Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Revolutia din Moldova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voronin a anuntat ca ambasadorul Romaniei in Moldova a fost declarat persona non grata. In plus, romanii nu vor mai putea intra in Moldova decat cu viza.Pe de alta parte, autoritatile comuniste au decis inchiderea granitei cu Romania: nimeni nu mai intra si nu mai iese din republica spre si dinspre Romania.Voronin ameninta cu folosirea fortei, in cazul in care evenimentele de ieri se repeta.Actiunile de la Chisinau ceva asemanator cu Piata Universitatii si nimic mai mult. Basarabia, basarabenii, moldovenii de peste Prut, sunt rusificati, metalitatea lor este dobandita in vremea URSS-lui cand se simteau protejati, parte a unui imperiu comunist care le aducea avantaje. Tinerii sunt singurii care misca in frontul nemultumitilor. Mai au si problema Transnistriei unde salasluiesc mancurtii adevarati care pun mare pret pe relatia speciala pe care o au cu Moscova. Desi mi-as dori ca toata aceasta revolta sa se termine macar cu inlaturarea comunistilor de la putere si ca tinerii sa nu moara nevinovati, asa cum au murit in '89, cred ca va ramane numai la rang de dorinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei, s-au mai desteptat intre timp.

Si, s-a dat drumul la vama.

Sa vedem ce va fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hahahahahahahha

ce imberba explicatie, vai cat ai cazut

ce-i aia cu moscovismul frate?

esenta e : moldova fara dorinta rusiei nu poate adera la UE...........

si acum UE, doar cuie in talpi nu-si doreste. mai ales dupa criza gazului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O Revolutie in van.

Faptul ca pustii doritori de civilizatie vestica, sex la liber, malluri, samd nu se impaca cu gandul ca cel putin 50% din populatia tarii sustin cu fervoare comunismul si moscovismul, nu inseamna ca trebuie sa fie altfel.

Se tot face paralela cu Piata Universitatii din 1990, unde am si fost. Dar principiul e acelasi: 80% il vroiau pe Ion Iliescu, barbosii, studentii si folkistii nu il vroiau.

Voronin a acceptat o renumarare a voturilor, dar barbosii lor nici nu vor sa auda, vor repetarea alegerilor.

Sunt doar niste ofticosi.

Chiar daca s-ar repeta, tot comunistii ar castiga. Cum spuneam cand eram mici - 'se arata oftica'. Parca asa era vorba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragalasule, tu nu ai inteles nimic

pentru ca o revolutie sa reuseasca, e necesar sa corespunda mai ales oportunitatea ei politica

mai putin conteaza dorinta massei

faptul ca te lauzi ca in 1990 ai trecut prin piata universitatii, nu conteaza daca nu pricepi la ce ai participat

dar sa revenim, presedintele voronin are in spate dorinta moscovei

punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dragalasule, tu nu ai inteles nimic

Evident, Dick 'puiu' Morris.

pentru ca o revolutie sa reuseasca, e necesar sa corespunda mai ales oportunitatea ei politica

mai putin conteaza dorinta massei

Aha. Ca d-aia ii zice 'revolutie' - pentru ca masele nu conteaza.

faptul ca te lauzi ca in 1990 ai trecut prin piata universitatii, nu conteaza daca nu pricepi la ce ai participat

Nu stiu daca ma laud, dar, in contextul in care am spus-o, nu ma aflam intre cei 80% si tocmai ce remarcam ca asta nu inseamna ca trebuia dat jos Iliescu. Chiar daca ma aflam si eu pe acolo ca sa vand casete cu Lambada.

 

Tu mi-ai contestat epitetul (fortat) referitor la 'moscovism'. Nu stiu daca ai inteles ca ma refeream la orientarea pro-moscovita a moldovenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si scrisesem massa, nu masele

in fine..........

pericolul real din miscarea moldoveana poate fi urmatorul:

interesul moscovei de a incrancena relatiile moldovei cu romania pentru ca mai departe sa poata interveni sub formele consacrate, politic, economic, militar, chiar si contra romaniei!

aici e buba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si BTW, am vazut pe la TV o campanie a studentilor - "Ascunde pasaportul bunicii!" - unde se indemnau sa impiedice votul batranilor ca sa minimalizeze avantajul comunistilor.

Si tot iei zbiara "Democratie!".

 

Daca batraneii faceau vice-versa, imediat se denunta abuzul.

Hm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In caz de reusita, (desi ma indoiesc ca va fi una, avand in vedere pozitia Moscovei) vor obtine tinerii moldoveni, ceea ce au obtinut si tinerii romani.

Diferenta uriasa este ca in 1989 toti au vrut sa scapam de comunistii.

La ei, +50% vor comunismul.

 

Ce e neclar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×