Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor! Este prima mea postare.

 

Pe scurt eu am 23 de ani si ma confrunt cu urmatoarea situatie. In toamna am devenit mai apropiat ca si coleg de o colega de a mea de facultate. Eu sunt o fire mai timida si emotiva(zodia fecioara). Petrecand mult timp alaturi de ea m-am indragostit de ea si i-am si marturisit asta nestiind ca ea are pe altcineva. Nici nu mi-a spus imediat a trebuit sa o intreb eu dupa circa o luna. Atunci am stabilit ca suntem doar colegi si atat. Eu m-am purtat foarte elegant fata de ea si politicos nici atunci cand i-am spus ca m-am indragostit de ea nu am batut apropouri, nu am fost indecent.

 

Ne-am inteles minunat. Eu cum sunt o fire protectiva si tin foarte mult la colegii mei imi ofeream ajutorul neconditionat pentru ea in multe situatii. Imparteam cu ea orice( o sa radeti: pana si pachetul il imparteam cu ea ca doi copii). Am avut recent un mic conflict sa zicem asa. Ea a avut odata o reactie destul de ciudata: a tipat la mine cand vorbeam la facultate discutand lucruri banale. Eu i-am spus ca nu mi se pare normal sa aiba o astfel de atitudine fata de mine. M-am simtit aiurea. Precizez ca am iesit cu ea la suc doar de cateva ori ca intre colegi de facultate. Eu nu mai tanjeam dupa dragostea ei. Ea in tot acest timp a crezut lucrul asta. Am ajuns la concluzia asta cand ne-am intalnit la un curs si mi-a spus sa o las in pace sa nu mai stresez ca noi nu suntem iubiti suntem doar colegi.

 

Stau si ma intreb cum o stresam eu: o intrebam ce mai face, imparteam cu ea ce aveam, o ajutam la proiecte. Totul ca intre doi colegi. Am ajuns in situatia ca ne evitam reciproc am luat si eu aceasta decizie de a fi mai distant cand am vazut-o ca reactioneaza asa. A trecut pe langa mine si s-a facut ca nu ma vede incepand sa vorbeasca cu un alt coleg. Mi s-a parut total aiurea si m-am simtit foarte prost. Precizez ca este pentru prima data cand ma cert cu un coleg/colega. In rest am fost si sunt in continuare un bun coleg si ma revad cu placere cu fostii colegi.

In concluzie: avand in vedere atitudinea ei(sa nu o mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut recent un mic conflict sa zicem asa. Ea a avut odata o reactie destul de ciudata: a tipat la mine cand vorbeam la facultate discutand lucruri banale. Eu i-am spus ca nu mi se pare normal sa aiba o astfel de atitudine fata de mine. M-am simtit aiurea.

Asta este o greseala des intalnita... Iubim pe cineva, il urcam pe un piedestal, iar in sinea noastra cerem acelei persoane sa nu ne dezamageasca - fiind asezata acolo sus, nu mai are voie sa sufere, sa reactioneze urat in unele situatii, sa uite ceva ce noi consideram important, sa planga, sa greseasca, etc. ... pentru ca toate trec prin noi.

 

In concluzie: avand in vedere atitudinea ei(sa nu o mai
Editat de Coutal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am spus deja ca nu e frumos sa se poarte astfel. Atunci s-a suparat nu-mi mai raspundea la telefon. Intr-un final cand a raspuns mi-a zis sa nu o mai stresez cu mesaje si telefoane. :roll: Stau si ma intreb cum o stresam oferindu-i ajutor si sprijin. I-am cerut pur si simplu sa se poarte respectuos. Atat tot. Acum doar ne salutam cand trecem unul pe langa altul. Nu mai petrecem timpul impreuna. Timpul de dupa ore precum si timpul liber oricum nu-l petreceam impreuna. Ea era una din singurele persoane cu care ma simteam in largul meu sa comunic, din tot anul. Este posibil sa fi intervenit si o serie de neintelegeri, adica ea sa fi crezut ca eu mai tanjesc dupa dragostea ei cand eu de fapt ma atasasem de ea ca si colega.

 

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare. Cum sa o fac sa inteleaga ca eu ma port asa din colegialitate? Cum sa fac sa fie totul la fel. Mi-am cerut scuze mai mult de atat nu stiu ce sa mai fac. Nu am mai stresat-o de vreo 2-3 saptamani. Astept sugestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare. Cum sa o fac sa inteleaga ca eu ma port asa din colegialitate? Cum sa fac sa fie totul la fel. Mi-am cerut scuze mai mult de atat nu stiu ce sa mai fac. Nu am mai stresat-o de vreo 2-3 saptamani. Astept sugestii.

 

1. Niciodata nu va mai fi la fel intre voi, relaxarea si bucuria de a petrece timp impreuna, doar de dragul.....colegialitatii. Pentru simplul motiv ca ea are fite si te face sa te simti inferior, si ca ar trebui sa te porti intr-un anumit fel, dupa standardele mariei sale, ca sa-i fii pe plac. Ea nu vede in tine decat un fraier a carui atentie si afectiune le are.....no matter what.

 

2. Din straduintele tale de a fi iar ...nu stiu cum, de i te face placut etc, faptul ca inca mai speri, rezulta un singur lucru: o iubesti, chiar daca nu vrei sa recunosti. Sau , in fine, esti indragostit. Daca ti-ai acorda niste timp in care sa n-o mai cauti, sa nu va mai vedeti etc, si sa iti umpli timpul si preocuparile cu altceva, eventual cu alte persoane, vei constata ca.....trece.

Stii tu, ochii care nu se vad....se uita. Daca nu se vor uita, in mod cert va fi altfel si decat " inainte" si decat cum e acum. din toate punctele de vedere.

 

Si pe viitor: fugi de orice persoana care in mod voluntar te face sa te simti ca un rahat in ploaie. Tie insuti iti va fi bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi vine sa cred ca am fost orb. Multi colegi mi-au spus ca probabil se foloseste de mine. Ce ma surprinde este ca ea nu stie ce inseamna colegialitatea. Sunt oameni care la 20 de ani dupa ce au absolvit inca pastreaza legatura. Va mirati de sunt suparat. Este foarte simplu. Este pentru prima data in viata mea cand ma cert de asa maniera cu un coleg(a) adica sa nu ne mai vorbim, sa ne ignoram. Ma simt tare aiurea. Un sentiment de vinovatie a pus stapanire pe mine. O vinovatie fara vina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma simt tare aiurea. Un sentiment de vinovatie a pus stapanire pe mine. O vinovatie fara vina.

 

da, atitudinea ei de ofuscata ti-a indus tie asta.

incearca sa fii baiat destept si, pe viitor, cand stii absolut sigur ca ti-ai facut datoria pana la capat si ai reparat eventualele greseli, cand ti se va raspunde in asa hal....inchide-ti inima, zambeste si......go forward.

daca asta e primul tau conflict mai serios, trage aer adinc in piept: it surely won't be the last.

numa ca tre sa stii cum sa abordezi situatiile astea ca sa te doara cat mai putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mai iesi in cale pe cat posibil.

Cand o vezi, o saluti rece si la revedere.

 

Daca nu stie sa aprecieze un amic, asta e.

Daca e cum spui tu.

 

 

Este pentru prima data in viata mea cand ma cert de asa maniera cu un coleg(a) adica sa nu ne mai vorbim, sa ne ignoram.

 

Obisnuieste-te.

O fi pt prima oara, dar nu si pt ultima oara.

Oricat de corect si frumos te-ai purta tu, tot iti vor iesi in cale si oameni care se vor purta urat cu tine, fara ca tu sa gasesti vreo explicatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu cat te lamentezi si te umilesti cu atat castici doar dispretul ei

incearca sa iti dai seama de ce ti-e indispensabila...cum te-ai purtat tu...cum s-a purtat ea, cine a gresit

dupa ce lamuresti astea cu tine insuti...o sa iti poti raspunde singur, crede-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o perioada de ignorare si indiferenta vine la mine sa o ajut intr-o problema. Normal ca am ajutat-o dar m-am purtat cat se poate de rece. In plus de asta acum ma trezesc si cu o cerere de prietenie pe hi5 de la ea. Asta-i buna. :)))) Sincer nici nu am de gand sa o mai adaug nici pe hi5 nici pe mess.

 

Astept sugestii...

 

Multumesc pt ca ati citit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×