Sari la conținut
Forum Roportal
giorgiana

Operatie - piatra la fiere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As fi interesat si eu sa stiu daca este necesar sa se tina regim alimentar dupa o operatie de litiaza biliara (piatra la fiere) si, daca da, in ce ar consta un astfel de regim... Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello! M-am operat lapaloscopic in decembrie 2005, la spit.de urgenta, Bucuresti. Operatia a fost efectuata seara, la 5.30, a durat cam 1 ora jumate', cu anestezie generala :friends: . Marti eram acasa. Cine spune ca dupa 48 de ore iti revii....ei, bine, nu e chiar asa. M-a durut locul operatiei-de fapt cele 4 incizii-cam o saptamana. Dar te poti deplasa, e mai greu ca nu poti sta decat pe spate. Dc.incercam sa stau pe-o parte aveam senzatia ca mi se plimba matele in burta. Dupa ce mi-a scos firele a fost ok. In 2 saptamani pot spune ca mi-am revenit. Am tinut regim alimentar 1 luna, apoi am inceput sa introduc treptat toate alim. Acum mananc normal, beau cola, cafea, mananc alune...chestii pe care le-as fi regretat acum cateva luni. E adevara ca ma mai abtin de la ridicat greutati, dar tot o mai tin in brate pe fii-mea de 2 ani. Daca mai vreti amanunte...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Am si eu o intrebare: ce simptome(dureri) sunt pentru colecistita? Pt ca eu de 9 ani am dureri de cap care nu trec cu nici un medicament, iar pe ecograf scrie colecistita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!Sotul meu a fost la un control medical unde a facut o ecografie si i s-a spus ca are litiaza vezicala biliara si ca trebuie sa se opereze repede de piatra la fiere.Imi puteti spune va rog cam la ce pret ajunge aceasta operatie? si daca se poate si cu laser cam cat ar costa o astfel de operatie,tinand cont de faptul ca sotul meu nu este asigurat.El ar vrea sa se opereze cu laser.Va multumesc mult si sper ca ma veti ajuta.

 

 

tb neaparat sa faca operatie?nu se poate elimina piatra?sunt ceiaiuri,nu din comert ca alea sunt vax albina..care fac bine..gen coada soricelui,matase de porumb..fa-i o cura de ceaiuri,elimina zaharul si sarea,grasimile si sa vezi ca nu e nev de operatie..acum tu ai auzit de bitter suedez?nu cel din farmacie..este un domn care prepara niste plante din care tu faci bitter suedez..bine ca procesul de facere a bitterului tine mult,dar iti spun ca mama s-a vindecat cu bitterul..daca esti interesanta sa-mi spui daca vrei adresa batranului si telefonul..eu zic sa incerci ptr ca rau nu are cum sa-i faca..din contra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tb neaparat sa faca operatie?nu se poate elimina piatra?sunt ceiaiuri,nu din comert ca alea sunt vax albina..care fac bine..gen coada soricelui,matase de porumb..fa-i o cura de ceaiuri,elimina zaharul si sarea,grasimile si sa vezi ca nu e nev de operatie..acum tu ai auzit de bitter suedez?nu cel din farmacie..este un domn care prepara niste plante din care tu faci bitter suedez..bine ca procesul de facere a bitterului tine mult,dar iti spun ca mama s-a vindecat cu bitterul..daca esti interesanta sa-mi spui daca vrei adresa batranului si telefonul..eu zic sa incerci ptr ca rau nu are cum sa-i faca..din contra

 

 

 

Cand doctorii spun repede acolo nu-i timp de asteptat pana bitter-ul e fermenteaza din pacate.

Practic nu exista alta metoda de tratare al acestui organ foarte sensibil si otravitor ?!?!?!

Sint foarte multe remedii dar nu in stare avansata de inflamatie cand e aproape de explodare si nu mai functioneaza deloc fierea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut un medic bun pentru o operatie de scoatere a vezicii biliare pe cale laparoscopica. Pt Amonis: am vazut ca ai scris despre sotul tau ca a trecut printr-o astfel de operatie, te rog sa-mi trimiti si mie daca vrei numele si adresa(spitalul) medicului care l-a operat...Multumesc mult !

ia trimitere de la medicul de familie la spitalul elias....si mergi acolo la sectia de chirirgie si intreaba de doctorul tatomir.......omul e beton...supermeserias...are mana de aur..face laparoscop, e tanar, nu-i tremura mana si foarte grijuliu...fata de alti doctori care nu prea te baga in seama, si lucreaza in echipa cu un anestezist la fel de bun...clonda se numeste...de fapt toata echipa sunt meseriasi....succes si nu mai pierde vremea ca scapi repede de bila...eu a 2-ua zi am fost acasa...m-am recuperat foarte repede.

Editat de meserie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!Sotul meu a fost la un control medical unde a facut o ecografie si i s-a spus ca are litiaza vezicala biliara si ca trebuie sa se opereze repede de piatra la fiere.Imi puteti spune va rog cam la ce pret ajunge aceasta operatie? si daca se poate si cu laser cam cat ar costa o astfel de operatie,tinand cont de faptul ca sotul meu nu este asigurat.El ar vrea sa se opereze cu laser.Va multumesc mult si sper ca ma veti ajuta.

daca esti asigurat va dau eu pretul spagilor la operatie....prima mana 4-5 milioane, anestezistul 2 milioane, a doua mana 1-1,5 milioane, sora sefa de sectie care iti da patul la internare 500 mii, iar in rest la pansat 50-100, la terapie intensiva dupa operatie 50-100 mii pe tura....deci 2 ture zi si noapte si pe urma inca cateva atentii la personalul de acolo cu totul inca 500 mii....rezulta cu totul rotunjit 10 milioane.

Editat de meserie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa zik ca am 18 ani :ok: si am suferit o operatie de colicistita acuta acum 5 zile....adika pietre la fiere acum o saptamana si ma simt mai binisor...am facut`o laparoscop,am 4 incizii,chiar maine ma duc sa`mi scoata atzele,sper ca totul sa fie usor si sa scap detot, am avut vreo 4 pietre cea mai mare avand 15 mm si mi sa recomandat operatie ptr ca altfel riscam alte complicatii precum icterul mecanik sau altele...se pare ca la mine cauza pietreleor este ereditare ptr ca sunt prea tanara ptr a le avea :) in fine am scapat de ele....acum as vrea sa va intreb ce este voie si ce nu a se mana dupa operatia aceasta,,,adik un regim pe termen lung,stiu nu se mananca prajeli,carne grasa de porc,oua,ciocolata,si cateva...dar as vrea sa stiu excat.....ce se poate si ce nu ...as aca va rog daca stiti sau daca pot citi unde va rog sa ma anuntati...multumesc..apropo operatia laparoscopic popular se numeste laser...deci e una si aceasi 8) ...astept raspunsuri :*

 

ma scuzati ptr micile greseli :crazy: as vrea sa va recomand operatie chirurgicala ptr cei care aveti pietre..ptr ca exista prea multe riscuri pe cale naturala si operatia nu este grea ,cea laparoscopica,si dupa 1 luna 2 de regim ...esti un nou om:P deci se poatre trai si fara vezica biliara,chirurgul care m`a operat pe mine mi`a spus ca daca incercam cumva cu ulei si zeama de lamaie sigur mi se blocau pe undeva ptr ca aveau cam 15 mm pietrele si apoi era mai rau,eu am dat 100 de euro la doctor 50de euro la anestezist,500 de mii la asistenta sef,si inca asa cate 100-50 de mii pe la asistente ,la reanimare,m`am operat miercuri si sambata eram acasa,la reanimare nu am stat decat vreo 7 ore,dar normal pana a doua zi,am avut noroc ca nu am stat acolo,am avut o sonda pe nas si bineinteles o drena undeva in dreapta mai jos de ficat care mi`au scos dupa 2 zile,acum am 6 zile aproape de la operatie si ma simt binisor,pot dormi si pe o parte si pe alta desi simt ca mi se misca cutia toracika,dar e ok :rot: singurul lucru e cu alimentatia,as vrea sa stiu exact ce am si ce nu voie sa mananc :doh: multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×