Sari la conținut
Forum Roportal
Tavi99

Fotografia astronomica

Postări Recomandate

In perioada asta am incercat de doua ori fotografierea lui Jupiter, insa atmosfera a fost destul de turbulenta. As fi preferat sa astept mai mult, pt. a obtine si posta o imagine mai buna, da' nu mai pot, tre sa ma retrag. (Pe motiv general de mediu. In plus, chiar unele persoane din partea carora ma asteptam mai putin, e posibil sa faca aluzii voalate si mistouri la adresa mea. Cam asta-i situatia.)

 

Jupiter 17.06.2009 / t. expunere=8imgx1/15s / ISO80 / focala rezultanta=2192mm

jupiter1706098imgmod3fo.jpg

Cu greu am selectat cele 8 imagini, de fapt 7 sint mai mult de umplutura, pt. a mentine granulatia in limite acceptabile dupa prelucrare.

 

Orice completari sint bine venite. Eram hotarit sa dau link-ul topicului spre inchidere, gindindu-ma ceva mai mult... am zis sa pastrez, totusi, linia din start.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce ora ai luat imaginea?

Cadrele (individuale, aprox. 100) le-am facut intre 3:05...3:15 AM (ora Romaniei).

Editat de Tavi99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vrea cu Soarele. Am vazut la cineva un tablou facut din 2 fotografii suprapuse, ale Soarelui si Lunei (50%/50%). Arata superb si as vrea sa-mi fac si eu unul, please.

Editat de Lockku

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o imagine mai veche a planetei Marte, dar nu prea-i reusita. E obtinuta prin telescopul vechi, un newtonian de 150mm diametru. Planeta subintindea ~16" la acea data.

In prezent rasare spre dimineata, insa are un diametru unghiular de doar ~5" (foarte putin ca sa-mi iasa ceva, o sa incerc totusi mai la toamna). Spre sfirsitul lunii Ianuarie a anului viitor va fi la opozitie, subintinzind ~13". Cele mai favorabile opozitii sint cele perihelice, la interval de 15..17 ani (cum a fost si cea din august 2003, diametrul unghiular ~25").

 

Marte 11.12.2007 / t. expunere=1imgx1/20s / ISO80 / focala rezultanta=2900mm

marte111207forummod.jpg

 

Cu Soarele inca nu am poze. Tre' sa-mi iau un filtru pt. a-l putea fotografia direct prin instrument. Uneori se formeaza niste pete la suprafata lui, iar telescopul ce-l am se preteaza bine fotografiilor de detaliu. Voi face si fotografii mai largi (sa-l cuprinda in totalitate), prin lunete mai mici.

 

Merci de vizite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o imagine mai veche a planetei Marte, dar nu prea-i reusita. E obtinuta prin telescopul vechi, un newtonian de 150mm diametru. Planeta subintindea ~16" la acea data.

In prezent rasare spre dimineata, insa are un diametru unghiular de doar ~5" (foarte putin ca sa-mi iasa ceva, o sa incerc totusi mai la toamna). Spre sfirsitul lunii Ianuarie a anului viitor va fi la opozitie, subintinzind ~13". Cele mai favorabile opozitii sint cele perihelice, la interval de 15..17 ani (cum a fost si cea din august 2003, diametrul unghiular ~25").

 

Marte 11.12.2007 / t. expunere=1imgx1/20s / ISO80 / focala rezultanta=2900mm

marte111207forummod.jpg

 

Aha. Inteleg ca urmatoarea perioada optima pentru fotografiat (la opozitie perihelica) va fi abia prin 2018-2020! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

 

Mai atasez niste grafice (posibil utile si altor persoane).

La fotografierea obiectelor nebulare, roiurilor stelare nici nu m-am referit, acolo e altceva (exceptind acea cometa pe care am pozat-o tot printr-un ansamblu fix).

Poate o sa exemplific odata, am obtinut niste imagini (muncite) ale unor obiecte Messier. Echipamentul utilizat fusese unul modest, insa nu a lipsit satisfactia propriilor realizari.

 

.

post-62972-1246226128_thumb.jpg

post-62972-1246226093_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jupiter :salut: . Am prins o atmosfera mai calma. Se observa, destul de vag, "marea pata rosie" (acum de nuanta portocalie, palida) in banda noroasa sudica (imaginea fiind rasturnata, cea de sus), cit si tranzitul umbrei satelitului Io peste discul jovian (in planul ecuatorial, sub pata rosie).

 

jupiter2607099imgforum.jpg

 

Observatia vizuala a acelei umbre (eclipse totale) era mai impresionanta, aparea delimitata clar. Voi reveni in functie de obtinerea altor imagini mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×