Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tocmai am fost si am luat lumina. :lol: Pana acum nu m-am gandit niciodata sa vad care ar fi originea acestui obicei...inainte sa ma apuc sa caut poate scrie cineva cate ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai am fost si am luat lumina. :cheer: Pana acum nu m-am gandit niciodata sa vad care ar fi originea acestui obicei...inainte sa ma apuc sa caut poate scrie cineva cate ceva...

 

Ei care ii originea...hai sa fim seriosi...ceva aparut prin anul 325, fiindca atunci s-a infiintat cultul Ortodox care a instituit pe parcurs binenteles...tot tacamul de traditii si obiceiuri...tot "tacamul", care este instituit aceasta sarbatoare. Tu chiar ai fost sa iei aceasta lumina sau e o intrebare capcana si spui la vrajeala ? :lol: te-ai facut ortodox ? :drunk: ...glumeam binenteles :crazy:

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei care ii originea...hai sa fim seriosi...ceva aparut prin anul 325, fiindca atunci s-a infiintat cultul Ortodox care a instituit pe parcurs binenteles...tot tacamul de traditii si obiceiuri...tot "tacamul", care este instituit aceasta sarbatoare. Tu chiar ai fost sa iei aceasta lumina sau e o intrebare capcana si spui la vrajeala ? :crazy: te-ai facut ortodox ? :cheer: ...glumeam binenteles :cheer:

 

Scuza-mi ignoranta, dar ce inseamna "ceva aparut"? :lol:

"tot tacamul, care este instituit aceasta sarbatoare?" :drunk:

Glumeai? Si eu care ma gandeam ca dupa atatea informatii pe care le-ai oferit in timp, o vei lumina si pe aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuza-mi ignoranta, dar ce inseamna "ceva aparut"? :lol:

"tot tacamul, care este instituit aceasta sarbatoare?" :drunk:

Glumeai? Si eu care ma gandeam ca dupa atatea informatii pe care le-ai oferit in timp, o vei lumina si pe aceasta.

 

E simplu...spre exemplu cand se infiinteaza un partid acesta isi face propriile legi...pe urma cu timpul mai adauga cate una....Asa e si cu acest aparut. Ce am spus neintales. E cat se poate de logic. Am spus ca odata cu infiintarea cultului Ortodox, nu exista aceasta traditie a Pastelui cu tot "circul lumesc " care s-a dezvoltat pe parcurs...fiindca omul are tendinta, samanta ca mereu sa adaoge ceva, sa inventeze ceva...( ma refer la oua rosii, iepuras...) care au aparut pe parcurs ca si traditii, insa toate au o origine. Ce e greu de inteles. Nu am scopul sa denigrez sau sa descritez cultul ortodox sau altul...Nu asta e scopul meu. Nu acuz pe nimei daca este prins de aceasta boare a acestei "sarbatori"...insa eu am vrut sa scot in evidenta un lucru cat se poate de simplu si logic si atat. Deci fiecare lucru are o origine, un inceput. Insa la originea originilor nu au existat aceste inventii care se practica in aceste zile....

 

Sau te intreb eu ce este sau care este ORIGINEA ?

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corecteaza-ma daca gresesc, dar ouale nu au fost puse la picioarele lui Isus dupa rastignire? Si s-au inrosit de la sangele lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minti.

Tu fiind sectant, urmaresti sa ii 'defavorizezi' pe ceilalti, religia ta fiind -evident- cea adevarata.

La fel si ceilalti cand e vorba de voi.

 

Aveti acelasi dumnezeu toti sectantii, ortodocsii, catolicii, musulmanii, iudeii, cu toate denominatiile aferente.

Un dumnezeu care isi bate joc de voi facandu-va sa va batjocuriti intre voi la randul vostru.

 

Daca dumnezeul exista, numai demn de respect nu e.

Ce sa mai vorbim de venerat un astfel de dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corecteaza-ma daca gresesc, dar ouale nu au fost puse la picioarele lui Isus dupa rastignire? Si s-au inrosit de la sangele lui?

 

Scrie cuvma asta pe undeva in Biblie ? ca eu nu am gasit inca...daca imi dai un verset atunci cu siguranta m-am inselat, imi cer scuze ca am adus in discutie o parere daca exista un suport biblic si iti spun sincer ca si eu voi fi de acord cu vopsitul oualelor rosii, daca imi aduci un singur argument BIBLIC. Biblia este dreptarul meu, iar in cazul in care imi argumentezi atunci imi retrag orice afirmatie+scuzele de rigoare...Deci....

 

Minti.

Tu fiind sectant, urmaresti sa ii 'defavorizezi' pe ceilalti, religia ta fiind -evident- cea adevarata.

La fel si ceilalti cand e vorba de voi.

 

Aveti acelasi dumnezeu toti sectantii, ortodocsii, catolicii, musulmanii, iudeii, cu toate denominatiile aferente.

Un dumnezeu care isi bate joc de voi facandu-va sa va batjocuriti intre voi la randul vostru.

 

Daca dumnezeul exista, numai demn de respect nu e.

Ce sa mai vorbim de venerat un astfel de dumnezeu.

 

E parerea ta si problema ta....eu nu sunt sectant...iar daca da atunci dovedeste ce spui. Deci iti cer sa imi spui din ce secta fac eu parte, daca tot ai afirmat acest lucru trebuie sa si argumentezi...Deci.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrie cuvma asta pe undeva in Biblie ? ca eu nu am gasit inca...daca imi dai un verset atunci cu siguranta m-am inselat, imi cer scuze ca am adus in discutie o parere daca exista un suport biblic si iti spun sincer ca si eu voi fi de acord cu vopsitul oualelor rosii, daca imi aduci un singur argument BIBLIC. Biblia este dreptarul meu, iar in cazul in care imi argumentezi atunci imi retrag orice afirmatie+scuzele de rigoare...Deci....

 

Nu citez din Bilblie, nu o cunosc si nu vad sensul citatelor. O faci tu indeajuns.

Argumentele biblice nu sunt TOTUL. Asta nu intelegi tu. Biblia scrie, dar tu gandesti. Sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu din ce secta faci parte si nici nu ghicesc.

E o presupunere logica: crezi in YHWH si infierezi ortodoxismul.

 

In plus de asta, toate sunt niste secte, atat timp cat se bazeaza pe diverse doctrine 'revelate'.

Daca Sfantul Duh exista, nu va lasa sa va divizati intr-un mod demn de mila.

Macar sunteti haiosi cand declarati toti, fara exceptie, ca sunteti mai adevarati decat ceilalti.

 

 

Dar referitor la subiect, este in mod cert o deviatie de la un gest simbolic (ca doar YHWH e maestrul metaforelor, cea mai mare metafora fiind insusi 'fiul') care a ajuns acum o tiganie: in 'sfanta' biserica de la Ierusalim am vazut batai in toata regula intre diversi calugari karatisto-ortodocsi si dracu mai stie ce alte secte, in 'sfanta' noapte de inviere.

La noi - la fel - o imbulzeala si o tiganie in toata regula cu scopuri 'sfinte'.

 

Dar una peste alta, de ce se serbeaza Pastele?

Eu cred ca un credincios serbeaza invierea, nu eliberarea din Egipt. Ca doar evreii au fost protagonistii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×