Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Creştinismul are o singură dogmă : iubirea omului. Că popii au complicat totul, asta e treaba lor. Dar repet, creştinismul are o singură dogmă : iubirea ! Cine face ca ştiinţa să fie diferită de iubire, e ca şi c
Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara popi / Biserica n-ar fi existat crestinism ! Te-ai fi rugat in continuare Dumnezeului iudaic ......

 

 

Evident că nu. Dar popii s-au depărtat mult de credinţa creştină. Mult de tot. De asta mie nici nu-mi face plăcere să vorbesc despre ei, dec

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident că nu. Dar popii s-au depărtat mult de credinţa creştină. Mult de tot.

 

Intrutotul de acord cu cele trei propozitii de mai sus , daca prin credinta crestina intelegi un basm/ mit pentru oameni mari!

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrucit pe majoritatea topicurilor se amesteca subiectele luate in discutie cred ca ar fi utila o abordare unitara a lui Dumnezeu si a Bibliei de pe pozitiile celor care " nu cred fara ca sa nu cerceteze" si pentru care mintea se plaseaza inaintea inimii .

 

Am intalnit o idee destul de interesanta. Dumnezeu, ca si concept, transcende categoriile de gandire umana.

Daca transcende categoriile, nu se poate spune despre el nici ca exista nici ca nu exista.

A incerca sa demonstrezi ca exista e o prostie, a incerca sa demonstrezi ca nu exista, o prostie la fel de mare.

 

Tot ce poate face o persoana este sa exprime un punct de vedere. Punctul de vedere nu cred ca ar trebui justificat sau aparat. Daca cineva vrea sa afle mai multe despre punctul respectiv de vedere, poate sa intrebe dar daca punctul respectiv de vedere este suficient de avansat se va ajunge destul de repede la perceptia intuitiva, perceptie ce nu poate fi explicata rational.

 

Iti place dansul celui din fata ta sau nu-ti place. Privesti sau alegi sa treci mai departe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 TESALONICENI 5 : 21 "Cercetaţi toate lucrurile ..."

 

 

Toate, toate...aşa scrie...toate ! Pentru mine tot,

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrucit pe majoritatea topicurilor se amesteca subiectele luate in discutie cred ca ar fi utila o abordare unitara a lui Dumnezeu si a Bibliei de pe pozitiile celor care " nu cred fara ca sa nu cerceteze" si pentru care mintea se plaseaza inaintea inimii .

Biblia trebuie cercetata si inteleasa si intelegerea Bibliei o da numai si numai DUMNEZEU cui vrea EL si cand vrea EL!Tu crezi tot ce scrie in Biblie fara sa cercetezi si fara sa intelegi?Biblia este Adevarata in totalitate?

 

Intrutotul de acord cu cele trei propozitii de mai sus , daca prin credinta crestina intelegi un basm/ mit pentru oameni mari!

Adevarata Credinta Crestin-Ortodoxa sau Catolica trebuie sa sustina inchinarea numai si numai la DUMNEZEUL Poporului Iudaic care Popor este Poporul Ales al lui DUMNEZEU!AMIN!Biserica asa zis crestina fie ortodoxa fie catolica se inchina la icoane si idoli si sfinti incalcand astfel Poruncile lui DUMNEZEU!Tu ce credinta ai?

Editat de Preafericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia trebuie cercetata si inteleasa si intelegerea Bibliei o da numai si numai DUMNEZEU cui vrea EL si cand vrea EL!Tu crezi tot ce scrie in Biblie fara sa cercetezi si fara sa intelegi?Biblia este Adevarata in totalitate?

 

Am inteles ,sa traiti! Deci El centreaza ( dicteaza sau trimite Duhul Sfant la scrierea Bibliei) El da cu capul (da intelegerea cui vrea El) . Noi , muritorii, trebuie doar sa stam in bocanci si sa executam ( cine a facut armata inainte de'89 va intelege ).

Problema este ca nu pot crede ce scrie in Biblie pentru ca nu pot intelege si , fara falsa modestie( desi stiu ca " mindria este un pacat" ) nu-mi lipseste aceasta calitate umana .

Chestia cu Biblia este adevarata in totalitate este o ipoteza ( cred ca ai facut matematica ) care NU suporta nici-o demonstratie ! Restul sunt doar vorbe..... :crazy:

 

Credinţa creştină e o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident că nu. Dar popii s-au depărtat mult de credinţa creştină. Mult de tot. De asta mie nici nu-mi face plăcere să vorbesc despre ei, dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Popii au facut inca de foarte mult timp din propovaduirea Cuvantului lui DUMNEZEU si deci si din propovaduirea Invataturilor lui Iisus Hristos un mijloc de a face bani mai multi decat noua zecimi din zeciuiala pe care trebuie sa o dea toti cei care cred ca DUMNEZEU exista!

 

Deci un Dumnezeu imaterial iti cere , daca crezi, sa-i dai o recompensa materiala probabil pentru a deschide o banca cereasca . Ptiu Satana..... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×