Sari la conținut
Forum Roportal
masslina

Procesor AMD triple core

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna am si eu o intrebare ... vreau sa imi cumpar un Procesor AMD Phenom 8650 Triple-core 2.30GHz Socket AM2 box pt un mic up-grade ... am placa de baza ASRock ALive NF7G - HD ready socket am2 ... e compatibil procesorul cu asa palca de baza ... sau astept alte sugestii de procesoare compatibile ... nu dispun de mai mult de 5 milioane pt procesor .... Va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E acelasi :) Eu ti-am dat un link de pe un site unde se compara preturile pentru acelasi produs din mai multe surse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa... pentru ca procesoarele noi de la AMD nu isi stabilesc frecventa de lucru in functie de FSB. Au facut asta tocmai ca sa nu ai asa mare pierdere de performanta cand pui un procesor foarte puternic pe o placa de baza mai slaba. Nu va merge la fel pentru ca procesorul va "discuta" mai lent cu placa de baza, acolo se vede diferenta.

 

Oricum, macar asa ai avea o componenta puternica si apoi o cumperi si pe cealalta. Daca iei acum un procesor de 200 ron, dupa aia cand vei schimba placa de baza... o sa vrei sa schimbi si procesorul. Depinde acum si pentru ce iti trebuie... poate nici nu ai nevoie de prea multa putere de calcul, moment in care un procesor de 200 RON ar fi suficient :evil:?? Aici eventual sa revii cu detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×