Sari la conținut
Forum Roportal
Stefann09

Cum scap de Dermatita Seboreica? Tratament!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca se incadreaza pe acesta categori Parul ,dar matrata nu face parte din par este o descuamare a epidermei parul nu cred ca are vreo legatura cu ea.

Cine are amabilitatea sa imi spuna si mie cum se scapa de dermatita seboreica ? Adica matreata dar in cantitati mai mari stiu ca apare pe fond de stres si alti factori, sunt o multitudine de factori care influienteaza aparitia matretii. Poate stiti voi niste tratamente cum sa scap de ea poate ati avut si voi si v-ati tratat cu anumite sampoane lotiuni...

 

 

Multumesc Anticipat !!

Editat de Stefann09

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am parul de cca 45-50 de cm. m-am spalat cu head&shoulders si l-am nenorocit.

culegeam matreata cu lingurita si era in permanenta gras.

m-am dat pe pantene clarifying, la care am si ramas.

dar matreata n-a disparut decat dupa un singur produs: uleiul de masline, turnat in cantitati industriale direct pe pielea capului.

in cazul tau, daca ai matreata, automat e si ffff gras, nu? eu asa stiu. tre' sa te speli oricum in fiecare zi. asa ca toarna-ti in cap niste ulei din asta. vezi ce se intampla. N-ai nimic de pierdut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu foloseam head&shoulders si ultimul pe care l-am folosit a fost head&shoulders Harimng Endurance si nu a dat rezultate deloc nu este un tratament cu head&shoulders Haring Durance asta este de intretinere pe viitor e un produs cosmetic si acuma vreua un tratament ceva.

Ideea e alta cu ulei de maslline se naclaieste si arata ca naiba se face si mai gras luceste rau de tot

Tu cu ce ai scapat pana la urma ?

Editat de Stefann09

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste sampoane foarte bune de la Ducray, specializate pe diverse tipuri de probleme ale scalpului. Le gasesti in farmacii, nu pe la supermarketuri.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Enki, asa voiam sa continui si eu sa-i spun, sa mearga la farmacie. Si eu voiam la fel, sa ma tratez cu ceva pe cap.

Era oribila matreata, mai ales la parul lung.

Numai ca dupa ce am folosit uleiul de masline, din acela mai bun, am vazut ca nu mai e nevoie. Si parul nu mai cade si nu se mai despica, nici nu se mai rupe. Foarte serios iti zic. Rar mai am ce da jos de pe pieptan.

Dar la userul care a scris, daca e ceva mai grav, da, gaseste doar la farmacie ceva eficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Enki, asa voiam sa continui si eu sa-i spun, sa mearga la farmacie. Si eu voiam la fel, sa ma tratez cu ceva pe cap.

Era oribila matreata, mai ales la parul lung.

Numai ca dupa ce am folosit uleiul de masline, din acela mai bun, am vazut ca nu mai e nevoie. Si parul nu mai cade si nu se mai despica, nici nu se mai rupe. Foarte serios iti zic. Rar mai am ce da jos de pe pieptan.

Dar la userul care a scris, daca e ceva mai grav, da, gaseste doar la farmacie ceva eficient.

Pai si dau cu uleiul ala dupa spalare sau inainte de spalare ? si zilnic ? sau cum procedez ? MS ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si dau cu uleiul ala dupa spalare sau inainte de spalare ? si zilnic ? sau cum procedez ? MS ...

eu il tin tot timpul pe par.

cu o zi inainte de a-l spala, il ung din belsug, pe tot firul.

dupa ce il spal, ca sa nu fie prea gras, ung doar varfurile. urmatoarea zi de la jumate in jos si a treia zi in intregime.

la mine e chestia ca aspectul de par gras nu imi afecteaza cu nimic imaginea nici la munca nici in privat.

nu stiu la tine cum e.

eu in locul tau nu m-as zgarci la turnat ulei in cap. :roll: :cry: :think:

numai sa ai grija sa nu patezi hainele sau perna. uleiul nu pateaza efectiv, dar, na, e ulei.

si are un miros specific. nu urat sau greu, dar depinde de nasul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un şampon care a dat rezultate la mai multe persoane cunoscute e Nizoral (tot la farmacie se găseşte).

 

am mai auzit că uleiul de măsline e bun pt păr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca se incadreaza pe acesta categori Parul ,dar matrata nu face parte din par este o descuamare a epidermei parul nu cred ca are vreo legatura cu ea.

Cine are amabilitatea sa imi spuna si mie cum se scapa de dermatita seboreica ? Adica matreata dar in cantitati mai mari stiu ca apare pe fond de stres si alti factori, sunt o multitudine de factori care influienteaza aparitia matretii. Poate stiti voi niste tratamente cum sa scap de ea poate ati avut si voi si v-ati tratat cu anumite sampoane lotiuni...

 

 

Multumesc Anticipat !!

 

 

salut stefan si eu am dermatita seboreica si am incercat tablete nizoral isi face efectul foarte puti si dupaia apar cojile mai nou vad ca am inceput sa imi apara coji si pe fata (am fata mai aspra)si am incercat si crema tot de la nizoral dar nu mai folosec pentru ca nu a dat nici un rezultat........si cu cojile din cap am fost la plafar si mi-a recomandat un sampon foarte bun care chiar ma ajutat ,si nu costa mult 10 lei fata de nizoral sau vichy ca eu dala foloseam .........dute la orice plafar si cere favisan sampon antiseboreic ph 5,5 sa trebuie sa te clatesti cu zeama de lamaie sau otet.....eu recomand lamaia astept raspunsul tau sa imi spui daca ai rezolvat ceva........... toate bune

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×