Sari la conținut
Forum Roportal
Dany29

Serial coreean

Postări Recomandate

De curand am descoperit ce seriale de succes au coreenii . De exemplu Star in my Heart , cu Ahn Jae Wook desi e productie din 1997 , inca este amintita . Mi-a placut foarte mult . L-am urmarit pe you tube cu subtitrare in spaniola . E o drama-romance foarte emotionanta . Mi-a placut si calitatea serialului . E de fapt un mini serial , are doar 16 episoade si exista pe dvd pe 6 discuri , in vanzare , in USA , ca ma indoiesc ca a aparut si in Ro . Dvd-ul e disponibil din 2008 cu subtitrare in engleza . In orice caz , va recomand sa il urmariti pe you tube. Merita .

 

synopsis - o fata orfana , Yun Lee, este adoptata de cel mai bun prieten al tatalui ei , Sr. Park , si o da la colegiu impreuna cu fiica lui , I-Hwa. Sotia lui si I-Hwa , o exploateaza , si pe scurt , are viata cenusaresei in casa lor . Min Hee este fiul unui om foarte bogat , care este prieten cu Sr Park . I-Hwa si Min Hee se cunosc de mici , iar ea il simpatizeaza mult si mereu are speranta ca el o va privi altfel decat ca pe o prietena . D-na Park are o firma de designeri si croitorie si lucreaza cu o firma de moda si design , unde presedintele este Joon Hee , care de altfel este unicul prieten al lui Min Hee.

Min Hee este genul de baiat metrosexual , dur , frumos si romantic , o combinatie super - un caracter puternic , un rol bine jucat . Min Hee trece peste autoritatea tatalui sau si se muta singur urmandu-si propriul vis , de a ajunge un canteret de succes .- Yun Lee este o altfel de cenusareasa , intrucat ea isi ia soarta in maini si infrunta viata urmandu-si visele , la randul ei . Joon Hee e fermecat de Yun Lee deoarece e identica cu fosta lui iubita , sofia , o fotografa italianca , care il pasarise , si pe care el inca o iubea si dupa care mai sufera . Min Hee se indragosteste de Yun Lee si ea ii impartaseste sentimentele . El ajunge un star in lumea muzicii , Yun Lee pleaca din casa tatalui adoptiv , si se muta cu o prietena veche din orfelinat , care viseaza la randul ei sa devina cantareata si care tine in secret ca il iubeste pe Min Hee si ea . Intre Min Hee si Yun Lee intervin mai multi , mama adoptiva , I-Hwa si parintii lui Min hee care nu o vor pe ea pentru ca e orfana , nu are un nume . Min Hee are de altfel probleme cu tatal lui , e mereu urmarit de oamenii lui , si curand afla ca adevarata lui mama pe care o stia moarta , traieste de fapt . Drama lui se suprapune cu succesul . Dragostea lui , Yun Lee e singura care il poate consola si care e importanta pentru el . Dar si Joon Hee e un sprijin pentru ei . Joon Hee o angajeaza pe Yun Le ca si desenatoare , avand un talent in design . Se formeaza acest triunghi ciudat , dar intre dragostea celor doi intervin amenintari si santaj si multe altele . Cand Min Hee o cere in casatorie , ea isi da seama ca toti vor avea de suferit ,si refuza dintr-un orgoliu , crezand ca lumea lor diferita din care provin niciodata nu le va da sansa la fericire .

 

Ahn Jae Wook joaca rolul lui Min Hee si e actor si cantaret totodata - melodiile din pelicula si ceea ce interpreteaza el in serial sunt foarte frumoase pt cei care sunteti fani love song - seria se termina cu piesa dedicata ei , FOREVER

Actrita care o joaca pe Yun Le a decedat anul trecut in octombrie

Ahn Jae Wook are mai multe albume , printre care celebre melodii sunt Hurt , Always beside You , Sorry , etc

 

http://www.youtube.com/watch?v=-6wPruCNGHk...feature=related

 

post-15872-1240971006_thumb.jpg

post-15872-1240970970_thumb.jpg

post-15872-1240971067_thumb.jpg

post-15872-1240971111_thumb.jpg

post-15872-1240971134_thumb.jpg

post-15872-1240971094_thumb.jpg

post-15872-1240971130_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MY GIRL este o productie 2006 in Corea si 2008 in Filipine . Cea coreana cat cea filipineza au aceeasi poveste . Este o comedie drama romance foarte trendy cu tineri .

Julian conduce un hotel care este afacerea familiei lui . Cand o intalneste pe jasmine , obsearva o mare asemanare intre ea si verisoara lui disparuta pe care o cauta de mult timp . Bunicul lui este pe moarte iar ultima lui dorinta a fost ca el sa o gaseasca si sa o aduca acasa . El disperat sa ii implineasca dorinta , si stiind de situatia ei o angajeaza sa se dea drept hannah , verisoara lui . Jasmine traia cu tatal ei care a plecat departe sa castige bani pentru a scapa de o datorie . se asigura mereu ca ea este in siguranta si ca ii este bine . Ea accepta propunerea lui julian , in schimbul unei sume de bani , care de fapt constituie datoria tatalui ei si desi crede ca aceasta minciuna si inselatorie este periculoasa intr-un anturaj de oameni bogati si influenti , doar de dragul de a fi din nou impreuna cu tatal ei . Doar ca , bunicul isi revine si se recupereaza , jasmine fiind cel mai bun remediu pe care il putea primi , iar familia si casa redevine la viata si veselie cu ea .Ea este rebela , dezinvolta , naiva , inocenta si nevinovata , plina de viata , iar umorul ei nu are asemuire . Julian in schimb este omul serios , responsabil , omul perfect de afaceri . In viata lui reapare fosta lui iubita cu care trebuia sa se casatoreasca dar care a plecat sa isi urmeze propriul vis . Se intoarce cu coroana de miss world turism , dar julian nu poate decat prietenia sa i-o ofere . Ea lupta pentru el , iar pentru jasmin se lupta cel mai bun prieten al lui julian .Julian si jasmine sunt de nedespartit , si multora li se pare ciudat cat de apropiati sunt si cum se manifesta unul fata de celalalt . Ei nu isi dau seama de la inceput ca ii leaga ceva mai puternic decat o simpla afacere . Minciuna continua , pentru ca julian considera ca bunicul are nevoie de ea si intre timp continua investigatiile sa o gaseasca pe adevarata hannah , asta dupa ce s-a asigurat ca jasmine nu e intr-adevar ea . Reuseste sa pacaleasca familia cu un test ADN fals . O data ce si-au recunoscut iubirea , totul se destrama , si ea pleaca . El o cauta inebunit si cu greu bunicul o iarta si ea il reprimeste pe julian in viata ei .

soundtrack-urile sunt deasemenea memorabile

never say goodbye , crazy love sunt preferatele mele

 

 

Fallen love for you este film artistic filipinez cu acelasi cast principal , kim chui si gerald anderson productie 2007

post-15872-1240974506_thumb.jpg

post-15872-1240974544_thumb.jpg

post-15872-1240974500_thumb.jpg

post-15872-1240974582_thumb.jpg

post-15872-1240974885_thumb.jpg

post-15872-1240974903_thumb.jpg

post-15872-1240974926_thumb.jpg

post-15872-1240974937_thumb.jpg

post-15872-1240974952_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei mai putini romantici , sau care prefera un film sau serial de actiune , mai este o productie super, cu actiune din plin si efecte speciale de calitate . Time between dog and wolf

 

prezentare facuta de fani

http://www.youtube.com/watch?v=l7uuARPz8vs...feature=related

 

interviu , prezentare la Showbiz extra

http://www.youtube.com/watch?v=7TAZMn0DIYQ...feature=related

 

trailer

http://www.youtube.com/watch?v=O4YimYfCIbQ&NR=1

 

unde il puteti urmari online cu subtitrare in engleza

http://www.mysoju.com/time-between-dog-and-wolf/

 

 

 

 

time between dog and wolf

 

post-15872-1241176618_thumb.jpg

post-15872-1241177818_thumb.jpg

post-15872-1241177769_thumb.jpg

post-15872-1241177851_thumb.jpg

post-15872-1241177804_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nimeni nu imi viziteaza topicul , dar eu totusi am sa mai scriu pe parcurs ce vizionez cate o serie . Se pare ca majoritatea serialelor coreene sunt mini serii , de fapt e ca un film , o pelicula dar prelungita . Daca The time between dog and wolf l-am adorat , si pentru ca actorii sunt buni , si pentru ca povestea e incitanta plina de suspans ...de fapt productia a fost scumpa , bataile corp la corp au fost reale ,fara cascadori , doar cu profesori - armele folosite au fost reale , exploziile - reale , deci cinematografia in sine a fost de calitate .

ei bine , am terminat in 3 zile , cu pauze , A LOVE TO KILL - poate cineva sa imi traduca cu exactitate titlul - ca nu imi dau seama cu toata engleza pe care o stiu , cum s-ar traduce ( rusine ) , o dragoste de ucis ? Asa ar veni ?

In fine , chimia dintre protagonisti , calitatea productiei , dar mai ales cum si-au interpretat rolurile , deloc usoare , a fost incredibil .

 

este vorba de razbunarea lui bogku pentru fratele lui , care a sarit de pe o cladire din cauza iubirii lui , care o data ajunsa vedeta , il paraseste . Bine , aici deja , de la inceput exista o neintelegere - bogku de fapt face o greseala mare , se razbuna fara motiv , si bine , o sa ziceti ca e clasica povestea , ca el se indragosteste de ea pana la urma , de fapt , de la bun inceput - dar cum se intampla toate , cum evolueaza totul , e superb si merita vazut

 

atentie - este cu adevarat o drama - si am plans , adevarul e ca am plans , dar doar pentru ca it patrunde in suflet atat de adanc , incat au fost momente ca uitam cu totul ca ma uitam la un show doar , parca traiam in pielea lor - a fost o experienta fantastica = si cum zicea ea intr-un moment - nu regret , orice ar fi nu voi regreta - a fost cea mai emotionanta poveste de pana acum

 

Rain - actorul principal e si cantaret

 

haideti si pe topicul meu - spuneti-mi parerile voastre - nu se mai uita nimeni la serialele acestea ?

post-15872-1241767426_thumb.jpg

post-15872-1241767455_thumb.jpg

post-15872-1241767412_thumb.jpg

post-15872-1241767488_thumb.jpg

post-15872-1241767515_thumb.jpg

post-15872-1241767532_thumb.jpg

post-15872-1241767489_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat,serialele si filmele coreene sunt de foarte mare calitate.Alte seriale incredibile:

Daca ti-a placut My Girl (마이 걸),cu siguranta iti va placea si Full House (풀 하우스).

Acelasi lucru si cu A Love To Kill (이 죽일 놈의 사랑) (O Dragoste De Ucis)...daca ti-a placut,iti va placea foarte mult (poate chiar MAI mult) si Sorry,i love you (미안하다 사랑한다) (Imi pare rau (dar)...te iubesc).E vorba tot de o razbunare,doar ca intr-un stil nu atat de brut povestita si interpretata.

 

 

Winter Sonata(겨울 연가) este facut in stilul vechi corean,deci,ca si calitate,nu se poate compara cu aceste seriale noi,mai sus mentionate,care imbina comicul cu drama . Dar aceasta lipsa de calitate de script sau tehnologie (pe alocuri) se compenseaza cu magia povestii,coloana sonora,si cu decorul si peisajele de iarna scoase ca dintr-un tablou,care sunt absolut uluitoare.

In ciuda faptului ca Winter Sonata nu e o drama atat de buna,ESTE MAGICA,si foarte frumoasa de privit,deci ti-o recomand cu placere si pe aceasta :) !

 

WINTER SONATA http://www.youtube.com/watch?v=VBcZgGjxH0k

 

FULL HOUSE http://www.youtube.com/watch?v=XQ5yl9dp1-M

 

SORRY I LOVE YOU

Editat de Nightshift

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am terminat Full House . Deci a fost incredibila . Super . Mi-a placut foarte mult . O drama crazy , o comedie in toata regula , o poveste interesanta . E preferata mea si astept sa apara Full House 2 in august .

Pentru cei curiosi , urmariti linkul dat de knightshift , iar eu va scriu cate ceva din synopsis . Ea , scriitoare amatoare - isi pierde casa in urma unei escrocherii . El , un actor celebru , intra in posesia casei . Se cunosc intamplator intr-un avion . Apoi destinul ii reuneste in Full House , fosta ei proprietate . Devine pentru prima data , menajera lui , apoi sotia lui . Dar casatoria este falsa , pe baza unui contract . Convietuirea si balanta intre iubirile care se nasc intre patru persoane dau miniseriei un adevarat aspect nebunesc . Casatoria lor inseamna o continua lupta .

Il recomand .Eu nu m-am putut dezlipi de el . Inca si acum mai urmaresc secventele preferate . Dar de fapt toate partile sunt preferatele mele .

 

Am vazut si 100 day's with Mr. Arogant . Nu a fost cea mai buna calitate , dar a fost frumoasa . Acum vreau sa urmaresc , 200 Pounds . Acestea doua sunt filme si nu serii . Si mi-a trezit interesul si Boy's before flowers .

O sa ma uit si la Winter Sonata , si la Sorry , I love you , pe care mi le-ai propus nightshift.

 

http://www.mysoju.com/

 

acesta este linkul de unde se pot urmari online cu subtitrare in engleza . Sunt si miniserii , si filme . Coreene si Japoneze si nu numai .

 

Poze Full House

PS - Bi Rain este preferatul meu - si a jucat foarte bine in aceasta miniserie

post-15872-1242909812_thumb.jpg

post-15872-1242909834_thumb.jpg

post-15872-1242909864_thumb.jpg

post-15872-1242909897_thumb.jpg

post-15872-1242909971_thumb.jpg

post-15872-1242909932_thumb.jpg

post-15872-1242910028_thumb.jpg

post-15872-1242909986_thumb.jpg

post-15872-1242910074_thumb.jpg

post-15872-1242910214_thumb.jpg

post-15872-1242910250_thumb.jpg

post-15872-1242910498_thumb.jpg

post-15872-1242910530_thumb.jpg

post-15872-1242910550_thumb.jpg

post-15872-1242910625_thumb.jpg

post-15872-1242910843_thumb.jpg

post-15872-1242910876_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este :) .. Rain (비) a jucat excelent in Full House (풀하우스).Si cand te gandesti ce rol diferit a putut avea in A Love To Kill.Asta inseamna sa ai talent! sa fi in stare sa te transpui in rol,interpretand dumnezeieste diferite caractere de diferite personalitati.

 

Alt actor foarte talentat este So Ji Sub (소지섭),tipul din Sorry I Love You (미안하다..사랑한다).

 

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei , acum chiar sunt fana rain , am vazut multe din concertele lui , ma rog , secvente . Serios , cum de nu am auzit de el din moment ce avea toururi de concerte prin lume , inclusiv , USA , Canada si Europa . Nu imi plac toate melodiile lui , dar imi plac toate videoclipurile . Sad Tango si Pantech , Bad Guy , Love Story si In my Bed , ba si I'm coming , toate astea imi plac mult .

Acum ma uit la Boys before Flowers , e chiar dragut . Cei patru printi F4 chiar sunt draguti . Si ma distreaza mult . E cam lung , 25 episoade . Dar merita vazut . Dupa ce termin , ma uit la Sorry , I love you . Am vazut Ost-ul si stiu deja ca imi va placea .

La A love to kill , sora mea se uita doar pentru ca joaca Rain . :) - dar ii si place . La inceput m-a plictisit , dar apoi am fost prinsa in vraja povestii . Am fost furioasa pe sfarsit putin , dar mi-a trecut .

In orice caz , daca am observat in toate , ce altfel e la ei sa ai o relatie , ma gandesc ca asa e si in realitate . Cum cred ei in destin , cum evolueaza incetisor o relatie , cat de profund si inocent iubesc . De asta le prefer in avantajul celorlalte seriale sau filme artistice . Au si o mare calitate . Cred ca investesc mult in ele . Mai ales aici in Boys Before Flowers . Atata lux , Doamne , ce masini si palate ! Am fost surprinsa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu spune ca sunt copilaroasa . Dar chiar ma distrez cu serialele acestea . Mai ales ca am mult timp liber . Am terminat Boys before flowers . Mi-a placut . Mult . Imi place foarte mult soundtrackul , Starlight tears , Almost paradise , mai mult decat oricare .

SYNOPSIS

 

Jan Di este o fata de clasa medie , familia ei detine o curatatorie de imbracaminte , iar mama ei lucreaza la o spalatorie publica . Ea locuieste in apropiere de binecunoscutul colegiu Shin Hwa , cunoscut ca fiind un colegiu privat prestigios si foarte scump . In ziua in care salveaza viata unuia dintre elevii acestui liceu , este admisa la scoala cu bursa pentru inot , marea ei pasiune . Inca din prima zi ii cunoaste pe cei patru baieti , cunoscuti sub numele de F4 , flowers four , bogati , rasfatati si foarte populari in toata tara pentru pozitia lor in grupul economic Shin Hwa . Gun Jun Pyo , unul dintre cei patru , este liderul si succesorul grupului Shin Hwa . Dupa o incaierare intamplatoare cu acestia , Jan Di este amenintata cu un cartonas rosu semnat F4 , incepand calvarul ei . Ea incearca sa evite cu orice pret confruntarea cu F4 , dar fara rezultat . Este obligata sa declare razboi impotriva lor . Pe parcurs insa toate se schimba , pentru ca pentru Gun Jun Pyo ea devine cea mai importanta persoana din viata lui , prima lui iubire . Jan Di ajunge sa ii cunoasca si totul se complica cand ea simte ceva pentru alt membru din formatie , iar impreuna cu Gun Jun Pyo , se formeaza un triungi amoros . Pentru Gun Jun , nimic nu este imposibil , si el isi declara sentimentele foarte copilaros , prin metode insa foarte extravagante .Cu greu insa ajunge sa se apropie de ea . Mama lui este the witch care le va face viata imposibila si va incerca sa distruga tot ce are si pe toti cei dragi ai lui Jan Di . Cei doi intalnesc obstacole la tot pasul ,au dusmani dar si sprijinul prietenilor .

Este o comico-drama , foarte interesanta , cu parti uluitoare si extravagante . Lux si peisaje superbe . Are 25 de episoade care nu te plictisesc si are ceva care mereu te va tine cu sufletul la gura , si ceva ce mereu te va ului . Ideile romantice si intorsaturile care au loc . Te face sa te intrebi , ce va mai fi ... Eu una , precum multi altii , presupun ca asa ceva nu exista , caci e fabulos .

Jan Di , se invarte in cercul de prieteni F4 , care dupa ce o intalnesc , nu vor mai fi aceeasi . Le da lumea peste cap , si inca de la inceput le castiga admiratia . E fenomenal , serios . As vrea sa am cu cine impartasi pareri despre serialele acestea .

post-15872-1243377823_thumb.jpg

post-15872-1243377835_thumb.jpg

post-15872-1243377848_thumb.jpg

post-15872-1243377862_thumb.jpg

post-15872-1243377872_thumb.jpg

post-15872-1243377892_thumb.png

post-15872-1243377863_thumb.jpg

post-15872-1243377932_thumb.jpg

post-15872-1243377943_thumb.jpg

post-15872-1243377960_thumb.jpg

post-15872-1243377976_thumb.jpg

post-15872-1243377937_thumb.jpg

post-15872-1243378014_thumb.jpg

post-15872-1243378051_thumb.png

post-15872-1243378073_thumb.jpg

post-15872-1243378099_thumb.jpg

post-15872-1243378123_thumb.jpg

post-15872-1243378235_thumb.jpg

post-15872-1243378212_thumb.jpg

post-15872-1243378244_thumb.jpg

post-15872-1243378331_thumb.jpg

post-15872-1243378352_thumb.jpg

post-15872-1243378373_thumb.jpg

post-15872-1243378339_thumb.jpg

post-15872-1243378424_thumb.jpg

post-15872-1243378436_thumb.jpg

post-15872-1243378470_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut nici un film corean pana acum, dar m-ai facut curioasa, cand termin lista pe care o am acum sa ma uit si eu la vreo unul sa vad daca sunt intredevar asa de bune precum spui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×