Sari la conținut
Forum Roportal
bobbycvi

Baia Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va invit sa ne laudam putintel cu judetul nostru, mai exact cu localitatile din el.

Fiecare cu localiatea din care vine ,daca care cu ce?

 

De exemplu eu sunt din Baia Mare

 

post-44425-1154416885_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatoarea Castanelor " a fost demarata la initiativa D-lui Cristian Anghel, Primarul Municipiului Baia Mare, prima editie a acesteia desfasurandu-se in anul 1993; in cadrul ei s-a desfasurat si traditionala "Expo Flora" aflata atunci la cea de-a IX -a editie

ideea acestei manifestari a fost aceea de a oferi locuitorilor orasului Baia Mare trei zile de destindere, bucurie si distractie, oferindu-le diverse manifestari: cultural - artistice, sportive etc. Totodata s-a avut in vedere alegerea unor zile din an care sa fie reprezentative pentru orasul nostru, purtand denumirea de Sarbatoarea Castanelor, stiindu-se ca zona noastra este bogata in castani comestibili. Prezenta castanului comestibil in zona Baia Mare este mentionata intr-un proces verbal din 24 septembrie 1642, in care se arata:"...pentru pofta am trimis cadou castene, ca si alta data, pentru care principele ne multumeste in scris". Este vorba despre secretarul Baii Mari, care a trimis castane principelui Rakoczi I. Castanul comestibil este originar din Asia mica (arbore de climat mediteranean), care s-a adaptat bine si in Europa, Baia Mare fiind punctul cel mai nordic de pe glob unde traieste. Cei mai falnici castani sunt pe dealurile de la Tautii de Sus, unde ating inaltimi de peste 20 de metri, cu varste de peste 500 de ani

..........................................

de la un an la altul, comerciantii au prins gustul acestei manifestari, mai mult, ca nu s-au perceput taxe pentru terenul de amplasare a tonetei, corturilor, singura conditie fiind aceea de a-si reduce preturile la marfurile pe care le desfaceau in zona, pentru faptul ca aveau castiguri mari de pe urma acelor zile

cu exceptia anului 1994, cand zona Sarbatorii Castanelor a fost Casa de Cultura a Sindicatelor, Parcul Municipal, Teatrul de Vara, aria de desfasurare a sarbatorii a fost si este Zona Sala Sporturilor "Dacia", Hotel Mara, Casa Tineretului

organizatorii Sarbatorii Castanelor cauta sa aduca in fiecare an noutati care sa atraga publicul baimarean: concerte de muzica pop, rock, folk, vernisaje, expozitii de carte, spectacole folclorice, intreceri sportive, etc.

..................................

Informatii de pe www.baiamarecity.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fo in baia mare cand eram super mik, dar mi-a placut f mult. Cred ca peste 3 ani o sa merg iara acolo, obligatoriu va trebui sa merg, poate am ocazia sa merg si mai repede, dar dak nu, at doar peste 3 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca-i un oras grozav!Nici baimarenii nu-s mai prjos.....si ciocolata de casa se gaseste in cantitati mari, vorba ceea "variatiuni pe aceeasi tema"...asa si cu ciocolata de casa... :spiteful:

Am vazut o poza cu fantanile de langa hoteleul Mara...e facuta de multa vre,e...n-a mai fost umpluta cu apa de ani de zile...acuma skaiterii si bikerii isi fac veacul pe-acolo:)

Degeaba,cine nu vede cu ochii lui orasul si nu-i simte aroma,pulsul...n-are cum Dom'le...n-are cum..

 

am atasat si eu niste imagini subiective...:aranjare:

post-78793-1170501594_thumb.jpg

post-78793-1170501655_thumb.jpg

post-78793-1170501714_thumb.jpg

post-78793-1170501843_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ia sa readuc eu topicul asta in actualitate

 

merg fantanile de langa hotelul Mara si nu numai

 

Centrul Vechi e aproape 100% renovat, mai mare dragul sa iesi acolo la o terasa

 

 

 

 

 

P.S. Cine poate corecta titlul topicului - sa scrie "mare" cu M?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asea, asea.... :spiteful:

 

Observatorul ala astronomic nu se lasa vizitat numai de grupuri....daca, spre exemplu, doi bunici si un pici indraznesc, sunt poftiti pe usa afara. Rusine. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no, amu am vorbit

 

au zis ca primesc si doar 3 persoane, iar in perioada asta iti pun si ceva filmulet + expozitia Dumitru Prunariu gratuit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
no, amu am vorbit

 

au zis ca primesc si doar 3 persoane, iar in perioada asta iti pun si ceva filmulet + expozitia Dumitru Prunariu gratuit

mda, tu si iubi si mai iei un cersetor, ii faci si lui o bucurie, sa fiti 3...

si mie imi place BM

am fost cu nepotelul chiar si cu trenuletul, in parc, a fost haios

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×