Sari la conținut
Forum Roportal
Alecu87

Punctualitate

Postări Recomandate

am ajuns in punctul X, la ora stabilita de prietena mea. am asteptat-o juma de ora, dupa care am plecat. am iesit tot eu vinovata. cica n-o sustin.

 

este anormal sa fii punctual? este anormal sa-mi sara tandara? in jumatatea aia de ora puteam sa lucrez.

 

sunt multe detalii la mijloc, dar daca va rezumati la cele de mai sus, cine are dreptate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iti dau dreptate. Poate pentru ca eu ajung in 99% din cazuri, inainte de ora stabilita si intotdeauna astept, dar, asa cum spunea si Diela, punctualitatea este un semn de respect atat fata de tine cat si pentru celalalt.

Ai asteptat si sfertul academic, si "sfertul nesimtirii".

Acum.. nu stiu cat de stransa e relatia dintre voi.. Dar.. o jumatate de ora este suficient, cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am asteptat-o juma de ora, dupa care am plecat.

Esti indulgent...pe mine nu m-ar fi prins minutul zece acolo. Iar daca nu poti sa eviti o intarziere, mi se pare de bun simt sa dai un telefon.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt perfect de acord cu tine......nu ii inteleg pe cei spun ca sunt intr-un loc la o anumita ora si ajung cu mult dupa ora stabilita......multi fac asta din comoditate si nu se gandesc la ceilalti:|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Refuz sa cred ca se mai poate intampla asa ceva acum, de cand cu telefonul mobil.

 

Altfel, daca ramai Sfertul Academic e maniera, 10 - e intelegere, 20 - e prietenie, 30+ - e prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am ajuns in punctul X, la ora stabilita de prietena mea. am asteptat-o juma de ora, dupa care am plecat. am iesit tot eu vinovata. cica n-o sustin.

 

este anormal sa fii punctual? este anormal sa-mi sara tandara? in jumatatea aia de ora puteam sa lucrez.

 

sunt multe detalii la mijloc, dar daca va rezumati la cele de mai sus, cine are dreptate?

 

Daca sa intamplat pentru prima data de cand va cunoasteti si ea a avut un motiv plauzibil pentru intarziere,ar fi trebuit sa o scuzi.E normal sa fii putin iritata,nimanui nu-i place sa astepte. Deci dupa cum spuneam daca nu-i sta in obicei sa intarzie mereu iar tu te-ai enervat pe ea,e de inteles de ce te-a invinovatit.Deci intr-un fel va inteleg pe amandoua.

Nu este abnormal sa fii punctual,dimpotriva este de asteptat acest lucru,cu exceptia unor circumstante urgente.Dar ar fi trebuit macar sa te sune si sa-ti spuna ca intarzie.Banui ca telefoane aveti amandoua.

 

In concluzie,daca nu te-a anuntat ca intarzie,daca nu ti-a dat un motiv serios pentru care a intarziat,daca nu sa scuzat dupa aceea,daca a mai facut faza asta in trecut...i-ti dau dreptate tie.Dar daca insa sa intamplat,na ce sa-i faci incearca sa fii indulgenta in circumstanta asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am ajuns in punctul X, la ora stabilita de prietena mea. am asteptat-o juma de ora, dupa care am plecat. am iesit tot eu vinovata. cica n-o sustin.

 

este anormal sa fii punctual? este anormal sa-mi sara tandara? in jumatatea aia de ora puteam sa lucrez.

 

sunt multe detalii la mijloc, dar daca va rezumati la cele de mai sus, cine are dreptate?

 

Detaliile fac diferenta! :stars:

 

Tin la punctualitate foarte mult,dar nici nu fac o drama daca se intarzie din motive temeinice.Motivele prietenei tale care sunt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am ajuns in punctul X, la ora stabilita de prietena mea. am asteptat-o juma de ora, dupa care am plecat. am iesit tot eu vinovata. cica n-o sustin.

 

este anormal sa fii punctual? este anormal sa-mi sara tandara? in jumatatea aia de ora puteam sa lucrez.

 

sunt multe detalii la mijloc, dar daca va rezumati la cele de mai sus, cine are dreptate?

Si eu sunt punctuala, intotdeauna ajung mai repede si mai mereu cei cu care ma intalnesc ajung destul de tarziu. Nu-i inteleg. Singura oara cand am intarziat a fost la prima intalnire cu sotul, a asteptat saracul vreo 40 minute :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punctualitatea si indeplinirea unui angajament, a unei promisiuni, sunt criteriile de baza dupa care poti deduce imediat cu ce fel de persoana ai de-a face.

Prietena ta nu avea justificare pentru o asemenea sincopa. doar daca nu are mobil. dar nici asa.

Iar o persoana care zice ca face si....nu face.....idem.

Toata baza in din astia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×