Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Amenajare apartamen nou de la A -Z

Postări Recomandate

http://dexonline.ro/search.php?cuv=%C3%8ENCASTR%C3%81

 

obiectele vin puse direct in mobila(incorporat) , partea superioara si usa de deschidere sunt prinse in mobilier,deci dispare ,nu-l vezi decat partial. In pozele cu bucatariile pe care mi le-ai postat se vad la unele modele, cel mai bine se vede la cea cu portocaliu , frigiderul este invizibil,la fel si masina de spalat vase,aragazul partial.

 

Ok inteleg acum.Nu stiam cuvantul romanesc dar stiu ideea. Si aici isi fac unii asa dar la comanda.E posibil si pentru frigider si masina de spalat vase.Unele bucatarii (aici) cele de lux si mari vin deja din design cu electrocasnicile astea incastrate,altii o fac la comanda daca nu vor sa se vada aparaturile.

 

da incorporat .

 

culoarea imi place si placa care-i deasupra.

 

Placa de deasupra e granit masurat,taiat si montat tot la comanda.De la constructor vine doar ceva simplu acoperit cu un fel plastic.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noapte buna , ma duc sa visez la salonasul meu , la sfaturile voastre ,l a camera de zi in alb si la o zi frumoasa maine pentru noi toti.

Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apartamentul il mobilezi in functie de destinatia lui, ce utilitate ii atribui, daca vei primi musafiri etc.

adica tii cont de tine dar si de persoanele care vor intra in el.

zic eu

de ex nu poti invita persoane la cina daca nu ai masa cu scaune, sa stea pe jos etc.

 

altceva vroiam sa-ti spun - eu mi te imaginez intr-un sezlong super confortabil si pufos, pozitionat langa geam/balcon, ascultand muzica, privind cerul cu pasarele, in compania florilor, desigur muzica, visand.

 

ai hol doar la intrare in ap? am vazut la niste prieteni masina de spalat incastrata intr-o piesa super minimalista, pe un hol secundar, langa baie. foarte practic, spatiu economisit in bucatarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apartamentul il mobilezi in functie de destinatia lui, ce utilitate ii atribui, daca vei primi musafiri etc.

adica tii cont de tine dar si de persoanele care vor intra in el.

zic eu

de ex nu poti invita persoane la cina daca nu ai masa cu scaune, sa stea pe jos etc.

 

altceva vroiam sa-ti spun - eu mi te imaginez intr-un sezlong super confortabil si pufos, pozitionat langa geam/balcon, ascultand muzica, privind cerul cu pasarele, in compania florilor, desigur muzica, visand.

 

ai hol doar la intrare in ap? am vazut la niste prieteni masina de spalat incastrata intr-o piesa super minimalista, pe un hol secundar, langa baie. foarte practic, spatiu economisit in bucatarie.

 

 

Da-mi amanunte legat de masina de spalat. Apartamentul are numai un hol ,am desfiintat tot ce mi se parea inutil,are putin din proiectul initial(Mi-a permis constructorul ). Eu am scos-o din baie pentru ca doream sa mut usa de unde era proiectata , sa pun bideul (unicul din blocul respectiv) am mutat ceva pereti atat la baie cat si la bucaratie pentru a castiga spaiu si a face dintr-un hol meschin un hol superb(asa cum am facut cu bucataria dintr-o bucatarie suficienta am facut una ...strict necesara , nu am putut face "angolo cottura" adica unita cu livingul sau macar taiat peretele pt. ca intre ele este un zid de sustinere) , cum intru in apartament nu ma izbesc de un zid ci am o vedere panoramica superba ,este luminos , eu tin m mult la "intrarea "in casa, trebuie sa fie calda, simpla, sa te simti bine de cum ai deschis usa.

De copil mi-a placut sa am "fotoliul meu" , il am si la Timisoara si unde locuiesc acum ,cu siguranta voi avea unul si in noua casa (este exact asa cum iti imaginezi tu ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca bucataria este strict necesara, masa si scaune vei avea in living?

 

despre masina de spalat: prietenii mei au amenajat intr-un hol mic, langa baie, intre doi pereti, 2 rafturi de mobilier din pal melaminat, sub raftul de jos e masina de spalat, deschizi doua usite, deci masina de spalat e mascata(nu sta intr-un cub de mobila) e foarte discret si redus ca dimensiune. pe rafturi au obiecte decorative. Te scuteste si de zgomot in bucatarie.

tare faza cu bideul, cred ca s-au uitat la tine mesterii dubios :fish:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca bucataria este strict necesara, masa si scaune vei avea in living?

 

despre masina de spalat: prietenii mei au amenajat intr-un hol mic, langa baie, intre doi pereti, 2 rafturi de mobilier din pal melaminat, sub raftul de jos e masina de spalat, deschizi doua usite, deci masina de spalat e mascata(nu sta intr-un cub de mobila) e foarte discret si redus ca dimensiune. pe rafturi au obiecte decorative. Te scuteste si de zgomot in bucatarie.

tare faza cu bideul, cred ca s-au uitat la tine mesterii dubios :fish:

 

 

Cam asa , dar am conditionat contractul de ...bideu.

 

Masa va fi in living ,nu una foarte mare ceva un genul uneia care se vede in fotografiile postate de Naeema , dreptunghiulara , solida si totusi eleganta ,simpla ,lemn masiv, 4 scaune o sa-ti spun care-i, am vazut una la antichitati dar scaunele erau prea mari pentru spatiul meu.

post-87259-1240910063_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu inteleg terminologia romana ...insa bucataria trebuie sa fie moderna si nu inteleg de ce vrei sa ascunzi aparatele electro-casnice????

Aici in State lumea vrea sa se vada ca "stainless steel appliances" sint in bucatarie si marmura peste cabinete cu o chiveta dubla si adinca iar robinetele la fel sint scumpe de la Kohl preferabil ... asta este lux american.

Pe jos tiles dar nu alunecoase si culoarea marmurei sa se asorteze pe undeva cu pietrele care acopera de la intrarea in casa suprafata comuna, holurile si baile.

Living room neaparat hardwood floor, daca vrei si dormitoarele sau numai cu carpet.

Prima oara se instaleaza cabinetele in bucatarie cu aragaz si masina de spalat vase, pe urma tilele pe jos sipe urma countertop de marmura ca frigiderul are coltul lui, iar daca acolo e mai limitat locul, atunci intra si frigiderul si pe urma cabinetele!!! atit jos cat si sus pe perete.

Cabinetele de sus sa fie pana la tavan sa ai unde pune toate alea dar sa fie din ceva material solid ca la multi si aici s-au rupt sub greutate!!!!!!

Fiindca sint la moda ceramicele, farfurii enorme din Italia din pamint ars si cani uriase ... dar nimeni nu considera ca sint si grele pe langa ca sint frumoase.

Peretele intre kitchen countertops si cabinetele de sus trebuie sa aiba o acoperire eleganta numita backsplash.

http://www.glasstilestore.com/

Nu uita sa pui si niste corpuri de iluminat la culoare si model care sa se asorteze ca de data asta si intrerupatoarele se schimba, daca ai metal ... de crom sa fie sau argintiu si lampile. Observa pe site ca in bucatarie sub cabinete sint tuburi neon si sint de foarte mult efect si practice!!!

Asta nu e numai mobilare ci si remodelare si nu economisi sa regreti mai tirziu.

http://www.webshots.com/search?query=Kitchen+Model

Spor la treaba!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Peretele intre kitchen countertops si cabinetele de sus trebuie sa aiba o acoperire eleganta numita backsplash.

http://www.glasstilestore.com/

Nu uita sa pui si niste corpuri de iluminat la culoare si model care sa se asorteze ca de data asta si intrerupatoarele se schimba, daca ai metal ... de crom sa fie sau argintiu si lampile. Observa pe site ca in bucatarie sub cabinete sint tuburi neon si sint de foarte mult efect si practice!!!

 

subscriu pt tuburile de neon sub mobila si corpuri de mobilier pana in tavan.

in privinta backsplashului, alternativa la clasica faianta, e trendy dar trebuie sa-ti si placa, dupa mine se preteaza mai mult la bucatarii generoase ca spatiu.

 

e potrivita masa ca dimensiune tosca, nu-ti va lua prea mult din incapere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Living- culori interesante. Fotolii- idei care -mi plac. Sa stai cu o cafeluta maaare si sa dirijezi activitatea din bar 8) Sau sa vizionezi un Chipendale :fish: Corpurile de iluminat f mari nu stiu daca imi plac sau nu (ma mai gandesc) dar in poza asta merg. Fotoliu si masuta asezate dau aici senzatie de spatialitate.

In dormitorul asta imi place ideea de negru - e o combinatie buna. De fapt nici nu s sigura daca e negru sau bleu inchis.................

 

Si ce a spus Naeema despre feng shui, intr adevar daca aranjezi "colturile" dupa ce te-ai informat putin despre asta si patul in dormitor, tot...........vor circula pe la tine numai energii benefice.

Ca doar nu vrei sa te enervezi asa din senin......................

 

 

Super bucataria postata Tosca

post-126111-1240911438_thumb.jpg

post-126111-1240911510_thumb.jpg

post-126111-1240911454_thumb.jpg

post-126111-1240911528_thumb.jpg

post-126111-1240911534_thumb.jpg

post-126111-1240911481_thumb.jpg

post-126111-1240911551_thumb.jpg

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e vorba despre combinatia potrivita intre texturi, materiale, consistenta, de culori ce sa mai vorbim...

trebuie sa aiba o tema locuinta si accente

sa fie aerata si vaporoasa

 

unele dintre pozele postate de voi dau o senzatie impersonala, de rigiditate, de rece...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×