Sari la conținut
Forum Roportal
Tavi99

Fotografia astronomica

Postări Recomandate

Stiu ca nu e cel mai potrivit loc, insa tocmai datorita profilului generalist al site-ului, m-am gindit sa afisez niste fotografii astro in acest subforum (un fel de popularizare, desi e prea mult spus).

 

Metoda folosita de mine este cea afocala, una foarte accesibila. Adica folosind un aparat foto digital (cu setari manuale) montat in spatele ocularului telescopului. Atit telescopul, cit si camera foto sint focalizate pentru infinit (teoretic vorbind, vor urma reglaje fine). In cazul fotografierii Lunii sau a planetelor vizibile cu ochiul liber, nu este strict necesara urmarirea miscarii aparente a astrilor in timpul expunerii. Telescopul folosit este tip Cassegrain cu diametru oglinzii principale de 158mm.

 

Imaginile planetare le obtin prin suprapunerea mai multor cadre cu programul Registax, pentru reducerea granulatiei, implicit evidentierea detaliilor fine. Incep cu Saturnul:

Stinga: 5.04.2009 / t. expunere=9imgx1/15s / ISO100 / focala rezultanta=2192mm

 

 

Dreapta: 18.04.2009 / t. expunere=15imgx1/15s / ISO100 / focala rezultanta=2192mm

saturn504099imgmodforum.th.jpg saturn18040915imgmodfor.th.jpg

 

 

 

Si inca unele facute la Luna, pe la incepulul lui Aprilie, Astea-s cite o singura imagine.

 

1/20s / ISO80 / Frez=2528mm / cadre intregi

 

img4107mod2forum.th.jpg img4152mod2forum.th.jpg

 

img4176mod2forum.th.jpg img4190mod2forum.th.jpg

 

 

 

Metode si discutii pot fi multe

Editat de Tavi99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem la Galerii un topic despre o eclipsa din 2005, am si eu asa ceva dar le postez aici, acolo s-ar putea sa nu fie voie.

Primele fotografii au fost realizate la eclipsa totala de Soare din 11 aug. 1999. Le-am obtinut folosind un aparat reflex pe format 24x36mm (film 100ASA, texp. 1/125s), dotat cu un teleobiectiv Tair 3 la care i-am adaugat un alt grup de lentile pt amplificare (distanta focala rezultanta 850mm - discurile aveau ~7.5mm pe film).

Chiar daca nu reusisem cea mai buna focalizare si nici trepied pt acest ansamblu nu aveam (nu facusem), a iesit ceva. Se vad protuberantele si coroana solara.

In orice caz, senzatia traita pe viu, in faza de totalitate, e foarte impresionanta.

 

19998113forum.jpg

 

19998114forum.jpg

 

Spre rusinea mea, in 29 Martie 2006 am aflat foarte tirziu de eclipsa partiala (nu i-am prins inceputul, eu bintuiam sa ma interesez de ceva diferente la facultate), nu am apucat sa ma organizez mai bine.

Totusi, atasez doua imagini pt. exemplificarea unei metode simple de observatie (colectiva) a eclipselor de Soare - Metoda proiectiei cu instrumente care au unghiul vizual real suficient de mare (la binoclurile uzuale 8x30

post-62972-1242750396_thumb.jpg

post-62972-1242750373_thumb.jpg

Editat de Tavi99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rog un moderator sa-mi mute acest topic la Galerii si sa-l inchida, daca se poate.

 

Activam intr-un loc potrivit pt. asa ceva. La un moment dat ma saturasem de caracterul comercial al acelui forum (mai ales pe unele sectiuni care ma interesau mai mult, unde niste indivizi "amatori" isi urmareau numai propriile interese, nici vorba de vreo dorinta da a inspira pasiunea si altora), dupa care am revenit aici. Nu stiu daca a fost cea mai buna idee. Iar cu imaginile astronomice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte faine lucruri ne-ai aratat. foarte. multumim. de ce sa inchida? te mai asteptam cu alte imagini. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foarte faine lucruri ne-ai aratat. foarte. multumim. de ce sa inchida? te mai asteptam cu alte imagini. :cheer:

Multumesc.

Uneori am impresia ca mai scriu si afisez imagini fara nici un rost (ca de exemplu topicul asta). Prin inchiderea subiectului... ma abtineam, garantat.

Asa, daca intereseaza pe cineva, poate ramine deschis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rog un moderator sa-mi mute acest topic la Galerii si sa-l inchida, daca se poate.

 

Activam intr-un loc potrivit pt. asa ceva. La un moment dat ma saturasem de caracterul comercial al acelui forum (mai ales pe unele sectiuni care ma interesau mai mult, unde niste indivizi "amatori" isi urmareau numai propriile interese, nici vorba de vreo dorinta da a inspira pasiunea si altora), dupa care am revenit aici. Nu stiu daca a fost cea mai buna idee. Iar cu imaginile astronomice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, atunci imi pare bine. O sa-mi mai "fac de cap". Mai intii afisez Venusul, fotografie facuta pe la inceputul anului, moment in care planeta subintindea ~42" (Luna subintinde un unghi de ~31') si se afla in "drumul" spre conjunctia inferioara (distanta minima intre Pamintul nostru si planeta interioara, Venus). Acum (luceafar de dimineata, ~27") se afla in crestere de faza (ajungind "plina" la conjunctia superioara), se departeaza de noi si abia din septembrie 2010 conditiile de observare si fotografiere vor fi mai bune. De-asemenea, prezinta unele probleme cu aberatia cromatica apatuta la refractia atmosferica.

 

Venus: 26.02.2009 / t. expunere=9imgx1/100s / ISO80 / focala rezultanta=2528mm

venus2602099imgmodforum.jpg

Atmosfera densa ascunde suprafata planetara, totusi filtrele albastre, violete si telescoapele mai mari ar ajuta la evidentierea unor formatiuni noroase.

 

Sfirsitul ocultatiei Luna-Saturn, din '07 (prin vechiul telescop):

ocultatielunasat2.th.jpg

(nu mi-a iesit prea bine, o fi fost si turbulenta atmosferica mai mare, dar o sa fiu mai atent pe viitor)

 

Aici am o cometa oarecum atipica, ce a fost vizibila (cu ochiul liber) in oct-nov 2007:

17pholmes71107.th.jpg

(echipamentul folosit - foarte simplu, accesibil)

 

Vor urma altele noi. Jupiter merge spre opozitie (distanta minima dintre Pamint si o planeta exterioara).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

superba poza cu cometa.

 

sa explicam si faptul ca planetele care au orbitele catre Soare fata de Pamant sunt surprinse de pe Pamant cu faze succesive ca si Luna, de exemplu. asa se explica faptul ca Venus apare in fotografie ca si Luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesante pozele :doh:

le asteptam si pe urmatoarele. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×