Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Lumea satului - barbatii murati in spirt

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Satul meu natal, azil de nebuni - excursie de Pasti

 

1. O verisoara de-a mea s-a maritat anul trecut, cu fiul celui mai bogat om din sat care defriseaza de multi ani toate padurile din zona. Bucurie mare, tata socru bogat, 4 masini, o vila, 2 apartamente, conturi bogate. Inainte de nunta, vitorul mire descria public scenele de sex cu viitoarea mireasa, si ca evident nu e buna de....Chiar inainte cu 5 luni de nunta, a lasat-o gravida. Socrii mari nu suporta socrii mici, nu-i baga in seama, nu discuta cu ei, si aceeasi atitudince o au fata de restul satenilor. Tata socru da salarul la angajati, dupa ce angajatul il imploră vreo doua luni, si fara carte de munca. Vine nunta, trece nunta, mireasa naste, o fetita. Botezul e programat la vreo 3 luni dupa nastere. Soacra mica afla ca de la fiicasa, ca soacra mare nu o lasa sa iasa cu copilul din casa. De ce? Cica daca nu e botezat intra dracu in copil. Da` trufia, invidia si lacomia cu care praduie padurile si comunica cu restul satenilor nu are de a face cu dracu. O suna soacra mica pe soacra mare la telefon: "Ma osanca imputita, de ce nu lasi fata mea sa scoata fetita la aer?" "Taci ma betivanco, ca tu nu esti de nasu nostru, noi nu va dăm voia socoteala de ce facem". Tinerii insuratei s-au mutat la sat, in ograda mamei soacre. Tanarul insuratel, vine acasa noaptea la ora 12 mut de beat. O seara el, o seara taicasu, adica bogatanu care praduie padurile. Femeile dirijeaza gospodaria, barbatii produc banii din afaceri. Acusi nu mai au albinele ce poleniza pe dealurile din satul meu, pentru ca au ramas goale.

 

2. Vecinul meu de 21 de ani de vis-a-vis, are o iubita la oras. Care sta in chirie, chirie pe care el o plateste. Taicasu, angajatul praduitorului de paduri, cand se imbata,

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau si la oras, slava Domnului, nu e nici pe departe chiar asa, acuma fac exceptie cartierele si blocurile de moldoveni. Morosenii inca nu au ajuns prin zona mea, sau or fi ajuns dar nu s-au stabilit. Deci am liniste pe scara blocului. Insa cand ma duc acasa la sat, numai povesti lugubre aud. Care cu-i a mai dat foc la posorii de f

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clericule, si tu esti ciufut in seara asta?

 

Oricum mi-ai dat un subiect interesant de meditatie: armata, apararea patriei......

Daca ne invadeaza rusii?ha? sau ungurii? cine vine sa ne apere? eu zic ca Haiawata, indianu' ala cu ursii.

 

Desi n-am inteles ce vrei, concret si pe cine esti tu suparat, m-am amuzat citind. da, asa e in toata patria noastra romaneasca. Si aerul pute a spirt la tara.

Asa ca aseaza-te linistit in fotoliu, ia pipa in coltul gurii, zambeste sarcastic si superior, relax si....citeste magazin istoric.

Ca de veverite se ocupa ala......slabu si batutu, parca, nu? :roll: :cry: :think: :D :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clericule, si tu esti ciufut in seara asta?

 

Oricum mi-ai dat un subiect interesant de meditatie: armata, apararea patriei......

Daca ne invadeaza rusii?ha? sau ungurii? cine vine sa ne apere? eu zic ca Haiawata, indianu' ala cu ursii.

 

Tocmai asta e norocul nostru, ca nu ne mai invadeaza nimeni. Sa ne rugam doar sa fim invadati de multinationale si sa fim pusi la lucru la banda.

 

da, asa e in toata patria noastra romaneasca. Si aerul pute a spirt la tara.

 

pai daca asa e, rusine sa ne fie ca avem populatie de sex masculin retardata mintal si sub papucu femeii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CP, ce vrei?

Si in al doilea rand, de cand ai devenit asa de haotico-incoerent?

 

Altfel, o realitate devenita destul de banala.

 

imi pun intrebari, am constiinta treaza, esti asa de iluminat sa oferi niste raspunsuri?

 

deja faptul ca asa e in toata tara mi-a spus-o maicamea, si nu o deranjeaza

 

pe tine nu te deranjeaza? uite pe mine ma deranjneaza, pentru ca am copilarit la sat si am ramas cu sechele rurale

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

banda scoici? :roll: :cry: :think:

 

eu vreau sa-ti zic ca ...cand, saptamana trecuta, in orice caz, dar nu-mi amintesc exact ziua, eram in buzul spre cimitir si pe sosea se facuse ambuscada mare.

erau niste tigani de prin bucuresti, aciuati aici, intr-o casa in care stau vreo 20, impreuna cu caii, porcii si gainile.

una din tiganci nu manevrase bine caruta, asa am inteles de la vecini, si se rupsese, scapase calu', nu pot spune exact.

Am vazut doar ca statea ghemuita langa drum si cei care oprisera , o udau cu apa si o stergeau pe cap, pa fata, pe maini.

Aproapa cand am ajuns la cimitir, venea si ambulanta spre locul acela.

treaba asta era pe la 11 dimineata, iar la 14 s-a repetat.

casa aia e la vreo 800 de metri de casa mea si de multe ori , in toiul noptii, aud urlete de toate felurile.

nici un cal nu iese viu din curtea aia. ce cumpara aia, storc bine pana la epuizare si p-orma....parjoale.

misto, nu?

ce sa repari? ce sa dregi? ce sa dezvolti?

lasa ca in usa, la loteria vizelor, sunte tara pusa la favorite, avem 30% discount si ne mutam cu totii, noi, astia desteptii, in usa. nu usa de la bloc....iu es ei. i mean.

Editat de Fluffycat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
banda scoici? :roll: :cry: :think:

 

eu vreau sa-ti zic ca ...cand, saptamana trecuta, in orice caz, dar nu-mi amintesc exact ziua, eram in buzul spre cimitir si pe sosea se facuse ambuscada mare.

erau niste tigani de prin bucuresti, aciuati aici, intr-o casa in care stau vreo 20, impreuna cu caii, porcii si gainile.

una din tiganci nu manevrase bine caruta, asa am inteles de la vecini, si se rupsese, scapase calu', nu pot spune exact.

Am vazut doar ca statea ghemuita langa drum si cei care oprisera , o udau cu apa si o stergeau pe cap, pa fata, pe maini.

Aproapa cand am ajuns la cimitir, venea si ambulanta spre locul acela.

treaba asta era pe la 11 dimineata, iar la 14 s-a repetat.

casa aia e la vreo 800 de metri de casa mea si de multe ori , in toiul noptii, aud urlete de toate felurile.

nici un cal nu iese viu din curtea aia. ce cumpara aia, storc bine pana la epuizare si p-orma....parjoale.

misto, nu?

ce sa repari? ce sa dregi? ce sa dezvolti?

lasa ca in usa, la loteria vizelor, sunte tara pusa la favorite, avem 30% discount si ne mutam cu totii, noi, astia desteptii, in usa. nu usa de la bloc....iu es ei. i mean.

Romanie,dulce Romanie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in anul de gratie 2009 inca va mai minunati de cruda realitate ?

haha !

nu stiu daca sa rad sau sa plang

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×