Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema este ca nu pot crede ce scrie in Biblie pentru ca nu pot intelege si , fara falsa modestie( desi stiu ca " mindria este un pacat" ) nu-mi lipseste aceasta calitate umana .

Gasesti pe forum daca te intereseaza ( credinta mea). Cum de permite Dumnezeu atita necredinta si de 3-4000 de ani n-a mai avut loc Potopul , Sodoma si Gomora ? Inca nu e pregatit de un nou legamint ? Ce mai conteaza cele citeva care au fost incalcate chiar de POPORUL ALES A LUI DUMNEZEU....

Sa incepem cu cercetarea Facerii descrisa de VT!Ce nu intelegi din Facerea?Intreaba-ma si-ti voi raspunde!Daca citesti cu atentie tot ce scrie despre Potop vei vedea ca DUMNEZEU a incheiat Legamant cu Noe sa nu mai fie Potop,iar cat despre focul trimis asupra Sodomei si Gomorei acesta este realizat si astazi deja de catre unii oameni cu ajutorul lui satan si cu Voia lui DUMNEZEU ca pedeapsa pentru necredinta Poporului Evreu ca Iisus este Mesia si pentru ca Lumea cu toate neamurile ei de astazi a devenit practic o Sodoma si o Gomora!Vezi bine ca mor oameni in atacuri teroriste si in razboaie in numele asa zisei credinte care nu are nimic comun cu Porunca Lui DUMNEZEU de a lasa razbunarea in seama SA!DUMNEZEU pedepseste pe cei care incalca Poruncile Lui pana la al treilea si al patrulea neam si binecuvanteaza pe cei ce respecta Poruncile Sale pana la al miilea neam!AMIN!Pe care forum ti-ai afisat credinta ta???!!!????Ti-e frica sa spui ce credinta ai?Parintii tai ce credinta au?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
!Pe care forum ti-ai afisat credinta ta???!!!????Ti-e frica sa spui ce credinta ai?Parintii tai ce credinta au?

 

Incepe sa semene cu un interogatoriu si nu cu o confruntare de idei . Daca cauti pe ACEST FORUM , in cadrul sectiunii religie si spiritualitate vei gasi raspunsul la cele doua intrebari . In rest ..............te las cu Turnul de veghe si cu cei de aceeasi credinta cu tine . Nu-ti voi mai raspunde la postari :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ideea cu "transcedenta" apartine celui/celor care nu accepta ca ideea existentei lui Dumnezeu sa fie pusa in discutie.

Atita timp cit un concept ( notiune abstracta , apartinind DOAR gindirii umane ) creaza o lume materiala, palpabila, sau isi trimite Fiul ca prin jertfa Lui sa ne mintuiasca da-mi voie sa(-mi) pun intrebari !

De acord ca nu fac altceva decit sa-mi exprim un punct de vedere.

Pune-ti intrebari... nu te impiedica nimeni.

Legat de ideea cu "transcendenta"... daca ar fi sa apartina cuiva... probabil ca ar fi cel mai aproape de agnosticism. :roll:

 

Legat de ce gasesti prin Biblie, sunt 2 atitudini: sa accepti tot ce scrie acolo ca fiind literal sau sa accepti povestea ca o metafora.

Daca accepti ca fiind literal ce scrie acolo... foarte repede iese in evidenta un conflict ce nu poate fii ignorat: Stiinta de acum 2-3 mii de ani nu este in concordanta cu Stiinta de acum.

Daca intelegi ca Biblia e plina de metafore... lucrurile se schimba dramatic.

A-i cere unei persoane sa fie Cristos, dpdv literal, este absurd.

A-i cere unei persoane sa fie Cristos, dpdv metaforic, este singurul lucru care are sens.

 

Noi suntem Dumnezeu, fiecare dintre noi suntem centru sferei fara de suprafata, centrul infinitatii.

Raiul devine intelegerea acestei identitati.

Iadul devine perceptia unei separari.

 

Imi place ideea in care cuvantului religie (religio) ii este data semnificatia de re-ligare, reconectare.

 

Impreuna este Iubirea, Separati este Dezbinarea.

 

Si fiecare dintre noi are de facut alegeri... devenim agenti ai Dezbinarii sau agenti ai Unitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers:

Deci un Dumnezeu imaterial iti cere , daca crezi, sa-i dai o recompensa materiala probabil pentru a deschide o banca cereasca . Ptiu Satana..... :roll:

DUMNEZEU exista si nu este imaterial deoarece Sufletele oamenilor sunt asemenea cu SUFLETUL lui DUMNEZEU!

 

Incepe sa semene cu un interogatoriu si nu cu o confruntare de idei . Daca cauti pe ACEST FORUM , in cadrul sectiunii religie si spiritualitate vei gasi raspunsul la cele doua intrebari . In rest ..............te las cu Turnul de veghe si cu cei de aceeasi credinta cu tine . Nu-ti voi mai raspunde la postari :yes:

Am inteles!Sa traiti!Esti ateu!Sincer,imi pare rau pentru credinta ta atee! :roll: Topicul este "Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee" si eu te provoc la o confruntare de idei decenta si logica caci tu nu intelegi Biblia si de aceea vreau sa stiu ce iti este neclar in "Facerea"!??!!! :o: :spiteful:

Editat de Preafericitul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti de-acord ca sa fie licee si facultati de Teologie?Esti de-acord sa fie o ierarhie preoteasca stufoasa a bisericii asa zisa crestina?Care trebuie sa fie ierarhia preoteasca?

 

 

Nu contează cu ce sunt eu de acord sau nu. Ierarhia preoţească e asemenea unei ierarhii politice : cu funcţii de conducere, subordonaţi şi ideologie proprie. Dacă cineva din interior nu e de acord, e considerat trădător. Vezi cazul lui Nicolae Corneanu, Motropolitul Timişoarei, care, a vizitat şi a urmat obiceiurile greco-catolicilor. Imediat, popii au vrut "să-i ia g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de ce gasesti prin Biblie, sunt 2 atitudini: sa accepti tot ce scrie acolo ca fiind literal sau sa accepti povestea ca o metafora.

Daca accepti ca fiind literal ce scrie acolo... foarte repede iese in evidenta un conflict ce nu poate fii ignorat: Stiinta de acum 2-3 mii de ani nu este in concordanta cu Stiinta de acum.

Daca intelegi ca Biblia e plina de metafore... lucrurile se schimba dramatic.

A-i cere unei persoane sa fie Cristos, dpdv literal, este absurd.

A-i cere unei persoane sa fie Cristos, dpdv metaforic, este singurul lucru care are sens.

 

Faptul ca dupa 2-3000 de ani Biblia isi pierde din sensul literal ( cred ca prin asta intelegem amindoi acelasi lucru , literal = ad litteram) ca urmare a evolutie stiintei ii reduce din sacralitate , din pozitia de "carte sfinta" .Legat de cealalta atitudine . de abordarea in sens metaforic o pot intelege dar in acest caz prin ce ar fi mai credibila/adevarata credinta crestina fata de cele politeiste?

Poate ar fi cazul sa fac o precizare : nu cred Biblia in primul rand pentru ca in baza ei TOTUL este rezultatul unei vointe si nu rezultatul unei intimplari ; restul sunt doar amanunte, binenteles cu importanta lor.

Daca accepti ca universul este " rezultatul unei vibratii cosmice primordiale intimplatoare materializate dual sub forma de interactiune particula-unda" , tot ca metafora atunci ne apropiem punctele de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ar fi cazul sa fac o precizare : nu cred Biblia in primul rand pentru ca in baza ei TOTUL este rezultatul unei vointe si nu rezultatul unei intimplari ; restul sunt doar amanunte, binenteles cu importanta lor.

 

Daca accepti ca universul este " rezultatul unei vibratii cosmice primordiale intimplatoare materializate dual sub forma de interactiune particula-unda" , tot ca metafora atunci ne apropiem punctele de vedere.

eu te intreb asa: indiferent de varsta ta, viata pe care o duci este rezultatul.....a ce anume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu te intreb asa: indiferent de varsta ta, viata pe care o duci este rezultatul.....a ce anume?

 

Existenta mea este rodul unor conjuncturi si intimplari , viata pe care o duc este un sumum de educatie si convingeri.

 

:cry:

 

Am inteles!Sa traiti!Esti ateu!Sincer,imi pare rau pentru credinta ta atee! :o: Topicul este "Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee" si eu te provoc la o confruntare de idei decenta si logica caci tu nu intelegi Biblia si de aceea vreau sa stiu ce iti este neclar in "Facerea"!??!!! :doh: :flowers:

 

Incerc intotdeauna sa-mi respect promisiunile dar pentru a nu putea fi acuzat de lasitate accept provocarea pentru o singura postare . Iti ofer doua din "neclaritatile" mele vis-a vis de Facerea:

- de ce nu a acceptat Dumnezeu ofranda/jertfa lui Cain?

-cu cine s-a "cuplat" acesta dupa fuga in lume(dupa cum spune Biblia) avind in vedere ca pe pamint mai existau doar Adam si Eva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Existenta mea este rodul unor conjuncturi si intimplari , viata pe care o duc este un sumum de educatie si convingeri.

 

 

 

Incerc intotdeauna sa-mi respect promisiunile dar pentru a nu putea fi acuzat de lasitate accept provocarea pentru o singura postare . Iti ofer doua din "neclaritatile" mele vis-a vis de Facerea:

- de ce nu a acceptat Dumnezeu ofranda/jertfa lui Cain?

-cu cine s-a "cuplat" acesta dupa fuga in lume(dupa cum spune Biblia) avind in vedere ca pe pamint mai existau doar Adam si Eva?

 

 

adam si eva sunt un concept nu doar 2 persoane .

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×