Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu citez din Bilblie, nu o cunosc si nu vad sensul citatelor. O faci tu indeajuns.

Argumentele biblice nu sunt TOTUL. Asta nu intelegi tu. Biblia scrie, dar tu gandesti. Sau nu?

 

Atunci nu isi mai are rost discutia....pai tu/altii, tineti o sarbatoare ? De unde stiti voi despre aceasta sarbatoare / Nu din Biblie ? Inseamna ca tii ceva ce nu cunosti. Daca nu citezi din biblie, de unde sti de ideea de paste ? de la buna...sau de unde...? Adica omul isi alege ce ii convine din Biblie, iar ce nu ii convine, iese din sfera bibliei si face fiecare cum il taie mintea. daca nu poti argumenta despre oua din Biblie, atunci nici nu poti afirma ca pastele si traditiile le sti tot din Biblie. E nedrept ! Nu ai dreptul sa spui despre ceva daca nu cunosti in totalitate. de ce mai ti aceasta sarbatoare, daca nu crezi ce spune doar Biblia ?...fa-ma sa inteleg, ca nu are logica ce spui. Tii ceva ce nu sti sau ceva pe ce nu esti sigura :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol:

 

Nu, omul nu isi alege ce ii convinedin biblie, omul rationeaza, gandeste, judeca. Nu inghite tot.

Nu orice argument se afla in Bilbie si daca sustii asta, esti teribil de limitat. Cum adica iese din sfera bibliei, Adicel, cum vine asta? lumea si viata ta se invart in jurul unei carti?

Cum poti sti tu ce tin eu si ce nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu din ce secta faci parte si nici nu ghicesc.

E o presupunere logica: crezi in YHWH si infierezi ortodoxismul.

 

Asta nu este logica. Nu poti trage concluzii logice de pe seama altora. Daca nu sti ar fi mai bine sa nu spui nimic. Pastreaza te rog decenta ! Eu nu cred in YHWH si nici nu am ceva impotriva ortodoxismului. Cred in DUMNEZEU ! Eu doar ceream argumente biblice care sa sustina ca ceea ce practica ei este corect conform cu ce spune Biblia. deci daca mai vi cu presupuneri atunci argumenteaza, daca nu, tine-ti parerea si nu strica discutiile.

 

In plus de asta, toate sunt niste secte, atat timp cat se bazeaza pe diverse doctrine 'revelate'.

Daca Sfantul Duh exista, nu va lasa sa va divizati intr-un mod demn de mila.

Macar sunteti haiosi cand declarati toti, fara exceptie, ca sunteti mai adevarati decat ceilalti.

 

Secta inseamna rupt de origine...nu ma intereseaza sectele si nici nu ma incadrez, este o acuza fara nici un suport. daca tu nu ai nici o treaba cu Biblia si cu Dumnezeu, poti sa intri pe alte categorii unde se vorbeste despre lume, bani, dragoste...etc. Iar daca intri atunci argumenteaza ce spui ! Duhul Sfant nu sta la cheremul omului. Toti afirma ca il au fiindca ei cred ca acesta se obtine la comanda. Nu Duhul Sfant este vinovat pentru dezbinarea Crestinismului adevarat ci omul care presupune doar ca este calauzit de Duhul Sfant. Eu nu am afirmat ca sunt mai adevarat decat altii ! Mi-am spus parerea si atat.

 

 

Dar referitor la subiect, este in mod cert o deviatie de la un gest simbolic (ca doar YHWH e maestrul metaforelor, cea mai mare metafora fiind insusi 'fiul') care a ajuns acum o tiganie: in 'sfanta' biserica de la Ierusalim am vazut batai in toata regula intre diversi calugari karatisto-ortodocsi si dracu mai stie ce alte secte, in 'sfanta' noapte de inviere.

La noi - la fel - o imbulzeala si o tiganie in toata regula cu scopuri 'sfinte'.

 

Asta asa cred ei ca o fac in scop sfat, dar nu inseamna ca asa si este. Ce inseamna a fi SFANT, sau SFINTENIA ? o poti defini ? Tigania si tot acest circ l-a facut omul. trebuie sa existe si mantuiti si nemantuiti. Tocmai in aceasta idee se intampla aceste lucruri. La fel ca si in cazul Duhului Sfant, la fel si Cristos nu are nici cea mai mica vina sau legatura cu tot ceea ce se intampla in lumea religioasa din ziua de astazi ! Singurul vinovat este OMUL, care este influentat de cineva...care se foloseste de Bine in avantajul raului. Retine un lucru : satan este IMITATORUL lui Dumnezeu. A imita pe cineva inseamna a copia de la el a falsifica, a schimba, pentru ca originalul sa devina fals. Insa si el se foloseste de aceeasi unealta in acest scop : CUVANTUL adevarat care este falsificat !

 

Dar una peste alta, de ce se serbeaza Pastele?

Eu cred ca un credincios serbeaza invierea, nu eliberarea din Egipt. Ca doar evreii au fost protagonistii.

 

Cam asa zic si eu, insa cu specificatia ca nici Invierea nu se mentioneaza undeva in Biblie a fi serbata. In Biblie se spune : "...sa pastrati INTOTDEAUNA...omorarea in trup si Invierea lui Cristos..." deci INTOTDEAUNA ( in fiecare zi ) si nu o data pe an, fiindca nu trebuie sa ne aducem aminte ca Isus a inviat, in fiecare an...daca evreii aveau nevoie de aduceri aminte, datorita slabei credinte un crestin nu are nevoie de asa ceva. Cu trebuie sa ne aducem aminte de asa ceva ? Hai atunci sa luam Lecitina.... :lol:

 

 

 

Nu, omul nu isi alege ce ii convinedin biblie, omul rationeaza, gandeste, judeca. Nu inghite tot.

Nu orice argument se afla in Bilbie si daca sustii asta, esti teribil de limitat. Cum adica iese din sfera bibliei, Adicel, cum vine asta? lumea si viata ta se invart in jurul unei carti?

Cum poti sti tu ce tin eu si ce nu?

 

Nu eu o spun....daca crezi ca prin Biblie te limitezi...atunci de aici in colo apare subiectivismul. Biblia este OBIECTIVA. De aceea s-a produs acest haos religios, fiindca fiecare a cautat sa adaoge sau sa scoata din Biblie, in folosus sau :

 

Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e topic despre Biblie, e chiar asa greu?? E topic despre originea obiceiului de a lua lumina de la biserica (ortodoxa). Si, ca sa extrapolam, si a celorlalte traditii de Paste.

Atat. Nu va lansati iar in comentarii pe versete si pe controverse pe marginea Bibliei, ca inchid topicul. Sunt atatea altele pe care se bate apa-n piua pe aceleasi subiecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corecteaza-ma daca gresesc, dar ouale nu au fost puse la picioarele lui Isus dupa rastignire? Si s-au inrosit de la sangele lui?

Asta e mit, traditie, cum vrei sa ii spui...difera in functie de zona in care esti nascut. Povestea pe care o stiu eu, este despre o precupeata care mergea la targ sa vanda oua...iar cand a auzit ca Isus a inviat, a cerut o minune, iar ouale s-au inrosit. Tot de aici ar fi aparut si metoda de salut din timpul Pastelui...

 

Nu orice argument se afla in Bilbie si daca sustii asta, esti teribil de limitat. Cum adica iese din sfera bibliei, Adicel, cum vine asta? lumea si viata ta se invart in jurul unei carti?

Te afli pe aria de religie, se vorbeste despre o sarbatoare. Pe ce vrei sa se bazeze discutia? Pe ce au mai auzit unii sau altii, in timp ce stateau la rand la casa de marcat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am afirmat ca sunt mai adevarat decat altii ! Mi-am spus parerea si atat.

Oho...ba da... si inca ce!

 

 

 

CUVANTUL adevarat care este falsificat !

 

cuvantul adevarat = biblia?

... insa aici e topic despre biblie.

gresit. Topik-ul este despre lumina de Paste. Cuvantul biblie l-ai folosit de atat de multe ori , incat ai ajuns sa crezi ca e tema topik-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e topic despre Biblie, e chiar asa greu?? E topic despre originea obiceiului de a lua lumina de la biserica (ortodoxa). Si, ca sa extrapolam, si a celorlalte traditii de Paste.

Atat. Nu va lansati iar in comentarii pe versete si pe controverse pe marginea Bibliei, ca inchid topicul. Sunt atatea altele pe care se bate apa-n piua pe aceleasi subiecte.

 

In fine am vrut sa spun CATEGOIRIE, am gresit, totusi acum intelegi ideea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te afli pe aria de religie, se vorbeste despre o sarbatoare. Pe ce vrei sa se bazeze discutia? Pe ce au mai auzit unii sau altii, in timp ce stateau la rand la casa de marcat?

 

pe opinii personale, nu pe citate din biblie.

Puteau sta la rand oriunde. Mai ales la piata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti ceva de adaugat la subiect, va rog.

daca nu, incetati cu schimburile astea de replici, nu suntem pe "hai sa vedem care e mai tare in taste". Mutati-va pe chat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe opinii personale, nu pe citate din biblie.

Puteau sta la rand oriunde. Mai ales la piata.

Bine... Eu cred ca lumina de Paste a aparut pentru prima oara in Venezuela, pe cand evreii sarbatoreau sfanta sarbatoare a Craciunului. Asta e parerea mea. :lol: Am auzit-o pe cand cumparam capsuni...dar asta nu conteaza, tot parerea mea ramane. Contrazi-ma!

 

 

Acum serios, cred ca lumina asta e o facatura care a adus multe beneficii ortodoxismului... este o metoda de racolare eficienta, ne este oferita o minune care dovedeste existenta lui dumnezeu, etc. Plus ca lumanarile de ceara naturala sunt suficient de scumpe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×