Sari la conținut
Forum Roportal
elena a

Despre Sibiu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am fost, dar vreau sa ma duc urgent! Am vazut poze la o prietena si pe net, e foarte frumos orasul. Ai impresia ca nu esti in Romania. Mai ales acum, de cand e populat in majoritate de nemti.

 

:nea:

 

mai ales acum nu mai e populat de prea multi saşi, as completa eu.... :good:

 

on: impresie bunicica. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost, dar vreau sa ma duc urgent! Am vazut poze la o prietena si pe net, e foarte frumos orasul. Ai impresia ca nu esti in Romania. Mai ales acum, de cand e populat in majoritate de nemti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bunicica?..atunci inseamna ca ceva poate nu ti-a placut...sau te asteptai la altceva...sau ceva ai vrea sa fie diferit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e ca nu mi-a placut...e un oras atractiv turistic, e loc dragut unde sa locuiesti, nu e exagerat de aglomerat....pentru cineva care are un venit gretzos de mare e chiar orasul ideal de locuit. dar nu am idee ce-ai putea face in Sibiu ca sa ai un venit gretzos de mare.... :o:

glumeam...e un oras curatzel si dupa ce s-au pompat bani cu ocazia capitalei culturale europene, e chiar dichisit pe ici pe colo.

:nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai fost dinainte să fie capitala culturii, dar aş vrea mult să-l revăd. Cei care au fost l-au lăudat mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am mai fost dinainte să fie capitala culturii, dar aş vrea mult să-l revăd. Cei care au fost l-au lăudat mult

Daca doresti sa revii, eu ti-as recomanda sa alegi perioada festivalurilor: de jazz, teatru, medieval etc.

E foarte faina atmosfera cand au loc evenimente de genul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am fost, dar vreau sa ma duc urgent! Am vazut poze la o prietena si pe net, e foarte frumos orasul. Ai impresia ca nu esti in Romania. Mai ales acum, de cand e populat in majoritate de nemti.

Asta e ca in bacurile cu Radio Erevan: Sibiul nu e populat de nemti ci de sasi, care nu sunt majoritate ci un procent sub 5% din populatie. Si daca vorbim de nemti, ei nu populeaza ci viziteaza Sibiul.

Scuze, dar adevarul trebuie scos la ivela.

 

Si merita vizitat, chiar daca ai sau nu multi bani. Gasesti satisfactii pentru toate buzunarele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Sibiu si va recomand sa vizitati orasul daca aveti in plan cateva zile de relaxare, drumetii, mers la festivaluri. Este interesant de vazut Festivalul de teatru de-aici (sfarsit de mai, inceput de iunie) info pe: www.sibfest.ro

E placuta atmosfera in acea saptamana, sunt multe evenimente stradale, concerte, parade, spectacole pirotehnice, teatru de cafenea etc.

Ca obiective turistice din interiorul orasului va recomand: Piata Mare cu centrul Sibiului, Orasul de Jos cu case si strazi vechi sasesti, Muzeul ASTRA in aer liber cu lacul Dumbrava (un muzeu al traditiilor populare situat in Padurea Dumbrava, plin cu hanuri si case vechi traditionale, intins pe cativa zeci de Km), Parcul Cetatii, cu zidurile de aparare si turnurile vechi, Biserica Evanghelica si turnul bisericii (din care se vede tot orasul) - cu cea mai mare orga din Europa de Est, Parcul Sub Arini, Parcul Tineretului.

Ca obiective din imprejurimile Sibiului, merita vazute Cetatea Cisnadioara, Slimnic, Biertan si muntii Paltinis (la care puteti ajunge usor cu autobuzul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×