Sari la conținut
Forum Roportal
Rolly44

Scurt metraj - "Moartea groparului"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In general, ma intereseaza mult denumirea pe care fiecare artist o da operei sale.

A ta e buna.

 

Dar atat.

E jucat prost, 'groparul' numai gropar nu e - lipseste orice urma de autenticitate, mesajul este arhi-mega-banal (aia cu 'e important ca vom fi din nou impreuna' este o porcarie de-a dreptul).

Iar asta nu e un scurt-metraj, e doar un filmulet youtube-istic.

 

Apreciez insa efortul si sunt convins ca in spatele celor saseminutesinouasprezecesecunde zac (poate) luni intregi de foiala si framantari despre subiect, mesaj, unghi de filmare, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general, ma intereseaza mult denumirea pe care fiecare artist o da operei sale.

A ta e buna.

 

Dar atat.

E jucat prost, 'groparul' numai gropar nu e - lipseste orice urma de autenticitate, mesajul este arhi-mega-banal (aia cu 'e important ca vom fi din nou impreuna' este o porcarie de-a dreptul).

Iar asta nu e un scurt-metraj, e doar un filmulet youtube-istic.

 

Apreciez insa efortul si sunt convins ca in spatele celor saseminutesinouasprezecesecunde zac (poate) luni intregi de foiala si framantari despre subiect, mesaj, unghi de filmare, etc.

 

Domnu meu drag, iti respect pe deplin parerea, sincer, sunt de acord in ceea ce priveste replica de final, dar nu sunt de acord cu clasificarea ta de asa numit "film youtub-istic". DUpa tine cum se defineste scurt metrajul? Lamureste-ma

Editat de Rolly44

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm

in primul rand NU muzica asta. imi pare un personaj in plus in film, imi distrage atentia si nu ma prea duce in atmosfera.

lumina nu e meritul tau dar parca merita un pic mai mult postproductie. e prea reala :unknow:

actorul nu incadreaza in peisaj si dialogul imi parea prea teatral (la corbul s-a potrivit de minune, aici nu prea )

subiectul nu ma intereseaza prea mult nu nu-l comentez

 

a iesit binisor miscarea camerei de la inceput, travelu ala din mana :roll:

continua tot asa !

 

sa inteleg ca si pt asta bugetu a fost un suc si spaga la cimitir :lol:

apropo, ai obtinut autorizatie de filmare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu pe ce baza il califici scurt-metraj si nu un filmulet mega-amatoristic?

 

Scurt-metrajul ar avea 20-40', ar fi filmat macar semi profesionist, de actorie ce sa mai zic?

Eu cel putin nu am vazut vreo secunda de filmare de pe stativ, doar din mana.

 

E cam inoportun sa laudam quasi-amatorismul.

 

Inca o data, efortul este apreciat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar tu pe ce baza il califici scurt-metraj si nu un filmulet mega-amatoristic?

 

Scurt-metrajul ar avea 20-40', ar fi filmat macar semi profesionist, de actorie ce sa mai zic?

Eu cel putin nu am vazut vreo secunda de filmare de pe stativ, doar din mana.

 

E cam inoportun sa laudam quasi-amatorismul.

 

Inca o data, efortul este apreciat.

 

nu te grabi

se numeste scurt metraj filmul intre 5 min si 20

film de amator - e filmul facut de o echipa care nu are studii in cinematografie. asta nu inseamna ca un film de amatori nu poate fi bun sau de calitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am terminat noua productie intitulata "Moartea groparului". Astept pareri sincere si obiective. Daca se poate sa si argumentati :roll:

E bun pentru inceput, dar s-ar putea reface intr-o forma putin mai dramatica. S-ar putea perfectiona detalii precum umbre, lumini, miscari, pe care ar trebui sa se focalizeze transmiterea sentimentelor. Cuvintele ar trebui sa fie "piatra de pe mormantul sentimentelor transmise prin imagine si fond muzical". Pe langa astea, mai trebuie lucrat la machiaje si expresiile fetelor. Uite expresie:

Bergman_Ingrid_1.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hm

in primul rand NU muzica asta. imi pare un personaj in plus in film, imi distrage atentia si nu ma prea duce in atmosfera.

lumina nu e meritul tau dar parca merita un pic mai mult postproductie. e prea reala :unknow:

actorul nu incadreaza in peisaj si dialogul imi parea prea teatral (la corbul s-a potrivit de minune, aici nu prea )

subiectul nu ma intereseaza prea mult nu nu-l comentez

 

a iesit binisor miscarea camerei de la inceput, travelu ala din mana :spiteful:

continua tot asa !

 

sa inteleg ca si pt asta bugetu a fost un suc si spaga la cimitir :blink:

apropo, ai obtinut autorizatie de filmare ?

 

N-am avut nevoie de autorizatie. Am vorbit cu administratoru cimitirului si a zis k nui problema daca filmez.

 

Ca sa lamuresc un pic aspectele tehnice ale filmului. Am fost in criza de timp, am avut o zi la dispozitie in care au avut timp actorii. Totul trebuia sa iasa bine in ziua rspectiva si a iesit ce a iesit. Cat despre muzica, folosesc muzica lui Kevin Macleod (incompetech.com), care isi pune muzica compusa la dispozitia oricui, pe gratis, cu conditia sa-i recunosti drepturile de autor. Prefer sa am toate drepturile pt tot ce folosesc in filme, credeti-ma prost daca vreti. Cat despre miscarile de camera, am incercat sa experimentez. As fi preferat sa iau cadre de pe stativ, pentru rezerva, dar cum am mentionat mai sus, criza de timp si de oameni (eu a trebuit sa ma ocup de toate). Nu vreau sa par ca ma scuz, imi asum toate toata responsabilitatea pentru cum a iesit filmul. Am mentionat chestiile astea doar ca sa va faceti o imagine de cum a fost sa-l realizez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×