Sari la conținut
Forum Roportal
bobbycvi

Baia Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un oras forumat la poalele muntiilor ignis si inconjurat de munti in deosebi se afla in regiune de depresiune si are importante areale geografice si turistice.

 

Resdinta judetului Maramures care pastreaza o adevarata cultura si istorie prin multiplele obiective turistice cum ar fi:Bisericile din lemn,cimitrul vesel de la sampanta etc,ca obiectiva istorice mai avut si inchisoarea facuta pentru razvratiti regimului comunist de la Sighetu Marmatiei.Zone turistice Borsa unde se alfa de anul acesta o partie olimpica,Mogosa unde se alfa o partie recunoscuta ca grad de dificultate mare.

Baia-mare si Maramures au ajuns renumite nationl si international pentru urmatoarele lucruri:

-Portile specifice maramuresene.

-Bisericile din lemn cu imensele turle(biserica din barsana,cea mai mare biserica din lemn din europa).

-Cimitrul vesel de la Sapanta.

-Renumita palinca sau tuica da Maramures.

-si mai sunt multe....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevar grait...mai sunt multe, sa nu uitam vestita Sarbatoare a Castanelor! Baia Mare si de Bastionul Macelarilor care a fost construit in 1347. Este unul din cele mai vizitate locuri din Baia Mare pentru ca se spune ca de aici s-a tras glontul ce l-a ucis pe vestitul haiduc Pintea Viteazul...

Baia Mare oras mic si linistit, aduce un dram de caldura sufleteasca si odihna...am pus cateva poze de prin oras..de la cimitirul vesel de la sapanta, barsana...v-am pupat ..si sper sa ajungeti sa vizitatzi Baia Mare.. chiar merita!

post-4758-1144436400_thumb.jpg

post-4758-1144436839_thumb.jpg

post-4758-1144437507_thumb.jpg

post-4758-1144437848_thumb.jpg

post-4758-1144437906_thumb.jpg

post-4758-1144438833_thumb.jpg

post-4758-1144438967_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Baia Mare am copilarit, de 20 de ani caut ocazia sa mai ajung pe acolo.

Tot de vreo 20 de ani mor de pofta batoanelor de ciocolata de casa care se gaseau acolo. Erau altfel fata de ciocolata de casa ce se gaseste prin alte locuri. Am mai intrebat pe cine am apucat, dar nu prea stie lumea despre ce vorbesc, in Baia Mare nu mai am prieteni, rude nimic.

Si batoanele Maralacta erau bune, dar cica s-a inshis fabrica..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ultimul timp baia mare s-a dezvoltat super mult..s-a renovat tot centru vechi...ince incet incet sase modernizeze...din cate am auzit in cativa ani centrul vechi o sa fie complet inchis si o sa fienumai strazi pietonale,toate arterele rutiere o sa se faca subterana pe sub centrul vechi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da e adevarat..este un proiect si se lucreaza la indeplinirea lui..cat despre batoanele de ciocolata...mmmm, taci ca-mi ploua-n gura deja!Sunt mult prea bune..si asa e, gustul lor nu se prea compara cu ce se gaseste in alte zone..putin cred asta..oricum cunoscatorii stiu despre ce vb :o: Nu mai cauta wrc ocazii..ca un drum pana acolo nu-i o lume :o: duminica placuta! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, mai e ceva de munca..cert e ca se vrea sa fie frumos...si va fi cu siguranta, iar ceea ce s-a facut pana acum este superb..sper sa-si pastreze profesionalismul si sa continue sa lucreze bine :o: ca sa ne :tease: noi :o: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un oras forumat la poalele muntiilor ignis si inconjurat de munti in deosebi se afla in regiune de depresiune si are importante areale geografice si turistice.

 

Resdinta judetului Maramures care pastreaza o adevarata cultura si istorie prin multiplele obiective turistice cum ar fi:Bisericile din lemn,cimitrul vesel de la sampanta etc,ca obiectiva istorice mai avut si inchisoarea facuta pentru razvratiti regimului comunist de la Sighetu Marmatiei.Zone turistice Borsa unde se alfa de anul acesta o partie olimpica,Mogosa unde se alfa o partie recunoscuta ca grad de dificultate mare.

Baia-mare si Maramures au ajuns renumite nationl si international pentru urmatoarele lucruri:

-Portile specifice maramuresene.

-Bisericile din lemn cu imensele turle(biserica din barsana,cea mai mare biserica din lemn din europa).

-Cimitrul vesel de la Sapanta.

-Renumita palinca sau tuica da Maramures.

-si mai sunt multe....

Mai demult aveam o vorba:

"Maramuresule, cu tine ma hranesc. Poate de aceea sunt flamand de atata vreme..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×