Sari la conținut
Forum Roportal
andreeagogo

Primiti-ma intre voi si sfatuiti-ma. Sunt cu moralul la pamant.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!!

V-am citit din cand in cand temele de discutie insa nu am scris niciodata.

Ma numesc Andreea si sunt purtatoare de hepatita B, asta ca sa fim asa ca intr-o terapie de grup :order: . Am 29 de ani, am aflat ca am virusul acum 2 ani, insarcinata fiind, la analizele optionale necesare sarcinii. Concret nu stiu de unde am luat-o nimeni nu ma poate lamuri, in urma calculelor facute de mine o am de minim 18 ani :) . Probabil in urma unei operatii de apendicita, in rest nu stiu sa mai fi avut contact cu mediul spitalicesc.

Sunt in evidenta dr. Calomfirescu, la V. Babes.

Pana acum analizele erau in regula. Hbs pozitiv, agHbe negativ, antiHbe pozitiv. Acum insa la ultimul set de analize a aparut buba, AgHbe POZITIV (1,06), valoarea nu e mare, dar e important ca e pozitiv. Ecografic ficatul e ok. Mi-a spus ca am facut ceva efort. Efort fac zilnic nu am cum altfel, cu copil de 1 an si 7 l e imposibil sa nu faci efort, in conditiile in care nu am ajutor. Insa nu cred ca efortul asta a declansat replicarea. In martie la inceput am sustinut un raport de cercetare (m-am apucat si de o teza de doctorat :neo: asta ca sa fie lucrurile complete...), iar inainte de sustinere m-am odihnit ffff putin poate si 4 h pe noapte. :o: Mereu ziceam ca eu sunt ok nu poate sa mi se intample mie nimik. :)

Acum ce vreau sa va rog e sa-mi ziceti:

1. daca a fost cineva in replicare si apoi totul a revenit pe fagasul normal.

2. ce regim alimentar tineti. Mie mi- s-a zis ca aproape orice fara prajeala (snitel da), fara grasime, fara strop de alcool. (pielea bine rumenita de la pui de ex. mai scapati la ea arar?????)

3. fumatul este o problema majora??? Incerc sa renunt acum, insa vreau sa stiu ce Dumnezeu a facut sa ajung in faza asta

4. odihna, cat reprezinta pentru voi.

5. nervii, stresul influenteaza demersul pozitiv al bolii

6. daca stie cineva sa imi zica cam care este prognosticul vis a vis de cancer si ciroza in hepatita B.

7. in ce punct se opteaza pentru tratamentul cu interferon sau alt tratament

8. exista persoane care s-au vindecat???

 

Va multumesc mult anticipat. Imi cer scuze daca intrebarile mele vi se vor parea mai ciudate (6,7 cand o intrebam pe dr, imi zicea sa nu ma mai gandesc asa departe). Starea mea psihica e de KK acum, mi e teama pentru Cris (baietelul meu), mi e teama pentru mine ca nu o sa ajung sa-l vad cum isi conduce masina :party: , Doamne, nu am gandit nicicand asa negru... Sanatate multa si voi fi pe receptie :pash:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu vreo sapte ani, parca, nu stiu foarte, foarte exact, mama mea a luat hep B din spital. O perioada a avut si ea aceleasi simptome cum ai descris tu.

Regim alimentar NU tine, fumeaza putin, un pahar de vin sau lichior, munca ......pana cada din picioare. In fiecare seara ii masez picioarele cu vasele de sange sparte si-i tin predica de sanatate. Doar peretii ma iau in seama.

Luna trecuta a fost la cantacuzino si si-a facut analize amanuntite. I-au iesit ffff bune. Si are si diabet in faza incipienta.

Chiar ieri dimineata mi-am amintit ca am baut amandoua suc din acelasi pahar, de lene sa ne mai ridicam din fotollii. Si ma gandeam:"Woooooooooooow oare..........????" I don't think so. :) :) :o: :party:

Atat e ce stiu io sa-ti zic.

 

Acu zi tu: de ce de trei ori? E o cifra magica?

Editat de Fluffycat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca pot exista si reaparitii ale Anti HBe .Ce pot sa te sfatuiesc e sa-ti faci iar un set de analize printre care viremie ,transaminaze,marker pt D si in functie de rezultat medicul sa hotarasca ce trebuie facut,daca trebuie sa te treaca pe tratament.Regimul alimentar nu este asa de important ,fumatul daca ai putea renunta ar fi foarte bine.Multa odihna si mult optimism!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analizele le-am facut acum 10 zile. Transaminazele sunt putin crescute 42, AgHbe 1,06, D este negativ. POate aparea D dupa B??? Viremia nu mi-a fost recomandata pana acum, trebuie facuta neaparat??? M-a rechemat la analize dupa 3 l.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La intervale de timp care sunt imposibil de prezis , după faza acută a infecţiei VHB mulţi pacienţi devin purtători asimptomatici.

Acest lucru se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adik am devenit activa??? Adik am sanse sa scap, de boala????

 

Dr mi-a zis sa mai stau 3l si apoi sa-mi refac analizele. sa astept pana atunci si sa-mi fac viremia ulterior, sau sa mi-o fac mai repede. Multumesc mult de raspunsuri Viorica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa astepti si trei luni, si sa faci viremia,dar eu am citit ca mai intai creste viremia si apoi transaminazele.Dar viremia iti arata sigur daca virusul se replica si daca ai nevoie de tratament.La fel si punctia hepatica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As completa ca e foarte important sa stii care este starea ficatului....Punctie, fibromax,fibroscan...etc...sunt mai multe variante din pacate toate mai mult sau mai putin exacte...Faptul ca d ul este negativ este f bine...un medic mi a facut o comparatie zic eu sugestiva( asta vis a vis de regim, odihna,tutun,etc)...compara ti ficatul cu un om fara o mana....ficatul tau la fel ca si omul ciung trebuie sa faca in conditiile date ceea ce ar fi facut un ficat sanatos sau un om cu ambele maini...deci saracu ficat functioneaza dar merge ca un motor turat mai mult decat normal....in conditiile date ficatului tau numai grasimi, alcool,tutun nu i trebuie...foarte importanta este de asemeni viremia care iti spune cat de activ este acest virus! Un om sanatos trebuie sa doarma 8 ore...deci cu atat mai mult un om al carui ficat nu merge asa cum ar trebui.Stresul contribuie si el si din pacate nu pozitiv...De asemeni evita consumul de medicamente, mananca fructe si legume proaspete

Ai intrebat de cancer hepatic..uite aici un articol care te va lamuri cat de cat :

" Cancerul de ficat poate fi de mai multe feluri, din punctul de vedere al tipului de celule, dar cel mai frecvent este hepatomul. S-a constatat că acesta apare, de obicei, la persoanele infectate cu virusurile hepatitice B şi C, bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As completa ca e foarte important sa stii care este starea ficatului....Punctie, fibromax,fibroscan...etc...sunt mai multe variante din pacate toate mai mult sau mai putin exacte...Faptul ca d ul este negativ este f bine...un medic mi a facut o comparatie zic eu sugestiva( asta vis a vis de regim, odihna,tutun,etc)...compara ti ficatul cu un om fara o mana....ficatul tau la fel ca si omul ciung trebuie sa faca in conditiile date ceea ce ar fi facut un ficat sanatos sau un om cu ambele maini...deci saracu ficat functioneaza dar merge ca un motor turat mai mult decat normal....in conditiile date ficatului tau numai grasimi, alcool,tutun nu i trebuie...foarte importanta este de asemeni viremia care iti spune cat de activ este acest virus! Un om sanatos trebuie sa doarma 8 ore...deci cu atat mai mult un om al carui ficat nu merge asa cum ar trebui.Stresul contribuie si el si din pacate nu pozitiv...De asemeni evita consumul de medicamente, mananca fructe si legume proaspete

Ai intrebat de cancer hepatic..uite aici un articol care te va lamuri cat de cat :

" Cancerul de ficat poate fi de mai multe feluri, din punctul de vedere al tipului de celule, dar cel mai frecvent este hepatomul. S-a constatat că acesta apare, de obicei, la persoanele infectate cu virusurile hepatitice B şi C, bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×