Sari la conținut
Forum Roportal
bossake

problema placa video..cred

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o placa video GeForce 6600, 256 MB iar de la un timp dupa ~5-10 minute de stat in windows, monitorul se stinge si ramane pe stand by (adica scrie No Signal)...si trebuie sa resetez pc-ul.

Placa si pc-ul sunt in aceeasi configuratie de ~5-6 luni si nu am avut nicio problema..insa acum a aparut brusc .

Acum vine partea cea mai interesanta. Daca scot driverele de la placa video nu se mai inchide monitorul.. sau daca intru pe safe mode, tot nu se blocheaza.

 

Ce e de facut? mentionez ca am incercat vreo 10 drivere, mai noi mai vechi...degeaba. Desi la prima vedere e posibil sa fie ceva problema de drivere din minimele mele cunostinte ma gandesc ca nu e asa. pentru ca pana acum mergea cu acelasi driver care il am salvat in PC, si acum deodata nu mai merge. plus ca problema nu a aparut odata cu instalarea windowsului sau ceva de genul asa..pur si simplu a aparut de la sine..

 

daca s-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare raman dator cu un sfat ceva...

apropo, mai trebuie sa zic ca am verificat temperatura placii video cu softul riva tune si este intre 48 si 55 de grade. in windows...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca are probleme interne placa ta video... si cand driver-ul foloseste ceva anume din placa, da eroare.

 

Ruleaza DXDiag si/sau un 3dMark si vezi daca nu cumva are teste picate sau daca nu se intampla ceva ciudat in timpul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai banuiesc ca testele astea trebuie sa le fac cu driverele bagate nu? ma gandesc ca fara driverele bagate nu au are niciun efect. gresesc?

 

iar daca bag driverele nu are rost sa fac testul, pentru ca in 5 minute se inchide monitorul ..

 

am inteles de la cineva ca ar putea fi de la sursa. e posibil? sursele astea se strica asa in timp? adica sa isi mai piarda din putere. e posibil asa ceva? sau cand se strica pica de tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E relativ grav atunci :roll:

 

Nu, de obicei sursele se strica putin cate putin. In timp se umfla condensatorii si deja nu mai e treaba la fel in sursa... Chiar saptamana trecuta am dus la niste prieteni de familie o sursa noua sa vedem cum merge computerul cu ea pentru ca sursa lor o luase razna si nu mai puteai conecta placa de retea wireless pe USB ca se restarta si daca incercai sa scrii un DVD cu Nero, dadea eroare ca nu poate calibra laserul la intensitatea necesara pentru a scrie. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu poate fi in nici un caz de la sursa problema, fiindca daca ar fi sursa sar restarta.

Si problema asta am mai intilnito la unu...iar la el problema era de la rami...deci incearca cu alti rami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la sursa se pot intampla multe. Am vazut si sursa din cauza careia nu boota. De ce sariti toti pe RAM cand memoriile sunt piese care rezista ani si ani de zile pe cand Electrica livreaza un curent cam la fel de lin si neted pe cat e un fierestrau nou in dinti... ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut! am o placa video galaxy geforce6600 256mb/128bit,proc.pentium 4 3.0ghz,1gb ram. 3 luni de zile m-am chinuit cu ea ,se stingea monitorul dupa ce instalam driver am incercat tot felul.pana la urma m-am dus la tipul care m-ia dat-o,foarte bun meserias,mi-a schimbat memoria de 1gb,cu 2 de 512mb,in 5min.m-i la facut,ERA DE LA MEMORIE! nu mi-a dat prea multe expl.dar merge super ok de 2 luni.sper sa reusesti.

post-226345-1242417260_thumb.png

post-226345-1242417758_thumb.jpg

post-226345-1242417830_thumb.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu placa video cred, sper sa am voie sa postez aici pentru a nu mai deschide alt post...

 

de cand acest pc a fost formatat (nu este al meu) nu stiu daca este vreun driver instalat gresit sau ce se intampla dar imi da o eroare VPU Recover. la care tre sa dau restart. acum monitorul se vede ca un desen prost facut, sters.:| ...ce are?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×