Sari la conținut
Forum Roportal
onedin

Fertilitate sau infertilitata masculina in epilepsie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma numesc Onedin am 36 ani si de 19 ani iau tratament pt. crize comitiale grand-mal.Asi vrea sa intreb daca alte persoane cu o problema asemanatoare cu a mea a avut copii sanatosi .Multumesc anticipat!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca esti constient ca boala este ereditara,si daca copii tai nu o vor avea in schimb nepotii tai da.Eu zic ca sa te mai gandesti daca vrei copii,gandestete ca pe viitor vei face un rau.Daca iti doresti neaparat un copil infiaza unul. Uite aici gasesti o gramada de informatii despre epilepsie . probabil ca ai cat de cat o parere despre epilepsie si cred ca deja cam stii cu ce se manaca dar poate gasesti ceva nou aici.

 

http://www.scribd.com/doc/2453075/DrCucuEpilepsia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca esti constient ca boala este ereditara,si daca copii tai nu o vor avea in schimb nepotii tai da.Eu zic ca sa te mai gandesti daca vrei copii,gandestete ca pe viitor vei face un rau.Daca iti doresti neaparat un copil infiaza unul. Uite aici gasesti o gramada de informatii despre epilepsie . probabil ca ai cat de cat o parere despre epilepsie si cred ca deja cam stii cu ce se manaca dar poate gasesti ceva nou aici.

 

http://www.scribd.com/doc/2453075/DrCucuEpilepsia

ai cautat pe net si ai pus un copy/paste aici..

ai citit tot referatul?

unde scrie ca este ereditara?

epilepsia nu este ereditara.

doar se presupune ca incidenta aparitiei epilepsiei la un om este mai mare in cazul in care exista in familie ( pe linie dreapta ) un bolnav ( sau mai multi ) de epilepsie.

dar nu este dovedit acest fapt.

nu se cunosc cauzele aparitiei acestei boli si nici nu se stie care este tratamentul ce trebuie prescris de la primul consult.

totul se face prin incercari de dozaje ( de la mic la mare )--functie de felul de manifestare .

exista copii nascuti din parinti epileptici--copii sanatosi din pct. asta de vedere..

asa cum exista si copii cu epilepsie din parinti fara antecedente.

----------

mai studiaza ;P

 

Ma numesc Onedin am 36 ani si de 19 ani iau tratament pt. crize comitiale grand-mal.Asi vrea sa intreb daca alte persoane cu o problema asemanatoare cu a mea a avut copii sanatosi .Multumesc anticipat!!

omule--apucate si fa un copil--

sansele sa mosteneasca boala sunt foarte mici-poate chiar deloc..

numai Cel de sus stie cum sa aranjeze treburile.

=============

parintii tai ( vreunul din ei ) are epilepsie?

bunicii?

frati?

alte rude de sange?

==============

aparitia epilepsiei este un nenoroc cu care te obisnuiesti,ceea ce ai si facut.

==============

bafta.

=============

citeste aici

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...entry1059913391

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici un membru al familiei (mama ,tata,sora) cu aceasta boala.Nici la adoua generatie nu stiu sa fie aceasta boala. Eu merg de doi ani la Bucuresti la dr.Rogozea.Dr. este destul de strict in ceea ce priveste procrearea atat timp cat esti sub tratament cu antiepileptice.Medicamentele pt. boala asta influeteaza negativ mobilitatea spermatozoizilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt ajutor din familie nimeni na avut aceasta boala nici la a doua generatie in urma mie mi-a aparut nu stiu cum la adolescenta fara nici un motiv poate sa fie de la Cernobil poate aceasta boala si din intrauterin sa formeze si sa manifeste la adolescenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca esti constient ca boala este ereditara,si daca copii tai nu o vor avea in schimb nepotii tai da.Eu zic ca sa te mai gandesti daca vrei copii,gandestete ca pe viitor vei face un rau.Daca iti doresti neaparat un copil infiaza unul. Uite aici gasesti o gramada de informatii despre epilepsie . probabil ca ai cat de cat o parere despre epilepsie si cred ca deja cam stii cu ce se manaca dar poate gasesti ceva nou aici.

 

http://www.scribd.com/doc/2453075/DrCucuEpilepsia

nu este neaparat obligatoriu trebuie sa stii ca si in prezent medici inca nu inteleg in totalitate creierul uman... mie toti medici miau zis ca am o viata normala numai ca iau medicamente si cunoscutele interdictii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×