Sari la conținut
Forum Roportal
nayomi

Unde "ne ducem" cand suntem anesteziati?

Postări Recomandate

pt mine asta suna foarte "serios" - lista lui Somesh pt azi, 30 iunie a.c.:

 

1. sa cumpar 3 l lapte

2. sa spal masina

3. sa platesc gazul

si ... a, da ... 4. sa fac o anestezie generala

 

daca e pe bune, atunci in prealabil trebuie sa-ti faca analize, sa vada daca nu esti alergica la ceva din anestezic, iar trezirea dintr-o anestezie generala dureaza cateva zile

 

azi e 30 iunie? :spiteful:

 

stai, fata, ca nu azi....asea...sine die....da` trebe intr-o zi d-astea... intelgi.

 

cateva zile zici? :cheer: :o: :P ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt mine asta suna foarte "serios" - lista lui Somesh pt azi, 30 iunie a.c.:

 

1. sa cumpar 3 l lapte

2. sa spal masina

3. sa platesc gazul

si ... a, da ... 4. sa fac o anestezie generala

 

daca e pe bune, atunci in prealabil trebuie sa-ti faca analize, sa vada daca nu esti alergica la ceva din anestezic, iar trezirea dintr-o anestezie generala dureaza cateva zile

 

Scuza-ma, dar asta e o aiureala .... poate te referi la faptul ca e posibil sa mai existe inca efecte pentru cateva zile .... altfel e fals

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, efecte - dureri de cap, ameteli, nu te poti tine pe picioare,...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, efecte - dureri de cap, ameteli, nu te poti tine pe picioare,...

am inteles. deci undeva tot mergem....ca venim asa de obositi :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io cand am fost operata de apendicita, cand m-au intins asistentele pe masa de operatie si doctoru a inceput "lucrarea", anestezista si-a trecut de cateva ori degetele prin parul meu si in timp ce o tante ma lega de mana stanga, a zis:"cum sa nenorocim noi un asa copil?" mi-a pus ceva pe fata, un fel de masca si...am adormit.

asta era pe la 7 seara.

ar trebui sa zic ca m-am trezit, dar aia nu se chema trezire, si tin minte ca o tante urla la mine ca disperata si mi-a dat si doo palme. p-orma am simtit o palma in palma mea si iar o tante care striga la mine sa nu mai dau din picioare, ca mai rau imi fac.

 

a doua zi cand am fost constienta, mi-au povestit tantele din salon si maica-mea ca mi s-a facut anestezie generala, atunci costa enorm asa ceva, pentru simplu motiv ca la anestezista i-a placut mult de mine, ca eram linistita.

apoi mi-au zis ca m-au trezit cumplit de greu si de asta m-a pocnit desteapta aia, de spaima cica....

palma din mana mea era a lu tantea de langa patu meu si i-am invinetit-o de tare ce i-am strans-o

si vreau sa va spun ca de la anestezia aia pana in ziua de azi dorm flenduri, un somn odihnitor si bun si mi-au trecut migrenele care pana atunci ma torturau.

 

luni seara m-au operat si miercuri dimineata am iesit din spital.

in acelasi timp cu mine mai fusese operata o fata de romi si aia n-a primit anestezie tot din asta. a urlat mai putin in salon, dar dimineata avea o infectie de toata frumustea si tin minte ca a ramas mult timp in spital.

 

am io asa o impresie sau am mai povestit asta? adica io sunt pro anestezie generala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

informatii utile si teribil de exacte gaseste omul pe forum si asta il ajuta....scuzati :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, efecte - dureri de cap, ameteli, nu te poti tine pe picioare,...

 

eu a doua zi am plecat acasa - si am condus singur 50 de km

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
, iar trezirea dintr-o anestezie generala dureaza cateva zile

:cheer:

mai, nu mai spuneti in public chestii de genul asta, ca de aia fuge lumea de anestezie generala.

Eu m-am trezit dupa cateva minute, brusc, fara ameteli, fara deliruri, fara bolboroseli, fara urlete, fara nimic.

M-am trezit si am strigat asistenta, ca imi iesise perfuzia si pierdusem mult sange si nu ma baga nimeni in seama.

 

cele din salon cu mine aveau usoare tulburari, plangeau, intrebau unde sunt, daca s-a terminat... Dar te trezesti dupa cateva minute, nu dupa cateva zie :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar trezirea dintr-o anestezie generala dureaza cateva zile

O doza de anestezie are efect maxim patru ore, din cate stiu eu.

Cat despre efectele secundare, acestea pot fi nelimitate in timp. Eu, de exemplu, am avut niste dureri ingrozitoare de cap in primul an si am probleme cand ma aflu la inaltime... daca sunt pe un pod si privesc apa, trebuie sa ma fortez sa nu cad, atat de tare ametesc.

 

in acelasi timp cu mine mai fusese operata o fata de romi si aia n-a primit anestezie tot din asta. a urlat mai putin in salon, dar dimineata avea o infectie de toata frumustea si tin minte ca a ramas mult timp in spital.

Si crezi ca din cauza anesteziei s-a produs infectia? Nu au nicio legatura una cu alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si crezi ca din cauza anesteziei s-a produs infectia? Nu au nicio legatura una cu alta.

in putinele mele discutii cu doctori chirurgi, am auzit pareri si pro si contra. io nu por spune exact, dar ce pot spune este ca io una am o imunitate de fier si o cantitate uriasa de anticorpi in sange.

n-am fost bolnava vreodata si nici nu m-am infectat vreodata.

cand eram mica, am lipit o palma pe tigaia fierbinte. am scos-o din minti pe maica-mea cu urletele mele dar sa si bucurat cand a vazut cat de rapid mi-a trecut.

altadata mi-am taiat un deget pana la os, atarna carnea pur si simplu si sangele curgea ca la robinet. a consumat vreo 10 role de tifon pana s-a oprit. dupa ce s-a oprit sangerarea, s-a inchis rana foarte repede, fara probleme.

am avut si o ureche rupta si la fel, s-a lipit repede la loc.

 

mai nou, cand mi-am facut dantura, am descoperit ca nici anestezicele nu-si mai fac efectul la mine. :spiteful: :cheer: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×