Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Butasi, transplantari de rasaduri, insamantari. Cand se fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cind se face butasirea plantelor, a transplantarilor si insamintarilor?

Plante de gradina ornamentale si de consum.

Am sa incep cu butasii si pomisorii.

Acum la sfirsitul lui aprilie se mai pot muta visinii mici? Si cum?

Fuchsia, un arbust cu plante perene ce seamana cu afinul, dar ajunge si la 3 m (nu sint sigur cum se numeste), mai poate fi butasit acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cind se face butasirea plantelor, a transplantarilor si insamintarilor?

Plante de gradina ornamentale si de consum.

Am sa incep cu butasii si pomisorii.

Acum la sfirsitul lui aprilie se mai pot muta visinii mici? Si cum?

Fuchsia, un arbust cu plante perene ce seamana cu afinul, dar ajunge si la 3 m (nu sint sigur cum se numeste), mai poate fi butasit acum?

Se face primavara, dar nu dupa data, ci dupa vreme. Trebuia sa o faci mai devreme, insa daca nu te pricepi, n-o sa ai nici un rezultat. (sunt unii care lucreaza in domeniu si tot nu stiu sa butaseasca cum trebuie). Fuchsia este asta, n-are nici o treaba cu afinul: http://www.121.ro/articole/art1083-fuchsia.html

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gresit eu denumirea. Este o planta cu frunze identice cu ale afinului. Ajunge si la 3 m. Perene. Creste cam 10-20 cm an. Nu fuchsia ci ceva cu bruxus, parca, nu stiu.

In orice caz de cind am postat am reusit butasirea in perioada asta. Dureaza 2-3 luni formarea radacinii, si merge si incepind din toamna, dar si acum, dar cu multa apa si la umbra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gresit eu denumirea. Este o planta cu frunze identice cu ale afinului. Ajunge si la 3 m. Perene. Creste cam 10-20 cm an. Nu fuchsia ci ceva cu bruxus, parca, nu stiu.

In orice caz de cind am postat am reusit butasirea in perioada asta. Dureaza 2-3 luni formarea radacinii, si merge si incepind din toamna, dar si acum, dar cu multa apa si la umbra.

Buxus mai, ce ma faci sa rid...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buxus mai, ce ma faci sa rid...

Daca despre asta e vorba, dureaza 2 ani !! prinderea radacinilor sanatoase, pentru a fi transplantat cu succes ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, am avut eu o banuiala ca atit dureaza. Dar merita, are frunze perene.

 

Radacina care il face cit de cit rezistent mai ales acum vara, dureaza cam 2-3 luni pina se formeaza, dar udat la maxim 3 zile. Eu asa am observat. Si cam trebuie mai multe, inghesuite sa pastreze apa si substantele utile.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc, am avut eu o banuiala ca atit dureaza. Dar merita, are frunze perene.

Daca e pus in pamant bun si intr-un loc prielnic, pot sa ai surpriza sa se inmulteasca si singur, dar la fel... in cativa ani !!

 

Nu e de ajuns numai sa formeze radacini, trebuie sa fie si sanatoase (viguroase), altfel se poate usca dupa ce il transplantezi.

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e al treilea an in care tot pun. Abia acum 2 luni am aflat de la un batrin care nu prea vorbea cum se prind din martie incepind. Ale mele s-au prins 50% dar cu capac pe ele, pina pe 1 mai. Acum stiu si tehnica de toamna si cea de primavara. E mai bine toamna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e al treilea an in care tot pun. Abia acum 2 luni am aflat de la un batrin care nu prea vorbea cum se prind din martie incepind. Ale mele s-au prins 50% dar cu capac pe ele, pina pe 1 mai. Acum stiu si tehnica de toamna si cea de primavara. E mai bine toamna.

Pentru plantele in ghiveci are relevanta perioada in care le seman? As vrea sa pun patrunjel si busuioc, cele cumparate in ghiveci nu mi-au rezistat deloc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×