Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Evangheliile gnostice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Majoritatea am auzit de ele, dar ce reprezinta ele de fapt? Redau ele realitatea sau sunt fabulatii?

Ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea am auzit de ele, dar ce reprezinta ele de fapt? Redau ele realitatea sau sunt fabulatii?

Ce parere aveti?

 

mitul se imbina cu realitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In cartea "Istoria bibliei", Editura Milva, 1993, Hendrik van Loon lanseaza o idee f. f. interesanta:

Evreii cunosteau scrierea cu 500 de ani inainte de era noastra, deci cu 500 de ani inainte de momentul nasterii lui Iisus. Ca urmare, existau niste crinicari care au consemnat (pe papirus) cele mai importante evenimente din viata poporului evreu. Autorul (van Loon) sustine ca a avut acces la aceste documente (cronici stravechi) in original... si a constata ca este amintin in ele de Ioan Botezatorul, dar nu este consemnat nimic despre Iisus. Dupa cum reiese din evenghelii Iisus a provocat "o mai mare valva" in poporul evreu decat Ioan. Concluzia logica a lui van Loon este ca Iisus ar fi trebuit mentionat in cronicile "aparatului administrativ de la acea vreme". Prin fptul ca el nu este mentionat in cronice van Loon trage concluzia ca Iisus a fost un personaj imaginar/imaginat de cei care au scris evengvelii.

Singurele documente stravechi care mentioneaza despre existenta lui Iisus sunt evangheliile care, fiind mai mult de 4, se cam contrazic intre ele. Biserica crestina accepta doar 4 dintre ele, considerand apocrife altele... de exemplu, cea a lui Toma.

In alta ordine de idei: doar din evanghelii mentioneaza o idee:

 

Luca 23:29

Caci iata vor veni zile, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la ce evanghelii gnostice te referi? la evangheliile apocrife? ce stii despre ele? ce nedumeriri ai?

 

van Loon lanseaza o idee f. f. interesanta
dar falsa!

evreii au renuntat chiar si la Biblia lor in greceste (Septuaginta) pentru ca au preluat-o crestinii, asa ca nu le-a fost greu sa renunte la paginile despre secta lui Isus

si totusi, Isus este mentionat in texte contemporane lui, de exemplu, de Iosefus Flavius, evreul de la Roma care rescrie istoria evreilor pe intelesul romanilor - fara sa faca prea multe concesii romanilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt speculatii, care dezvaluie faptul ca Iisus era doar un simplu ucenic al Botezatorului...insa doar speculatii.

accesul restrans la aceste evanghelii gnostice, fac ca toate aceste teorii, sa ramana la stadiul de speculatii, arhiva vaticanului contine cateva originale, nestiindu-se numarul lor exact, fiind insa mai bine pazite chiar decat papa.

primii episcopi crestini, au exclus din noul testament, cartiile care nu erau considerate "adecvate" noilor invataturi "crestine' , au fost pur si simplu inlaturate, distruse, sau mai stiu eu ce...si nu erau putine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a canonizat cele 4 Evanghelii clasice si de ce le-a ignorat sau sters din Biblie pe celelalte?(episcopul Irineu)Nu cumva suntem manipulati cu buna stiinta de la inceputurile crestinsmului?Daca toate Evangheliile ar fi fost cuprinse in Biblie,credeti ca am fi avut aceeasi viziune asupra credintei...

 

 

Au aceeasi vechime si mod de exprimare(ca sa nu mai spun de credibilitate) ca si cele 4 clasice cuprinse in Noul Testament.

Ceea ce trebuie reliefat este faptul ca au fost scoase din Biblie.

De cine,in ce scop,de ce,cand si etc.,se pare ca am fost manipulati de la inceputurile crestinismului.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a canonizat cele 4 Evanghelii clasice si de ce le-a ignorat sau sters din Biblie pe celelalte?

Whoa stai un pic.... :yahoo: cine a sters din Biblie ce???Imi spui si mie ce continea o Biblie de aia "orijinala" care continea "celelalte" Evanghelii,pe care Irineu le-ar fi sters??? :P

Si inca ceva,ca vad ca va dati tari cu Evangheliile astea canonice si gnostice :yahoo: ...macar stiti care e diferenta intre ele??????? Si de ce unele erau gnostice si altele erau canonice?!??!?!? :yahoo:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca am fost manipulati de la inceputuri ...
si parintii tai au ales sa pastreze anumita poze din copilaria ta, si poze din anumite momente... chiar ca esti manipulat!!!

 

 

Whoa stai un pic.... :yahoo: cine a sters din Biblie ce???Imi spui si mie ce continea o Biblie de aia "orijinala" care continea "celelalte" Evanghelii,pe care Irineu le-ar fi sters??? :yahoo:
si mie, si mie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie, si mie!

se pare ca o sa mai avem de asteptat ! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×