Sari la conținut
Forum Roportal
julia83

Vreau sa ma casatoresc cu un egiptean

Postări Recomandate

Sunt impreuna cu un egiptean de aproape 3 ani. Nu ne-am vazut decat o data, acum un an de zile cand i-am facut invitatie pt a veni in Romania. Ca si alte fete, am fost sceptica la inceput, dar in 3 ani de zile nu mi-a dat nici un motiv de suspiciune. Pe scurt, ne iubim f mult si am vrea sa ne casatorim. El va veni si se va stabili aici, e exclus sa plecam in Egipt. Ce intrebare am: stiti cumva care ar fi demersurile pt obtinerea sederii permanente? Initial o sa-i fac invitatie pt 3 luni, timp in care trebuie sa obtinem si permisul de sedere. Daca m-ati putea ajuta, v-as fi f recunoscatoare. Ma puteti contacta si pe e-mail la julia_love_mariah@yahoo.com. Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intra pe situl MAE...ai acolo absolut tot ce te intereseaza..ia in consideratie ca printre altele..cel mai important e sa aduceti extras de cont bancar in care sa figureze o suma cu multe zero...bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CARTE DE REZIDENTA - sot cetatean roman

 

INSTITUTIA PUBLICA ABILITATA:

Autoritatea pentru Straini

(in Bucuresti: str. Nicolaie Iorga, nr 27, corp A si C, tel: 021-212.56.78; 021-212.56.75; 021-212.87.34)

(pentru celelalte judete: va informati pe http://www.util21.ro/institutii/autoritati...din-Romania.htm

 

ACTE NECESARE:

1. Copie paşaport.

2. Copie certificat căsătorie ROMANESC.

3. Copie buletin ROMANESC sot/soţie.

4. Dovada asigurării sănătate.

5. Adeverinţă medicala ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica. (eliberata de medicul de familie).

6. Declaratie din partea cetateanului roman ca se obliga sa ii asigure celuilalt locuinta (se da in fata ofiterului de la straini).

7. Declaratie din partea sotului ne-roman ca este unica casatorie incheiata (se da in fata ofiterului de la straini).

8. Taxa 1 RON

9. TAXA 7 RON

10. 2 fotografii dimensiune 3/4

11. Dosar cu sina.

 

12. Daca aveti copii - copie certificat de nastere ROMANESC pentru copii.

 

NU SE CERE:

 

1. Nu se cere dovada mijloace de intretinere.

2. Nu se cere dovada domiciliu, e suficienta declaratia sotului.

3. Nu se cere viza de tip D, e buna oricare.

 

TERMEN DE ELIBERARE:

o luna de la data depunerii cererii

 

Alte intrebari :

1. Se mai solicita la moment confirmare privind sursele de existenta? NU

2. Se cer dovezi asigurare medicala pentru cetatenii abia intrati pe teritoriul Romaniei si care nu au stat anterior in Romania?

3. Este vreun formular pentru certificatul medical sau pozitii distincte necesare (e.g. SIDA?) - NU.

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×