Sari la conținut
Forum Roportal
bobbycvi

Baia Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Autoritatile baimarene sunt in grafic cu pregatirile editiei a XVII-a a Sarbatorii Castanelor, care se va desfasura in perioada 25-27 septembrie. In mare parte, s-a batut in cuie programul artistic, sub aspectul derularii concertelor si a recitalurilor. Astfel, vineri si sambata seara vor fi concerte de muzica usoara, pentru ca duminica seara membrii Ansamblului National Transilvania si invitatii acestora sa ofere spectatorilor un regal folcloric.

 

http://www.glasulmaramuresului.ro/main.php...amp;name=Agenda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si a fost Sarbatoarea Castanelor - mai putine castane, dar mult "manelism", inghesuiala si preturi astronomice la mici, must si gratare, iar locatia din zona Parcului Municipoal e cat se poate de nepotrivita (plus ca se strica spatiul verde)

 

 

trecem la subiectul urmator - echipa baimareana de rugby a castigat Cupa Romaniei :spiteful:

 

 

temperatura maxima azi in Baia Mare e de 14 grade!!!

 

 

incheiem stirile editiei, la revedere! :senile:

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trecem la subiectul urmator - echipa baimareana de rugby a castigat Cupa Romaniei :spiteful:

 

da, mai...sa-i felicitam pe baieti....traditia isi spune cuvantul. :senile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asea, asea.... :pardon:

 

Observatorul ala astronomic nu se lasa vizitat numai de grupuri....daca, spre exemplu, doi bunici si un pici indraznesc, sunt poftiti pe usa afara. Rusine. :>

 

 

Bine v-am gasit! Muncesc la Planetariul Baia Mare si vrea sa fac cateva precizari. A existat intr-adevar o perioada foarte scurta, in care nu se putea intra sub un anumit numar de persoane. Din fericire, am "reparat" aceasta anomalie. Acum facem reprezentatii chiar daca nu avem niciun vizitator!! :o:

 

Pentru un numar foarte redus de persoane, chiar si o singura persoana, proiectiile se fac, conform orarului nostru, in fiecare zi la ore impare, adica 9,11,13,15. Miercuri mai avem o proiectie la ora 17, iar duminica sunt proiectii la orele 9 si 11.E adevarat ca grupurile organizate (cel putin 10 persoane) au prioritate si intra in cupola oricand intre 8 si 16.

 

In ceea ce priveste birourile, pana acum vreo doi ani, am avut in chirie o televiziune locala (baimarenii stiu despre ce este vorba). TV Cinemar a plecat, astfel ca tot spatiul este folosit in acest moment exclusiv in scopuri muzeale.

 

Pe de alta parte, un planetariu nu trebuie confundat cu un observator astronomic. Din multe motive, nu avem program de noapte decat in situatii speciale.

 

Situatii speciale pot constitui: evenimente astronomice majore (eclipse, tranzite, etc), seri de observatii organizate la cerere, proiecte comune nationale sau internationale.

 

Anul acesta am avut patru seri de observatii in perioada 2-5 aprilie si vor urma alte doua in 23 si 24 octombrie.

 

Daca doriti mai multe informatii despre "Nopti galileene" va recomandam cu caldura urmatoarele linkuri:

 

http://planetariubm.wordpress.com/

 

http://www.galileannights.org/events/event...ry_romania.html

 

Cer senin tuturor!

 

Pentru orice altfel de informatii, sugestii, reclamatii, va rugam scrieti-ne!

Editat de Planetbm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum facem reprezentatii chiar daca nu avem niciun vizitator!! :pardon:

 

 

Pentru orice altfel de informatii, sugestii, reclamatii, va rugam scrieti-ne!

 

Ia sa profitam si sa va scriem, dara.

Nu stie multa lume de acest planetariu....cu promovarea stati foarte prost.

La scoli trebuie sa va anuntati prezenta.

Lume interesata exista.

Iar locul e propice pentru a organiza cluburi de astronomie pentru elevi in colaborare cu profesori de matematica sau fizica din oras.

Dar totul se rezuma la promovare. Si cred ca si sponsori pentru activitatile dvs. s-ar gasi. Vointa sa fie.

 

Baia Mare e un oras in plina dezvoltare. E pacat sa nu profitati de asta.

 

Mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, publicul scolar sunt grupurile noastre tinta. Din pacate, suntem mult mai cunoscuti inafara judetului decat aici. In data de 23 sau 24 luna aceasta, vom incerca organizarea unei mese rotunde cu profesorii din Baia Mare. Oricine doreste sa vina e binevenit. Vom anunta si pe site-ul nostru data si ora exacta a respectivei intalniri.

 

Pentru a primi newsletter-uri cu activitatile pe care planetariul le desfasoara, puteti trimite un mail fara text la planetariul_bm@yahoo.com, adresa dvs. va fi retinuta in baza noastra de date si de fiecare data cand sunt activitati inafara celor obisnuite aici sau evenimente astronomice majore, veti fi instiintati.

 

Cer senin tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine v-am gasit!

........

Bine ati venit!

Am inteles ca nu aveti un program regulat de observatii nocturne, doar in situatii cu totul speciale. Restul spatiului este folosit acum in scopuri muzeale.

N-am inteles prea clar daca v-ati referit si la cladirea din stinga- cupola observatorului astronomic. Acel observator este liber? Poate fi vizitat (pe timpul zilei) de public (chiar si o singura persoana)? Aveti montat telescopul principal sub cupola observatorului (observatiile, atunci cind se fac, sa fie efectuate din observator)?

Inca ceva, stiu ca telescopul are un diametru de ~200mm (l-am vazut odata in cutia lui). Puteti sa-mi precizati exact diametrul si tipul lui? (cred ca era un Cassegrain ori vreun catadioptric: Schmidt-Cass...)

 

Mare pacat ca nu faceti observatii mai des. Partea asta preactica, observationala e cea mai interesanta, inspira pasiunea pt. astronomie. Sa nu mai spun ca si atmosfera din observator (de sub cupola) mi se pare una deosebita (o stiu din observatorul meu de acasa).

 

As aprecia daca mi-ati putea raspunde la acele intrebari, nu le-am considerat tocmai personale (poate or mai trece pe aici alti oameni interesati).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×