Sari la conținut
Forum Roportal
Isis_27

Clonarea umana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si problema clonarii (cel putin in exemplul asta) e la fel de alunecoasa ca si religia: clonarea ti-o readuce la viata copilul, religia iti promite inca o viata.

 

Iti cam pierzi echilibrul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Policy and Legislation (focus on U.S. policy)

* Federal Policies on Cloning - A summary of U.S. efforts (1991 to 2003) to pass cloning legislation from the Center for Genetics and Society.

* State Human Cloning Laws - An overview from the National Conference of State Legislatures.

* Hot Topic: Cloning - A collection of legislative and other cloning resources. Provided by the National Conference of State Legislatures.

* Database of Global Policies on Human Cloning and Germ-line Engineering - A database of cloning legislation from around the world. Provided by the Global Lawyers and Physicians, a non-profit organization working on health and human rights issues.

* Policy Brief: Human Cloning - From the American Association for the Advancement of Science

* Why We Should Not Clone Humans - From the American Medical Association.

* Bills Introduced to Congress

o H.R.2560 - Human Cloning Prohibition Act of 2007

o H.R.2564 - Human Cloning Prohibition Act of 2007

o S. 812 - Human Cloning Ban and Stem Cell Research Protection Act of 2007

 

http://www.ornl.gov/sci/techresources/Huma...ng.shtml#policy

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zici ceva, sau ne ocupam de pledging allegiance to the US?

My bad...am crezut ca e vorba de human cloning in USA,dar am vazut ca experimentul respectiv sa facut in afara tarii.Prin urmare legislatia americana nu are relevanta cu controversata procedura.

In afara de asta mai este documentat ca procedura a dat gres cu brio. Deci sunt cam confuza despre afirmatia "Panaiotis Zavos a clonat o fetiţă de 10 ani"...:stars:

 

The first-ever scientific paper detailing an attempt to create a cloned child was published yesterday...Although the cloning attempt failed badly...

http://www.boston.com/news/science/article...oning_attempts/

 

A maverick fertility expert has revealed hard evidence of a controversial attempt to produce the world's first cloned human baby.Panos Zavos,... later said the transfer had failed and the woman did not become pregnant, but many scientists doubted whether he had performed the experiment at all.

http://www.guardian.co.uk/science/2006/jul...ersiesinscience

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare evident ca s-a facut ilegal, dar nu asta discutam.

 

Ce tot imi dai citate ca sa comentezi alt citat?

Atunci poate ma luminezi tu depre ce anume se discuta pe acest topic cu un titlu vag precum "clonarea umana".:stars:

Nu vad anumiti parametri pentru desfasurarea discutiilor nici in titlu nici in mesajul introductoriu care nu face decat sa informeze (fals i might add) ca unul a clonat o fetita de 10 ani.

 

Nu vad sa se ceara opinii anume si ca atare presupun ca discutiile se pot desfasura in general in jurul subiectului sau al mesajului.

 

So chill...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

personal sunt de acord cu clonarea, dar nu stiu pe cine sa clonam, ce ar fi mai rentabil, as propune sa clonam prostituatele, sa mai scada pretul, si astfel sa se mai reduca coruptia in randul barbatilor cu functii publice care frecventeaza curvele cu banii furati de la gura saracilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa te clonam pe tine Clerice.Nu se stie cand ti-o veni cineva de hac datorita personalitatii tale charmante si ti-om duce lipsa pe forum. :stars:

Atunci poate se pot face si ceva corectii genetice in speranta ca Cleric 2...3...4...samd...va fi "the improved version" si cu asta nu ma refer la modificari fizice :doh:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu iese nimic bun cand omul incepe sa se joace de-a Dumnezeu

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×