Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Amenajare apartamen nou de la A -Z

Postări Recomandate

Trebuie sa-mi amenajez un apartament de la A-Z , nu ma pot decide , modern , modern si cate o piesa de epoca sau partial modern( bucataria ,dormitorul) iar camera de zi si biroul cu mobila de epoca?

Aparatemtul este foarte luminos , cu geamuri mari , vedere pe trei laturi . Bucataria nu este foarte mare(, dorind sa maresc holul am renuntat la o parte din ea ) , va trebui sa o fac la comanda.

Nu am nicio piesa de mobilier , am doar multe tablouri si sculpturi .

 

 

Astazi am hoinarit prin magazine de mobila si prin galeriile de antichitati.

Mi-a atras atentia un salon Biedermayer compus dintr-o canapea si doua fotolii , masuta nu avea , stare perfecta . Maine ma voi duce sa-l revad ....

Mobilier nou care sa-mi placa nu am vazut iar din casa mea nu doresc sa iau nici o piesa ,fiecare obiect isi are locul lui gandit din nastere , deci va trebui sa gasesc formula ideala.

 

Aveti vreo ideie?

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apartamentul, ca si garderoba, trebuie sa se asorteze cu stilul tau, pentru ca sa iti poata conferi senzatia de acasa. Ca e cu mobila noua sau veche, orice alegere vei face, asorteaz-o cu interiorul tau. Culorile insa trebuie sa fie calde, de pastel ( cel putin pentru mine este esential):fish:

Si...nu uita cat de importanta este lumina 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place mobila veche in living sau in spatiul in care te relaxezi...................

Bucataria moderna si holul, cu cateva elemente retro si dormitorul poate fi cu mobila veche. Culori calde. deschise.

Am vazut la art deco multe dormitoare cu negru preponderent............Negru argintiu sau maron inchis si argintiu. "La moda"..........Mie nu mi-au placut

 

Daca gasesti Biedermayer ieftin cat de cat, ia-ti

post-126111-1240870468_thumb.jpg

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bucatariile moderne sunt foarte la moda acum mai ales pentru apartamente.

Am cautat cateva exemple.Poate te vor inspira la stil si culori.

 

 

 

 

 

 

 

Cat despre dormitor,ala este spatiul tau intim si personal.Mobileaza-l in asa fel incat sa te simti tu cel mai bine intr-un refugiu relaxant.De recomandat pentru dormitor sunt culorile de toamna mai inchise pentru pereti.Au efect calmant si confortabil.Draperii in loc de jaluzele adauga si ele la efectul romantic,diafan si placut.Mobilierul il alegi dupa gustul tau care presupun ca este feminin si cald.

 

Pentru birou mobila de epoca este super dar sa nu fie supra incarcat mai ales daca spatiul este restrans.Un birou antique si scaunul sunt piesele care fac prezenta in incapere iar celelalte piese sau decoratii sa fie minimalistice si sa nu uzurpe prezenta piesei principale.Sa fie cateva accesorii care complementeaza spatiul nu care aglomereaza.

 

Camera de zi o poti mobila modern daca gasesti ceva pe gust dar totodata vrei sa fie si confortabila si practica.Multe designuri moderne spartane nu sunt asa de confortabile si practice in folosinta dar arata foarte bine.Albul mai ales si negru sunt greu de intretinut in top shape.

Accente de epoca ici si colo intr-un decor modern atrage pozitiv atentia si aprecierea asupra lor si sunt de bun gust daca sunt insa doar cateva (maxim 3).Nu vrem atmosfera de muzeu in casa.

 

Apartamentul fiind luminos cu geamuri mari si vederea pe care o are,nu il supra incarca si nu cumpara piese de mobilier exagerat de mari pentru ca iti va manca din spatiu.Lasa-l mobilat mai minimalistic dar cu piese bine alese si pozitionate.

Poate te-ar interesa si stilul de mobilat feng shui sau zen.

Si mai presus de toate oricum l-ai decora si mobila trebuie sa te caracterizeze,sa-ti exprime personalitatea.

 

Your home is for free expressions as well as for good impressions. :fish:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alea pe alb 8)

 

 

Si neaparat vederea la mare :fish:

 

Asta este cu vedere la ...Bega.

 

Cel in care locuiesc acum este mobilat modern -stil preponderent mobila antica . Bucataria mare stil englezesc .

orice obiect iau il stirbesc .

 

La mare...este ca la mare , bambus , ratan , desi pentru moment este 'casa mea ' 10 luni pe an , o prefer mobilata ca o casa de vacanta .

Apartamentul care-mi da dureri de cap asi dori sa fie. ..cum?????

 

 

 

Bucataria cum este voit mica , doar un perete il pot mobila si acolo trebuie sa intre frigiderul , masina spalat rufe , spalat vase , aragazul , si ...tot ce este necesar .

 

Restul apartamentului este cum am spus spatios dar mai ales luminos.

Nu pot miscora pozele sa vi le postez , miercuri seara o sa ajung "acasa " si o sa le fac , aici nu am programul pentru prelucrat poze .

 

 

Pentru birou mobila de epoca este super dar sa nu fie supra incarcat mai ales daca spatiul este restrans.Un birou antique si scaunul sunt piesele care fac prezenta in incapere iar celelalte piese sau decoratii sa fie minimalistice si sa nu uzurpe prezenta piesei principale.Sa fie cateva accesorii care complementeaza spatiul nu care aglomereaza.

 

Camera de zi o poti mobila modern daca gasesti ceva pe gust dar totodata vrei sa fie si confortabila si practica.Multe designuri moderne spartane nu sunt asa de confortabile si practice in folosinta dar arata foarte bine.Albul mai ales si negru sunt greu de intretinut in top shape.

Accente de epoca ici si colo intr-un decor modern atrage pozitiv atentia si aprecierea asupra lor si sunt de bun gust daca sunt insa doar cateva (maxim 3).Nu vrem atmosfera de muzeu in casa.

 

Apartamentul fiind luminos cu geamuri mari si vederea pe care o are,nu il supra incarca si nu cumpara piese de mobilier exagerat de mari pentru ca iti va manca din spatiu.Lasa-l mobilat mai minimalistic dar cu piese bine alese si pozitionate.

Poate te-ar interesa si stilul de mobilat feng shui sau zen.

Si mai presus de toate oricum l-ai decora si mobila trebuie sa te caracterizeze,sa-ti exprime personalitatea.

 

Your home is for free expressions as well as for good impressions. :doh:

 

Asa-i cum spui , gandesc in acelasi mod , tot ce am vavut este enorm , greoi , asi dori sa imbin modernul cu cateva piese mici stil.

Biroul care nu este foarte mare (si aici am mutat un perete ca sa fie livingul cel care da nota casei ) dar suficient pentru 3-4 piese stil , biroul , fotoliul 2 scaune o canapea cea de care va vorbeam , tablouri .

 

 

 

 

Apartamentul, Ca e cu mobila noua sau veche, orice alegere vei face, asorteaz-o cu interiorul tau. Culorile insa trebuie sa fie calde, de pastel ( cel putin pentru mine este esential):)

Si...nu uita cat de importanta este lumina :doh:

 

 

Lumina exista , fiecare loc al meu are amprenta mea, nu-mi place sa chem pe cineva sa-mi mobileze , eu trebuie sa caut , sa ma framat , sa doresc , sa regret ca nu am cumparat , sa ma reintorc sa vad daca-mi doresc si a doau zi acelasi obiect.

 

Aveam nevoie de confirmarea voastra ,de sprijinul vostru .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite cateva stiluri de camera de zi si dormitoare. Te regasesti in vreunul?

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am problema in ce priveste bucataria.

Cum v-am spus obligat toate electrocasnicele trebuie puse in bucatarie .

Astazi umbland sa vad ce se gaseste am ramas dezamagita pentru ca daca-mi comand bucataria (nu am alta solutie) ei pot incastra in mobila cuptorul de aragaz si unele masini de spalat dar masini de spalat vase care pot fi incastrate si frigidere nu am vazut , deci am o problema.Eu am decis sa iau totul Bosch , aragazul si boxa sunt inox , restul sunt albe , ce ma fac???? Sper sa gasesc o firma care sa-mi faca totul incastrat , dar problema este Bosch ( si culorile )

 

 

Uite cateva stiluri de camera de zi si dormitoare. Te regasesti in vreunul?

 

 

In coloana din dreapta cel alb si cel care-i sub el cu peretele verde. Restul sunt prea mari ca dimensiune.

Cel alb este de o eleganta ....

Si una din bucatarii este pe alb ,imi place , desi vreau putin mai colorat , dar chiar alb fiind culoarea o poti da din accesorii.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai am p problema legar de bucatarie,

Cum v-am spus obligat toate electrocasnicele trebuie puse in bucatarie .

Astazi umbland sa vad ce se gaseste am ramas dezamagita pentru ca daca-mi comand bucataria (nu am alta solutie) ei pot incastra in mobila cuptorul de aragaz si unele masini de spalat dar masini de spalat vase care pot fi incastrate si frigidere nu am vazut , deci am o problema.Eu am decis sa iau totul Bosch , aragazul si boxa sunt inox , restul sunt albe , ce ma fac???? Sper sa gasesc o firma care sa-mi faca totul incastrat , dar problema este Bosch ( si culorile )

 

Ce inseamna incastrat? Incorporat in mobilierul de bucatarie cumva?

 

Like this?

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://dexonline.ro/search.php?cuv=%C3%8ENCASTR%C3%81

 

obiectele vin puse direct in mobila(incorporat) , partea superioara si usa de deschidere sunt prinse in mobilier,deci dispare ,nu-l vezi decat partial. In pozele cu bucatariile pe care mi le-ai postat se vad la unele modele, cel mai bine se vede la cea cu portocaliu , frigiderul este invizibil,la fel si masina de spalat vase,aragazul partial.

 

 

da incorporat .

 

culoarea imi place si placa care-i deasupra.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×