Sari la conținut
Forum Roportal
giorgiana

Operatie - piatra la fiere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am pietre foarte mari la fiere si a spus medicul ca trebuie scoasa fierea. Vreau sa ma operez la o clinica particulara. Am auzit de spitalul Bethesda din Suceava. Stie cineva cat ar costa o operatie laparoscopica? Dar una clasica (cu bisturiu)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

............................

ce va mai place sa dati sfaturi medicale, de parca v-ati fi nascut fi doctori.

........

ce-i face bine unuia nu este obigatoriu sa-i faca bine si altuia...

pitetrele nu sunt totuna cu nisipul....nu se elimina daca sunt foarte mari, in plus pot bloca caile biliare....si se imflameaza colecistul foarte tare...

..................................

daca i.a fost recomandata interventia chirurgicala pai ar trebui sa o faca....

inainte de asta, pentru siguranta ei ar putea sa mai faca o ecografie la o alte clinica si sa obtina un alt rezultat comparativ.

.................................

pentru astfel de interventii sunt recomandate cele laparoscopice..putin invazive si perioada scurta de recuperare...in plus nu raman urme urat vizibile....

..draga mea,,, :bye:

.....PS....pret?....in jurul a 300-400 euro...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor. Am citit fiecare cuvintel scris de voi aici si mi s-a parut destul de interesant acest topic.

 

Eu am dureri de vreo 3 saptamani in partea dreapta, sub coasta...

Am facut 2 ecografe in aceeasi zi si la primul mi-a zis ca as avea piatra la rinichi si al doilea ca am doar grasime depusa pe rinichi si nicidecum piatra...., dar am depuneri la fiere. Problema e ca atunci cand respir ma doare putin si parca nu masa lasa respir normal.

 

Mi-a recomandat sa iau medicament ca Anghirol (1-2 pastile inainte de fiecare masa, - sambata si duminica de 3 ori pe zi si per total patru zile pe saptamana si trei zile pauza) - toate astea timp de 2 saptamani.

 

Ca astea ma ajuta ca fierea mea sa se goleasca de acea depunere... :jester:

 

Ecografele le-am facut acum 1 saptamana si de abia azi am facut rost de 30 comprimate de Anghirol.

 

Vreau sa ma apuc de acest tratament timp de 2 saptamani, dupa care vreau sa va spun cum ma simt :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt ghiocel

eu m-am operat de pietre la fiere la spitalul fundeni la doctorul cezar stroescu,,,,este un super doctor,,in general doctorii din spitalul fundenii sunt superi doctorii,,,,,daca ai adevarinta de salariat sau casul platit nu te costa mai nimic,,am tot fost la doctori daca nu le dadeam nimic nu se uitau la mine,,,dar in acel spital daca le dai bani se uita urat la tine,iti urez sanatate si operatie usoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un sfat pentru toti cei care vor sa se opereze de fiere. Sa va faceti toate analizele inainte sa apelati la un chirurg si cu aceste analize consultati un medic interne care sa va puna un diagnostic corect. Nu apelati decat la un chirurg foarte bun deoarece nu este o operatie asa simpla cum pare. Tatal meu doar ce a murit in urma unei operatii de fiere in urma careia a facut o groaza de complicatii. Dupa ce a murit am aflat de o gramada de oameni care au murit in urma unei astfel de operatii chiar si la varste de 40-50 de ani. Tatal meu avea 73 de ani si a plecat sanatos la spital sa se opereze. Era plin de viata si un om nemaipomenit. Pot sa spun ca a murit cu zile din neglijenta medicilor, a cadrelor sanitare care sunt de o indolenta specifica noua romanilor, din cauza sistemului sanitar nenorocit si a statului care nu face nimic pentru imbunatatirea lui. Nu vreau sa generalizez, nu toti sunt asa: medici, asistente, infirmiere, etc, dar marea lor majoritate se incadreaza in profilul de personal medical prost pregatit, indolent, si cu lipsa de respect fata de bolnavi si de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca eu am spirit de aventurier, m-am operat de fiere, bine dupa mai multi ani de la data la care stabilisera la eco ca am piatra, fara o analiza, mi-au facut o anestezie din care mi-am revenit a doua zi, m-au operat dimineata la ora 8 si abia a doua zi mi-am revenit, dar nu am avut niciun fel de complicatii, am considerat-o o operatie simpla, dar vad ca poate avea si urmari nefericite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum o saptamana mi s-a descoperit la o ecografie abdominala o piatra de 8-10 mm. Medicul a spus ca nu mai risc sa fac icter mecanic pentru ca e prea mare. Si ca trebuie operata (colecistectomie). Stiu ca risc daca nu fac operatia (deja pancreasul are ecogenitate marita), dar mi-e foarte frica...de moarte. Am probleme cu anestezia: am facut 3-4 anestezii mai puternice pana acum si de fiecare data mi-a fost foarte rau( stare puternica de voma cu convulsii), desi de fiecare data mi-au schimbat anestezicul. In plus, am o cardiomiopatie dilatativa postpartum in antecedente si tahicardii paroxistice supraventriculare repetate. Are cineva vreun sfat bun pentru mine? Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, sant abia inregistrat pe forum asa ca daca fac greseli in termeni, scuzati, am fost operat de ulcer duodenal cu perfoare in pancreas si eliminare de fiere in acelasi timp, a durat cateva ore operatia si recuperarea o saptamana,. Ce pot sa va spun eu e ca am tinut regim alimentar doar 2 luni si acum ma simt extraordinar. Operatia a avut loc in '97 dar de atunci pot sa va asigur ca mananc orice pot sa beau orice neavand nici un efect negativ asupra starii fizice. Deci nu va speriati ca se va intampla cine stie ce dupa operati, e suficienta vointa voastra de a trai si bineinteles conformatia fizica a fiecaruia(nu va speriati ,de la ulcer ptr 1,70m cantaream doar 50kg) deci......judecati voi! Tin sa specific ca m-au operat cu bisturiul nu cu laser sau alte mijloace!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am si eu o rugaminte foarte mare la voi!Tatal meu urmeaza sa se opereze de piatra la fiere in luna martie a acestui an. Am citit tot ce e scris pe forum despre acest lucru, dar as mai avea nevoie de niste informatii. Am vazut ca majoritatea recomanda operatia laparoscopica. As dori sa stiu daca cunoasteti la Spitalul Militar Central din Bucuresti un medic bun care sa efectueze operatia si daca se poate un pret estimativ la care se ridica aceasta operatie la momentul actual. De asemenea as vrea sa stiu si cate ceva despre operatia normala chirurgicala. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Editat de Alina_florentyna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×