Sari la conținut
Forum Roportal
kataramas

SDRAM-DDRAM

Postări Recomandate

Spuneti-mi si mie va rog care este diferenta dintre SDRAM si DDRAM. In curand o sa-mi cumpar o placa de baza noua si un procesor si am inteles ca SDRAM-ul folosit de mine la vechiul procesor (599mhz) nu o sa functioneze la noul procesor.

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii vorba ca nu o sa functioneze la noul procesor, nu o sa functioneze pe placa de baza. Noile placi de baza nu mai sunt compatibile cu SDRAM, SDRAM nu se mai fabrica cred ca de un an. Si crede-ma pe cuvant ca ii mai bun DDRAM-ul decat SDRAM-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... SDRAM aveti cu totii acasa mai :evil: Unii dintre voi (si eu) avem mai precis o varianta anume... DDR SRAM ... cunoscuta ca si ... DDRAM (imi place sa expun situatia altfel...).

 

SDRAM = Synchroneous Dynamic random Acces Memory

DDR SDRAM (DDRAM) = Dual Data Rate Synchro....

 

Adica DUAL DATA RATE (a nu se incurca cu Dual Chanel sau Dual DDRAM). Ideea e simpla... SDRAM merg la frecvene de 66 / 100 / 133 Mhz iar DDRAM merg la 2x (Dual Data Rate) adica 133 (PC 2100) / 166 (PC 2700) / 200 (PC 3200) - referindu-ne la frecventa "basic". Ea este crescuta cu 2x de un multiplicator de frecventa astfel incat real merg la 266 / 333 / 400 Mhz

 

Cifra de dupa PC este rata teoretica de transfer in MB/s. 3200 > 3200 MB/s ... atentie... nu e 3,2 GB ! E un pic mai putin, dar totusi mult. In realitate se ajunge pe la 500-600 MB/s... depinde de latente... :D poate urca si mai mult chiar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai... SDRAM aveti cu totii acasa mai :airkiss: Unii dintre voi (si eu) avem mai precis o varianta anume... DDR SRAM ... cunoscuta ca si ... DDRAM (imi place sa expun situatia altfel...).

 

SDRAM = Synchroneous Dynamic random Acces Memory

DDR SDRAM (DDRAM) = Dual Data Rate Synchro....

 

Adica DUAL DATA RATE (a nu se incurca cu Dual Chanel sau Dual DDRAM). Ideea e simpla... SDRAM merg la frecvene de 66 / 100 / 133 Mhz iar DDRAM merg la 2x (Dual Data Rate) adica 133 (PC 2100) / 166 (PC 2700) / 200 (PC 3200) - referindu-ne la frecventa "basic". Ea este crescuta cu 2x de un multiplicator de frecventa astfel incat real merg la 266 / 333 / 400 Mhz

 

Cifra de dupa PC este rata teoretica de transfer in MB/s. 3200 > 3200 MB/s ... atentie... nu e 3,2 GB ! E un pic mai putin, dar totusi mult. In realitate se ajunge pe la 500-600 MB/s... depinde de latente... :airkiss: poate urca si mai mult chiar...

 

doamne ajuta stie si cineva diferenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doamne ajuta stie si cineva diferenta!

 

DDR :jester: mdea cred ca prin postul asta au trecut prea putini ca sa stie raspunsul !!!

DDR din cate stiu eu transfera informatia pe ambele fronturi ale unui tact te ceas nu numai pe unul dintre ele (de ex doar pe frontul pozitiv).

Cum vine asta ? Simplu:

Frecventa este o variatie a unei marimi (stari) si se caracterizeaza printr'un ciclu repetitiv cu doua stari: poztiv si negativ.

In timp cele doua stari alerneaza cu o anumita rata (cicluri / secunda), de unde rezulta frecventa de oscilatie

de ex: +-/+-/+-/+-/ avem 4 cicluri repetitive 4 Hz sa zicem... si semnalul trece de 4*2 ori prin punctul 0 adica de 8 ori, in cazul SDRAM transeful de date se face doar la trecerea + spre - (ca idee) pe cand la DDR se face atata la trecerea + spre - cat si la revenirea - spre + , adica intr'un ciclu se face transfer de doua ori... si daca ai DDR cu FSB de 200MHz atunci transferul se face ca si cum ar fi SDRAM la 400Mhz, in fine cred ca va incurcai prea mult!!!

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, o explicatie foarte buna dpdv al electronicii si cu ce e diferita electronica unui SDRAM fata de cea a unui DDR SDRAM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DDR :cry: mdea cred ca prin postul asta au trecut prea putini ca sa stie raspunsul !!!

DDR din cate stiu eu transfera informatia pe ambele fronturi ale unui tact te ceas nu numai pe unul dintre ele (de ex doar pe frontul pozitiv).

Cum vine asta ? Simplu:

Frecventa este o variatie a unei marimi (stari) si se caracterizeaza printr'un ciclu repetitiv cu doua stari: poztiv si negativ.

In timp cele doua stari alerneaza cu o anumita rata (cicluri / secunda), de unde rezulta frecventa de oscilatie

de ex: +-/+-/+-/+-/ avem 4 cicluri repetitive 4 Hz sa zicem... si semnalul trece de 4*2 ori prin punctul 0 adica de 8 ori, in cazul SDRAM transeful de date se face doar la trecerea + spre - (ca idee) pe cand la DDR se face atata la trecerea + spre - cat si la revenirea - spre + , adica intr'un ciclu se face transfer de doua ori... si daca ai DDR cu FSB de 200MHz atunci transferul se face ca si cum ar fi SDRAM la 400Mhz, in fine cred ca va incurcai prea mult!!!

 

ba tu bati campii aiurea.Uitete prima data ce a intrebat ala!Si oricum fii convins ca un dactorant in IT stie mai multa electronica ca tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DDR :tease: mdea cred ca prin postul asta au trecut prea putini ca sa stie raspunsul !!!

DDR din cate stiu eu transfera informatia pe ambele fronturi ale unui tact te ceas nu numai pe unul dintre ele (de ex doar pe frontul pozitiv).

Asta e una dintre legendele larg răsp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×