Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai topicul este puncte de vedere atee. Daca ti-ai exprimat aici un punct de vedere, inseamna ca esti ateu. :doh:

 

Cind am deschis topicul nu m-am gindit doar la puncte de vedere atee ci la posibilitatea ca acestea sa poata fi exprimate fara sa-i ofuscheze pe cei care cred . Ei pot sa nu intre pe acest topic fiind avizati de continut chiar din titlu! Daca vor sa-si exprime parerile sunt bineveniti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu ma insel la Matei este un inger/arhanghel , la Luca este altul..... :swoon:

.................................................

De ce ar trebui sa-i spun Iisus,daca nici Isus nu este cuvint romanesc.

Unde sint legile ortografiei romanesti ca trebuie sa-i spunem Iisus?

 

 

 

 

Presupui corect cel putin in ceea ce ma priveste , dar logica nu are nici-o legatura cu "culoarea" credintei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spune titlul topicului, "Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee", ar fi trebuit sa citesc altceva. Este putin pleonasm :swoon: In fine, eu ma consider crestin, dar in limitele in care imi permite ratiunea. Nu bazaconiile debitate de diferite secte asa zis religioase. Am citit mai sus ca cineva are dovada existentei Lui. Pai... toti o avem, daca privim dpdv religios. Pamantul pe care stam, se spune ca este cea mai reusita lucrare "de mana" a Creatorului. Pe de alta parte, Darwin a emis o teorie. Detul de credibila. Dar si el era un bun crestin. Stiinta si religia privesc inspre acelasi punct, dar cu mijloace diferite. Se completeaza dar nu se exclud una pe cealalta. Despre biserica ca institutie nu am o parere chiar buna. Pana si "sectantii", cei pe care i-am desfiintat cu orice ocazie ivita m-au impresionat placut cu un aspect. La bisericile lor nu se percep taxe. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ei, sau ceu ce fac ei.

Au fost cativa oameni, care au vorbit cu El. Moise, Iov ( aici este o greseala de traducere, numele lui fiind Iob - l-a chemat Iacob inainte ca D-zeu sa-i spuna Iob), Noe, Enoh si Isus. Ma intreb de unde interesul masiv pe care il are Vaticanul acum (trebuie sa recunoastem, chiar daca nu are cei mai multi adepti ca este cea mai puternica doctrina -putem vedea nu mai departe unde si-a dus catolicismul adeptii, si unde au ajuns ortodocsii, dar asta e alta discutie) de a include in Biblie Cartea lui Enoh, considerata pana nu demult apocrifa, blestemata, a fost interzisa chiar. Enoh... cel care vorbea cu ingerii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.........................

Au fost cativa oameni, care au vorbit cu El. Moise, Iov ( aici este o greseala de traducere, numele lui fiind Iob - l-a chemat Iacob inainte ca D-zeu sa-i spuna Iob), Noe, Enoh si Isus. Ma intreb de unde interesul masiv pe care il are Vaticanul acum (trebuie sa recunoastem, chiar daca nu are cei mai multi adepti ca este cea mai puternica doctrina -putem vedea nu mai departe unde si-a dus catolicismul adeptii, si unde au ajuns ortodocsii, dar asta e alta discutie) de a include in Biblie Cartea lui Enoh, considerata pana nu demult apocrifa, blestemata, a fost interzisa chiar. Enoh... cel care vorbea cu ingerii.

 

Nu exista nici-o dovada ca acesti oameni au vorbit cu EL si nu inteleg de ce nu-l incluzi si pe Petrache Lupu .......

 

............ Pai... toti o avem, daca privim dpdv religios. Pamantul pe care stam, se spune ca este cea mai reusita lucrare "de mana" a Creatorului. .................

 

Corect , se spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista nici-o dovada ca acesti oameni au vorbit cu EL si nu inteleg de ce nu-l incluzi si pe Petrache Lupu .......

 

Sau pe tine. Am omis, scuzati. Dovada ar fi Biblia. Mai mult de atat ce vrei?

 

Corect , se spune.

 

Ai vreo dovada ca nu e asa ?

Editat de Il Separatio

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau pe tine. Am omis, scuzati. Dovada ar fi Biblia. Mai mult de atat ce vrei?

 

O carte scrisa de citiva oameni nu poate costitui o dovada ! Indica alte surse care sa confirme ca cei nominalizati de tine au vorbit cu Dumnezeu.

 

Ai vreo dovada ca nu e asa ?

 

Tu ai facut afirmatia "se spune" ! Ai alte dovezi inafara de Biblie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) .................

2)Ai auzit de discipolul lui Zamolxes? De cel initiat in tainele creatiei la noi in bucegi?

1) Interesant.

2) Cine a fost discipolul? Sa nu-mi spui cumva ca...Pitagora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×