Sari la conținut
Forum Roportal
bobbycvi

Baia Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine ati venit!

Am inteles ca nu aveti un program regulat de observatii nocturne, doar in situatii cu totul speciale. Restul spatiului este folosit acum in scopuri muzeale.

N-am inteles prea clar daca v-ati referit si la cladirea din stinga- cupola observatorului astronomic. Acel observator este liber? Poate fi vizitat (pe timpul zilei) de public (chiar si o singura persoana)? Aveti montat telescopul principal sub cupola observatorului (observatiile, atunci cind se fac, sa fie efectuate din observator)?

Inca ceva, stiu ca telescopul are un diametru de ~200mm (l-am vazut odata in cutia lui). Puteti sa-mi precizati exact diametrul si tipul lui? (cred ca era un Cassegrain ori vreun catadioptric: Schmidt-Cass...)

 

Mare pacat ca nu faceti observatii mai des. Partea asta preactica, observationala e cea mai interesanta, inspira pasiunea pt. astronomie. Sa nu mai spun ca si atmosfera din observator (de sub cupola) mi se pare una deosebita (o stiu din observatorul meu de acasa).

 

As aprecia daca mi-ati putea raspunde la acele intrebari, nu le-am considerat tocmai personale (poate or mai trece pe aici alti oameni interesati).

Sa le luam pe rand. Din capul locului precizam ca tot spatiul este acum al Planetariului, deci si "cladirea din stanga". Observatorul este disponibil pentru observatii nocturne (asta pana vom face rost si de o luneta pentru soare). Din pacate spatiul din observator este insuficient pentru public atunci cand se fac observatii. In aprilie am avut in jur de 800 de persoane in curtea Planetariului la observatii. Nu aveau cum sa intre toti in observator. Din pacate, mai exista un motiv pentru care observatiile facute din obsevator nu sunt de cea mai buna calitate. In imediata vecinatate a Planetariului s-a construit un hipermarket. Becurile din parcarea acestui magazin bat exact in "fereastra" cupolei.

Telescopul nostru este un Cassegrain 150/2250.

Mi se pare foarte interesant ca detineti un observator acasa. Din cate stiu eu , prin zona noastra nu prea sunt observatoare "private".

Daca doriti alte informatii puteti sa ne contactati si pe planetariul_bm@yahoo.com

 

Cer senin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, mai exista un motiv pentru care observatiile facute din obsevator nu sunt de cea mai buna calitate. In imediata vecinatate a Planetariului s-a construit un hipermarket. Becurile din parcarea acestui magazin bat exact in "fereastra" cupolei.

:jester:

cand s-a construit respectivul edificiu presupun ca nu v-a intrebat nimenea nimic.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai demult era un mic parculet in zona, dar s-au taiat toti copacii si s-a betonat - ca sa bata lumina mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si neintrebati, am trimis adrese peste adrese, note justificative, etc., dar degeaba. Autorizatiile de constructie se dau cum se dau. :lol:

Editat de Planetbm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar si neintrebati, am trimis adrese peste adrese, note justificative, etc., dar degeaba. Autorizatiile de constructie se dau cum se dau. :lol:

 

Nu stiu chiar deloc daca centrul comercial invecinat cu voi are aprinse luminile in parcare si pe timpul noptii.

Sa zic, dupa ora de inchidere a magazinelor. Cum e?

 

In cazul in care asa se intampla se poate face astfel:

 

- Reclamatie la inspectia de stat in constructii

 

- Sesizare si inscriere la audienta prefect

 

- Sesizare si inscriere la audienta primar

 

Si nu in ultimul rand cerere in justitie.

 

Dar e necesar cineva activ, nesimtit si guraliv din partea voastra. Si numai in cazul in care aveti observatii pe timpul noptii si telescopul e functional. Ca daca nu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

super :ok:

 

cat e de mare? lungime/ latime, va rog. pentru comparatie cu cele minuscule care se vor deschide in Cluj in aceeasi perioada. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in orasul asta. E incredibil de frumos si curat. Si un alt lucru care m-a surprins placut e faptul ca gasesti atat partii de schi cat si plaja la mai putin de 30 de minute de mers cu masina.

 

Cred ca prin luna februarie o sa mai fac o excursie de ski de 4 zile la Cavnic. Si vreau sa va mai intreb ceva pe cei care sunteti din Baia Mare. In ce stadiu sunt cu constructia mallului Gold Plaza? Va fi gata pana in februarie? Si ce parere aveti despre el? Va fi reusit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×