Sari la conținut
Forum Roportal
Andreyvrj

Cpu FAN Speed

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un Amd X2 4000+.

Am o indoiala legata de CPU Fan Speed. Am intrat in bios sa verific temperaturile si alea.... Chestia asta cu CPU Fan Speed sta pe la 2300 RPM. Mi-a zis cineva ca la Intel ar trebui sa stea pe la 1600. La Amd la cat ar trebui sa stea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee ar trebui sa te intereseze temperatura, nu numarul de rotatii pe minut (RPM) al ventilatorului. Iti pot arata AMD caruia nu i se invarte ventilatorul DELOC in Windows (0 RPM) decat daca fac ceva prin el dar iti pot arata AMD la care ventilatorul are 5500 RPM (si face ca un aspirator). La fel si la Intel... stiu unul care merge cu aprox 800 RPM si stiu unul care merge pe la 4000 RPM... toate au insa un lucru in comun : temperatura e sub 50 C. Personal consider ca 55 C e temperatura limita ce n-ar trebui depasita... un profesor universitar imi spunea ca la temperatura aia se produc schimbari subtile in structura siliciului din care se fac procesoarele si ca n-ar trebui sa ai pretentii de la un procesor de genul sa traiasca mai mult de 3-4 ani. Am incercat sa gasesc informatii legat de exact chestia aia dar nu am gasit mentiuni... Producatorii de procesoare in timp au mentionat ca temperaturi limita 75 si chiar 85 de grade, dar la generatii mai vechi... tendinta noilor generatii e spre procesoare tot mai reci, anumite AMD-uri se frig de la 71 C in sus.

 

 

Sfat : titlul pe care l-ai pus induce in eroare, incearca sa fi mai precis data viitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

temperatura e foarte buna.... 35-40 grade.........

oare din cauza ca are 2800 rpm face un zgomot ciudat? adica cum spui tu, doar nu ca nu chiar c aun aspirator.

Ce as putea face sa nu se mai auda asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 2800 RPM n-ar trebui totusi sa produca zgomot ciudat :stars:? Vezi sa nu cumva sa fie coolerul de pe chipset.

 

Daca totusi e cel de pe procesor... cel mai probabil ai un ventilator de 80 mm. Incearca sa pui unul mai mare, eventual schimba-l cu tot cu radiator. Imi plac mult cele de la Zalman si cele de la Thermalright. Avantajul e ca un ventilator mai mare poate produce acelasi debit de aer cu mai putine rotatii pe minut. Deasemenea vezi cum e pasta pe procesor... incearca sa pui Arctic Silver de la Arctic Cooling.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
temperatura e foarte buna.... 35-40 grade.........

oare din cauza ca are 2800 rpm face un zgomot ciudat? adica cum spui tu, doar nu ca nu chiar c aun aspirator.

Ce as putea face sa nu se mai auda asa?

Sau daca te tine buzunaru' pune racire pe apa, nu o sa mai auzi nimic :lol2: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×