Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

Pacatul - necesar ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe - O idee din antichitate .

Credeti ca era necesara cunoasterea binelui si a raului de catre fiintele create de Dumnezeu ?

Daca nu , cum credeti ca ar fi aratat universul in lipsa raului ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe - O idee din antichitate .

Credeti ca era necesara cunoasterea binelui si a raului de catre fiintele create de Dumnezeu ?

Daca nu , cum credeti ca ar fi aratat universul in lipsa raului ?.

 

 

Asa cum Dumnezeu a separat lumina de intuneric ,pamantul de cer , uscatul de ape ,etc. pe cale de consecinta se impunea cunoasterea binelui si a raului ; alfel n-ar fi amplasat Cel de Sus pomul respectiv ( chestie premeditata ) la indemina celor doua creaturi , Adam si Eva. Ideea a apartinut si altora :Zarathustra , yin si yang .

 

Asa cum va imaginati raiul .

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe - O idee din antichitate .

Credeti ca era necesara cunoasterea binelui si a raului de catre fiintele create de Dumnezeu ?

Daca nu , cum credeti ca ar fi aratat universul in lipsa raului ?

N-am fi stiut vreodata ca binele este.....bine, decat DUPA ca am vazut mai intai cat de rau poate fi...raul, nu?

Dar asta oricum e subiect de batut apa in piua pana ne creste par in urechi.

 

A-ti imagina o lume in care nu exista "raul", inseamna a-ti imagina o lume ..fara oamenii care au produs acest rau. Pentru ca lumea de care "beneficiem" este un produs omenesc 100%, NICIDECUM divin.

 

Si subiectul tau arata cam asa:"Doamne, esti Tu oare in stare sa creezi un bolovan atat de mare si greu, incat sa nu-l poti urni din loc nici macar Tu?"

Eu cam sunt tentata sa spun ca a reusit Domnul sa faca asta. Bolovanul ala e pe umerii mei. Really.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu am fi savarsit pacatul...nu am fi avut nici pana in ziua de azi cunostinta binelui si a raului...dar cel mai important dintre toate era ca omul ar fi trait si traia acuma vesnic, daca nu pacatuia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacatul - necesar ?

 

 

Nu cumva esti si tu un mic Rasputin,care spunea ca doar prin pacat,prin savarsirea pacatului,ne putem cai si astfel ne putem mantui ? :evil:

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ...dar Dumnezeu i-a dat acest priviligiu ..tocmai ptr a vedea ca omul alege intotdeauna prost !

Omul a fost liber in paradis si s-a bucurat de partasia cu Dumnezeu ...pana in fata alegerii!Dumnezeu i-a prezentat oferta de Har sau pacat prin neascultare ,si acesta a facut-o ptr ai demonstra omului ca in orice situatie omul alege prost ...fiind dependent de ascultarea de Dumnezeu !

 

Libertatea vointei proprii este tocmai sclavia Diavolului !

 

Firea pacatoasa nu se supune voii lui Dumnezeu ,si nu poate sa pazeasca Legea lui Dumnezeu prin fire (carne ),si omul nu-si poate da singur viata divina vesnica ,de aceea Dumnezeu l-a lasat pe om sa pacatuiasca ,tocmai ptr a vedea ca este dependent total de Dumnezeu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu am fi savarsit pacatul...nu am fi avut nici pana in ziua de azi cunostinta binelui si a raului...dar cel mai important dintre toate era ca omul ar fi trait si traia acuma vesnic, daca nu pacatuia.

Aoleu, pai daca traiau toti oamenii vesnic, iti dai seama ce suprapopulare era?! :evil:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Libertatea vointei proprii este tocmai sclavia Diavolului !

 

Te-am mai intrebat si nu ai raspuns.

Sugerezi ca suntem niste roboti gata sa raspunda la comanda lui Dumnezeu ? Sau ca trebuie sa fim ?

 

Dumnezeu l-a lasat pe om sa pacatuiasca ,tocmai ptr a vedea ca este dependent total de Dumnezeu !

 

Sigur ca da. Dumnezeu isi impinge creatia suprema in prapastia pacatului. :evil:

 

Observ ca pe langa Branham,esti influentata si de calugarul acela rus. Nu ma mir,amandoi aveau aceleasi obsesii.

 

Go steal some more shit.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumina exista pentru ca intunericul o face sa existe - O idee din antichitate .

Credeti ca era necesara cunoasterea binelui si a raului de catre fiintele create de Dumnezeu ?

Daca nu , cum credeti ca ar fi aratat universul in lipsa raului ?

 

Orice exista pe lumea asta are un rost, inclusiv ceea ce unii considera a fi "gresit" sau "imoral".

Daca Dumnezeu exista, de ce si-ar mai fi pierdut timpul cu noi, oamenii, daca stia dinainte ca o s-o dam in bara? Daca El este omniscient, de ce a lasat lucrurile sa decurga prost, cand putea sa creeze din start exact ceea ce a dorit? Singura explicatie ar fi ca lumea actuala, cu bune si rele, este voia lui Dumnezeu. Suntem, pana la cea mai mica particula, supusi legilor fizicii, care sunt chipurile create de Dumnezeu. Atunci, exista cu adevarat liber arbitru? Nu se desfasoara toate actiunile noastre conform dorintei lui Dumnezeu? A spune ca suntem capabili sa incalcam aceste legi este o aberatie. Ideea de pacat implica frica, frica fata de Dumnezeu, dar se stie ca frica este cea mai eficienta metoda de a tine in frau masele. Asta nu poate fi decat o inventie omeneasca.

Cum credeti ca ar fi aratat universul in lipsa raului?

Prin "rau" eu inteleg distrugere, moarte, nefiinta, vid. Fara distrugere, nu poate exista creatie, la fel cum viata nu poate exista fara moarte.

Editat de Drifter.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacatul nu este necesar ci dimpotriva . Existenta raului adica a posibilitatii de a alege sa pacatuiesti sau nu ,era necesara. Dumnezeu isi puna in evidenta astfel toate atributiile sale : Creator , Salvator si Judecator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×