Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mai radem fiindca am uitat sa mai fim oameni....ne-am salbaticit!

din pacate am uitat sa radem, sa ne bucuram de micile momente pline de haz

priveste-n jur, doar chipuri incordate ce nu reactioneaza la o floare intinsa, la ciresile atarnate la urechi, la licarul din priviri, ...........

si cand o facem, parca nu suntem noi, ne intrebam daca deranjem masa cu rasul nostru...of, Doamne!

:flowers: :o: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca zici de salbatici..de. ce puteau sa rada stramosii nostrii care inca nu comunicau prin vorbire articulata. Ma gandesc ca radeau de intimplari. Sau amintiri/evocari ale unor intamplari. Sau intamplări imaginare care li se conturau cumva in minte. Evident, intamplari care aveau ca actori semeni de-ai lor, sau alte entitati pe care ei le investeau (macar metaforic, temporar) cu "spirit".

Ratiunea are rolul de a evoca intamplari trecute si prin analogie sa anticipeze. Memoria, la un nivel primar de dezvoltare, precum o avea stramosii nostri de care amintesti, nivelul de ratiune este limitat si se manifesta in mare parte pe instincte si analogii. De aceia radeau mai mult.

Pe scurt, in masura in care atingi un nivel de civilizatie intelectuala mai inalt, rasul, ca manifestare fizica expresa devine mai sporadic, intrucat interpretezi manifestarile celorlalti - care in mod ordinar as starni hilaritate - cu mai multa ratiune si implicit seriozitate. Si astfel poti ajunge doar sa zambesti sau sa te amuzi in functie de intamplarea la care asisti.

 

De aceia unele manifestari sunt etichetate "prostesti" sau "maimutareli" :flowers: daca au loc intr-un cadru

serios.

 

Din pacate, multa lume devine superficiala din dorinta de a parea in ochii celorlalti culti si eruditi, si considera pe cei care se maimutaresc intentionat :cry: drept prosti !

 

din pacate am uitat sa radem, sa ne bucuram de micile momente pline de haz

priveste-n jur, doar chipuri incordate ce nu reactioneaza la o floare intinsa, la ciresile atarnate la urechi, la licarul din priviri, ...........

si cand o facem, parca nu suntem noi, ne intrebam daca deranjem masa cu rasul nostru...of, Doamne!

:doh: 8) :yes:

Nu asociati manifestarile voastre tuturor. Daca voi sunteti defecti nu inseamna ca sunt toti asa, mai sunt si oameni sanatosi ce nu se tem sa isi arate trairile. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa raspund la intrebarea din titlu!

de ce radem?

de kiki!!

 

pentru multi dintre noi, copilaria este un domeniu uitat. uitat de mult. seriozitatea si ceea ce a scris antepostatoru' mieu, te fac sa ajungi intrun moment al vietii la care consideram copilaria ceva pueril.

pentru cei care-si mai aduc aminte de perioada coclaurilor batute-n lung si lat si de rasul aiurea din orice, de zburdacirea gardurilor , de batutul mingii de-a lungul caii ferate, de furtul ciresilor de la vecini si de juliturile provocate de vreo alunecare, tin sa le improspatez momoria cu dialogurile de atunci:

- ce razi ma' ca prostu' la mine?

-ete asa, de kiki!

si izbucneau alte hohote de ras!

mi-e dor de copilarie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca problema s-a pus demult,s-au scris so povestiri ,dar totusi:Ce este rasul?De ce ne amuzam,

ce este umorul,de ce ne vine sa radem?De ce" in sensul de "Care-i cauza", dar si

Editat de Drifter.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×