeniu si IP.

 

De exemplu : ai domeniul radio.ath.cx si tocmai ce te-ai conectat la internet cu IP-ul 222.222.222.222 (e dat ca exemplu). Softul de la ei verifica ce IP are domeniul tau si daca nu e 222.222.222.222, atunci se conecteaza la DynDNS, ii anunta ca domeniul tau trebuie sa aiba acum IP-ul 222.222.222.222 si apoi sta latent. Daca ti se schimba IP-ul, softul va repeta procesul.

 

am reusit, multumesc! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×