Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Existenta mea este rodul unor conjuncturi si intimplari , viata pe care o duc este un sumum de educatie si convingeri.

Incerc intotdeauna sa-mi respect promisiunile dar pentru a nu putea fi acuzat de lasitate accept provocarea pentru o singura postare . Iti ofer doua din "neclaritatile" mele vis-a vis de Facerea:

- de ce nu a acceptat Dumnezeu ofranda/jertfa lui Cain?

-cu cine s-a "cuplat" acesta dupa fuga in lume(dupa cum spune Biblia) avind in vedere ca pe pamint mai existau doar Adam si Eva?

De la 12 ani pana la 21 de ani am avut convingeri atee pentru ca am citit aiurelile din ziarul "Magazin" si din mizerabila carte satanica "Biblia hazlie" si pe care confruntandu-le cu ceea ce scria in Facerea din Biblia Ortodoxa am tras ca si tine concluzii gresite pentru ca nu aveam inca de la DUMNEZEU ochi sa vad si nici intelegere sa inteleg!

1-Raspuns la prima intrebare:

-In ziua a Sasea a Facerii DUMNEZEU Porunceste oamenilor ca au voie sa manance doar iarba care da seminte si pomul care da roade iar animalelor le-a poruncit sa manance doar iarba cea verde.Rezulta ca DUMNEZEU nu a vrut sa se manance carne nici de catre oameni si nici de catre animale.

-Cain era lucrator de pamant,iar Abel era pastor de oi.DUMNEZEU nu a acceptat jertfa din roadele pamantului,dar a cautat spre darurile aduse de Abel cu scopul de a-l determina pe Cain sa-l omoare pe Abel si astfel sa pedepseasca pe toti cei ce se vor hrani cu carne.Citind cu atentie vei vedea ca din cauza ca l-a omorat pe Abel,Cain este pedepsit de DUMNEZEU sa traiasca zbuciumat si fugar iar pamantul lucrat de el sa nu dea roade.Rezulta ca prin ingaduirea de catre DUMNEZEU a uciderii lui Abel se intelege ca DUMNEZEU intareste Porunca Sa ca oamenii sa nu manance carne si in acelasi timp arata ca toti cei care vor face varsare de sange de om vor suferi precum Cain fiind fugari si tematori pentru viata lor si pe Cain l-a insemnat ca el sa nu fie omorat si daca va fi omorat atunci cel ce-l va omori pe Cain va fi inseptii pedepsit.Tu ai manca carne de lup?

2-Raspuns la a doua intrebare:

-In ziua a Sasea a Facerii DUMNEZEU a facut destul de multe perechi de oameni,barbati si femei de diferite rase si grupe sanguine, si acestia s-au inmultit conform Poruncii date de EL.

-In Rai DUMNEZEU a facut pe Adam in ziua a Treia a Facerii si pe Eva in una din zilele de dupa ziua a Saptea a Facerii si acestia au stat destul de multi ani in curatenie desavarsita deoarece ei erau doar Suflete in Rai.In momentul alungarii lui Adam si a Evei din Rai pe Pamant in afara Raiului existau deja suficiente perechi de oameni,barbati si femei de unde putea Cain sa-si ia femeie si in Facerea cap.4 versetele 16 si 17 se intelege foarte clar ca din tinutul Nod Cain si-a luat femeie. Cum a aparut prima celula?

......................

Citeste si reciteste cu multa atentie primele 4 capitole din Facerea si vei fi uimit ca nu exista nici o contradictie!

Astept ca sa-mi demonstrezi ca oamenii au evoluat de la un atom pana la aceste organisme pluricelulare dotate cu ratiune inalta denumite oameni diferentiati pe sexe,rase si grupe sanguine altfel decat Facerea oamenilor facuti de DUMNEZEU!

 

 

 

 

Editat de Preafericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la 12 ani pana la 21 de ani am avut convingeri atee pentru ca am citit aiurelile din ziarul "Magazin" si din mizerabila carte satanica "Biblia hazlie" si pe care confruntandu-le cu ceea ce scria in Facerea din Biblia Ortodoxa am tras ca si tine concluzii gresite pentru ca nu aveam inca de la DUMNEZEU ochi sa vad si nici intelegere sa inteleg!

 

1.Referitor la primul raspuns : nu am gasit in Facerea nici-o interdictie referitoare la a minca carne asa ca de unde era sa stie saracul Abel ca nu are voie asta ? Unde mai pui ca el nu a mincat ,daca ne luam dupa ce scrie Biblia, ci doar a jertfit . In Facerea 1:29 nu scrie ca oamenii au voie samanince DOAR "iarba care face saminta " . Dumnezeu n-a fost la fel de clar ca in privinta pomului cunoasterii binelui si raului .....deci pot sa afirm , ca liber-cugetator , ca afost nedrept.

Apropo , sa inteleg ca decind ai renuntat la Magazin si la Biblia hazlie ai devenit vegetarian ?

 

2. Referitor la al doilea raspuns : daca as fi credincios as fi de acord cu explicatia ta . Dumnezeu a facut doua rinduri de oameni , unii pe care i-a trimis "sa se inmulteasca si sa umple pamintul" , ceea ce ei au facut din plin si unii , Adam si Eva ,

pe care i-a izolat in laboratorul propiu , Eden , pentru experimentul cu pomul interzis. E curios si inexplicabil pentru mine faptul ca desi acestia doi i-au calcat porunca totusi ei nu au au fost pedepsiti ca Abel ba dimpotriva ei sunt la originea masei de crestini din ziua de astazi. Scopul scuza mijloacele ...chiar si in cazul unei puteri divine!

Tot apropo : care este Biblia pe care o folosesti pentru ca eu am cautat in citeva , inclusiv in Septuaginta si nu am gasit nici-o referire la zamislirea lui Adam " in ziua a Treia a Facerii " ?

 

3.In privinta demonstratiei evolutiei de la atom la prima celula iar apoi la "organismele pluricelulare dotate cu ratiune inalta"

am sa te dezamagesc pentru ca raspunsul meu este : NU STIU !

Spre deosebire insa de tine stiu cu siguranta citeva lucruri :

-SI organismele de care vorbeai sunt alcatuite din atomi (molecule);

-materia este vesnica , parafrazind as putea spune"fara de inceput si fara de sfirsit";

-evolutia acesteia de la forma lipsita de viata la cea vie s-a realizat prin incercari haotice , cele mai multe nereusite , pe parcursul a citorva miliarde de ani ....dar pentru materie timpul nu este o problema:

- fiind un proces atit de complex nici-o divinitate , oricit de Atotputernica ar fi , nu l-ar putea realiza mai ales in sase zile !

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La sfirsitul fiecarei zile din cele 6 acordate Facerii, Dumnezeu isi " admira opera" vazind ca este buna , este bine , sunt foarte bune ( in Septuaginta se foloseste termenul de frumos). Este o atitudine tipic umana , fiecare dintre noi face asa ceva cind realizeaza ceva material , dar in acelasi timp induce ideea ca El ar fi putut sa si greseasca ......

As dori niste opinii in acest sens , mai ales pe cea a Cavalerului_Jedi .

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Referitor la primul raspuns : nu am gasit in Facerea nici-o interdictie referitoare la a minca carne asa ca de unde era sa stie saracul Abel ca nu are voie asta ? Unde mai pui ca el nu a mincat ,daca ne luam dupa ce scrie Biblia, ci doar a jertfit . In Facerea 1:29 nu scrie ca oamenii au voie samanince DOAR "iarba care face saminta " . Dumnezeu n-a fost la fel de clar ca in privinta pomului cunoasterii binelui si raului .....deci pot sa afirm , ca liber-cugetator , ca afost nedrept.

Apropo , sa inteleg ca decind ai renuntat la Magazin si la Biblia hazlie ai devenit vegetarian ?

2. Referitor la al doilea raspuns : daca as fi credincios as fi de acord cu explicatia ta . Dumnezeu a facut doua rinduri de oameni , unii pe care i-a trimis "sa se inmulteasca si sa umple pamintul" , ceea ce ei au facut din plin si unii , Adam si Eva ,pe care i-a izolat in laboratorul propiu , Eden , pentru experimentul cu pomul interzis. E curios si inexplicabil pentru mine faptul ca desi acestia doi i-au calcat porunca totusi ei nu au au fost pedepsiti ca Abel ba dimpotriva ei sunt la originea masei de crestini din ziua de astazi. Scopul scuza mijloacele ...chiar si in cazul unei puteri divine!

Tot apropo : care este Biblia pe care o folosesti pentru ca eu am cautat in citeva , inclusiv in Septuaginta si nu am gasit nici-o referire la zamislirea lui Adam " in ziua a Treia a Facerii " ?

3.In privinta demonstratiei evolutiei de la atom la prima celula iar apoi la "organismele pluricelulare dotate cu ratiune inalta"

am sa te dezamagesc pentru ca raspunsul meu este : NU STIU !

Spre deosebire insa de tine stiu cu siguranta citeva lucruri :

-SI organismele de care vorbeai sunt alcatuite din atomi (molecule);

-materia este vesnica , parafrazind as putea spune"fara de inceput si fara de sfirsit";

-evolutia acesteia de la forma lipsita de viata la cea vie s-a realizat prin incercari haotice , cele mai multe nereusite , pe parcursul a citorva miliarde de ani ....dar pentru materie timpul nu este o problema:

- fiind un proces atit de complex nici-o divinitate , oricit de Atotputernica ar fi , nu l-ar putea realiza mai ales in sase zile !

Vegetarian am devenit de la 38 de ani si azi mananc si lactate si oua si rar peste sau icre de peste si la Pasti mananc miel.Magazinul l-am mai citit dar nu mai credeam in tot ce spune acolo legat de existenta Universului!

....................

Citeste cu atentie Biblia Ortodoxa,Facerea,cap.1 versetele 9,10,11,12,13 si cap2. versetele 5,6,,7,8,9. si daca ai intelegere de la DUMNEZEU vei intelege ca Facerea lui Adam a fost in ziua a Treia si a oamenilor in ziua a Sasea asa cum scrie in Facerea,cap.1 versetele 26,27,28.Te rog fii de Dreapta Credinta!

...............

Citeste Biblia Ortodoxa,Facerea cap.1,versetele 29 si 30 si ai sa vezi ca DUMNEZEU a interzis oamenilor si animalelor de a manca carne!Tu ai manca carne de lup?De ce oamenii si anumite animale au inceput sa manance carne?

...................

Eu citesc Biblia Ortodoxa!Tu ce Biblie citesti?

.......................

Tu care esti ateu nu stii care este evolutia de la atom la prima celula??!!!???De ce negi pe DUMNEZEU si Creatia SA?

Fara voia lui DUMNEZEU nimic nu este vesnic!AMIN!DUMNEZEU poate face orice in cat timp vrea EL si cand vrea EL!AMIN!

...........................

Alte intrebari din "Facerea"?

 

 

La sfirsitul fiecarei zile din cele 6 acordate Facerii, Dumnezeu isi " admira opera" vazind ca este buna , este bine , sunt foarte bune ( in Septuaginta se foloseste termenul de frumos). Este o atitudine tipic umana , fiecare dintre noi face asa ceva cind realizeaza ceva material , dar in acelasi timp induce ideea ca El ar fi putut sa si greseasca ......

As dori niste opinii in acest sens , mai ales pe cea a Cavalerului_Jedi .

Toti oamenii sunt Dumnezei facuti de DUMNEZEU si noi ar trebui sa onoram calitatea de a fi Dumnezei!De ce tace "Cavalerul Jedi???!!!!????Eu am tacut o vreme asteptand raspunsul "Cavalerului Jedi". Eu vreau sa stiu si alte pareri!

Editat de Preafericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La sfirsitul fiecarei zile din cele 6 acordate Facerii, Dumnezeu isi " admira opera" vazind ca este buna , este bine , sunt foarte bune ( in Septuaginta se foloseste termenul de frumos). Este o atitudine tipic umana , fiecare dintre noi face asa ceva cind realizeaza ceva material , dar in acelasi timp induce ideea ca El ar fi putut sa si greseasca ......

As dori niste opinii in acest sens , mai ales pe cea a Cavalerului_Jedi .

Cavalerul Jedi tace,tu taci si toata lumea tace....!!!!???? :blink: Ce neclaritati din Facerea mai ai? :blink:

Editat de nefericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La sfirsitul fiecarei zile din cele 6 acordate Facerii, Dumnezeu isi " admira opera" vazind ca este buna , este bine , sunt foarte bune ( in Septuaginta se foloseste termenul de frumos). Este o atitudine tipic umana , fiecare dintre noi face asa ceva cind realizeaza ceva material , dar in acelasi timp induce ideea ca El ar fi putut sa si greseasca ......

As dori niste opinii in acest sens , mai ales pe cea a Cavalerului_Jedi .

Cum Septuaginta nu este decat traducerea Tanachului in limba greaca de catre rabinii elenisti ... nu cred ca este de competenta crestinilor sa se refere in mod gresit la unele texte care nu apartin de religia crestina ,,,chiar daca si le-au substituit abuziv si in mod mincinos!

 

Ma iertati pentru indrazneala afirmatiei ...dar nu am cunostinta ca Yahwe ...adica Dumnezeul iudeilor cel care locuieste in cer ...sa isi fi dat aprobarea ca acele scripturi sa fie folosite sub nume fals de crestini!

 

In plus de asta .... cine studiaza mai atent Biblia poate observa si singur ca ea in partea ei originala numita NT ... nu contine texte ale adevaratilor Apostoli ...ci ale unor mincinosi ca Pavel ....amanunte suplimentare vedeti in postarea mea de azi de la topicul "Un verset din Biblice ... comentat"!

E bine sa va grabiti pana nu va fi si acesta cenzurat!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma iertati pentru indrazneala afirmatiei ...dar nu am cunostinta ca Yahwe ...adica Dumnezeul iudeilor cel care locuieste in cer ...sa isi fi dat aprobarea ca acele scripturi sa fie folosite sub nume fals de crestini!

Nici eu nu am vazut ca Dumnezeu sa-si manifeste dezaprobarea. :blink:

 

Asa ca, asteptam confirmare de sus la afirmatiile tale, sau trebuie sa te credem pe cuvant?

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum Septuaginta nu este decat traducerea Tanachului in limba greaca de catre rabinii elenisti ... nu cred ca este de competenta crestinilor sa se refere in mod gresit la unele texte care nu apartin de religia crestina ,,,chiar daca si le-au substituit abuziv si in mod mincinos!

 

Ma iertati pentru indrazneala afirmatiei ...dar nu am cunostinta ca Yahwe ...adica Dumnezeul iudeilor cel care locuieste in cer ...sa isi fi dat aprobarea ca acele scripturi sa fie folosite sub nume fals de crestini!

 

Am cautat Tanachul in limba romina , singura care mi-e accesibila , pentru a verifica daca textul este similar dar nu l-am gasit. In toate variantele de Biblie in care am cautat exista aceeasi formulare de "bun , buna" iar la Septuaginta am apelat ca fiind ceea mai veche varianta a traducerii acestuia si deci , posibil , mai aproape varianta originala.

 

Referitor la aprobare sunt intrutotul de acord..........dar sper sa fiu si eu iertat pentru indrazneala afirmatiei cred ca Dumnezeu / Yahwe nu si-a dat aprobarea pentru nici-o scriptura.

 

NT in esenta este tot creatia unor evrei care , crezind probabil ca fac un "ghiseft" , s-au mobilizat sa-l aduca intr-o forma comerciala si sa-l vinda altor popoare care necunoscind Legea erau mai usor de pacalit. Din pacate au reusit , mai putin partea cu afacerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca, asteptam confirmare de sus la afirmatiile tale, sau trebuie sa te credem pe cuvant?

Dar pe preotii care iti povestesc despre un Dumnezeu al CRESTINILOR care nu exista ii crezi ? ...ATENTIE cand zic nu exista ma refer la faptul ca Yahwe cel din Biblie nu are nici un Fiu inainte de toti vecii ...deci carui "dumnezeu" se inchina crestinii?

 

Iar daca nu crezi ca Evangheliile sunt modificate de Pavel dupa cheful sau ... fapt care inseamna ca Biblia nu e Cuvantul lui Dumnezeu ci MINCIUNA lui Pavel .... poti sa vezi in Galateni 2.6 si urmatoarele ...adica acolo unde Pavel recunoaste ca nesocoteste Evangheliile adevaratilor Apostoli ptr ca el a scris propria sa Evanghelie!

 

Referitor la aprobare sunt intrutotul de acord..........dar sper sa fiu si eu iertat pentru indrazneala afirmatiei cred ca Dumnezeu / Yahwe nu si-a dat aprobarea pentru nici-o scriptura.

 

Mai exact decat asta nici ca se poate.

Diferenta intre Tanach si Biblie consta in faptul ca evreii nici nu se gandesc sa puna Tanachul in contul lui Dumnezeu ...dar culmea nerusinarii ... crestinii care au furat scripturile iudeilor exact asta afirma ...ca sunt inspirate de Dumnezeu ...desi evreii recunosc ca le-au scris ei.

 

NT in esenta este tot creatia unor evrei care , crezind probabil ca fac un "ghiseft" , s-au mobilizat sa-l aduca intr-o forma comerciala si sa-l vinda altor popoare care necunoscind Legea erau mai usor de pacalit. Din pacate au reusit , mai putin partea cu afacerea.

 

Nu e chiar asa ... evrei care au scris Evangheliile au fost cenzurati, interzisi iar evangheliile lor distruse ... astfel NT este "creatia" exclusiva a Imperiului Roman !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×