Sari la conținut
Forum Roportal
obadia

William Branham un om trimis de Dumnezeu!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iegzact. E o alegorie. O reprezentare materiala, concreta, a unei idei abstracte.

Uite ca asta am omis-o....

 

Pai reprezentarea BINELUI si a RAULUI prin Dumnezeu si Dracu => NU E TOT O ALEGORIE ,ENKI ?

 

Ce este raul?Raul este necesar?

Da este necesar pentru ca altfel nu ar exista nici BINELE. E o dualitate ,nu se pot exclude reciproc...

Cum ai stii cum e "albul" daca nu stii cum e "negrul" ?

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si inca o Alegorie ...care nu o inghite ..ENKI ...

 

Pomul Vietii=Hristos

Pomul cunostintei =Satan

 

de acesti pomi relateaza geneza ..ca erau in mijlocul gradinii....

 

ptr ENKI ...sunt pomi naturali ...SMOCHIN si BANAIER ! (w00t)

 

PTR cei interesati de Taina din Eden ..pot citii aici ..

Marea_tragedie...rtf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e /// (w00t)

 

Dracul lucreaza doar cu ingaduinta lui Dumnezeu ...este o unealta in mana CELUI ATOTPUTERNIC !

 

De aceea nimeni nu poate ajunge la cunostinta lui Dumnezeu ...decat daca vrea EL !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da este necesar pentru ca altfel nu ar exista nici BINELE. E o dualitate ,nu se pot exclude reciproc...

Cum ai stii cum e "albul" daca nu stii cum e "negrul" ?

Excelent raspuns si adaug ca ceea ce noua ni se pare a fi rau s-ar putea ca acest rau sa fie spre binele nostru mai devreme sau mai tarziu!Cu voia cui exista raul si Binele?

 

Asa e /// (w00t)

Dracul lucreaza doar cu ingaduinta lui Dumnezeu ...este o unealta in mana CELUI ATOTPUTERNIC !

De aceea nimeni nu poate ajunge la cunostinta lui Dumnezeu ...decat daca vrea EL !

Corect! :P:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Excelent raspuns si adaug ca ceea ce noua ni se pare a fi rau s-ar putea ca acest rau sa fie spre binele nostru mai devreme sau mai tarziu!Cu voia cui exista raul si Binele?

 

 

Corect! (w00t)

 

 

EXISTA si suport biblic ptr afirmatia ta....

 

28. De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asta nu exclude deloc faptul ca eu consider acele interpretari eronate si nebiblice. Mai ai si alta problema, sau pot sa te ignor de acum incolo ca pe un agitator ce esti? (w00t)

Aha,inteleg..... :P: dar vai... Iata ce ai afirmat aici :

Da-i drumul, citeste biblia si intelege si tu ce vrei din ea, nu te opreste nimeni.

 

Acuma spune-mi enki... CE puii mei ai tu cu ce cred eu, burel sau obadia despre biblie?

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci degeaba imi spui ca Burel crede in ideile lu' nea Branham doar de dragu lu Branham pentru ca nu e asa=> Burel crede in ideea lu' branham pentru ca el singur cu ratiunea sa a constatat si el acelasi lucru !!!!

Si asta nu exclude deloc faptul ca eu consider acele interpretari eronate si nebiblice. Mai ai si alta problema, sau pot sa te ignor de acum incolo ca pe un agitator ce esti? :P:

Te-ai dat de gol singura ....daca e alegorie....

 

atunci de ce tii mortis ca acolo Eva vorbea cu un sarpe si a mancat un mar ? :stars:

Unde am spus eu ca a mancat un mar? Te rog frumos sa ma citezi. Eu am spus ca a cunoscut binele si raul. Cand vei gasi citatul cu marul te rog sa il pui aici. Sau ai putea sa iti ceri scuze de pe acum pentru afirmatia falsa.

si inca o Alegorie ...care nu o inghite ..ENKI ...

 

Pomul Vietii=Hristos

Pomul cunostintei =Satan

Pardon: Este Pomul Cunostinei Binelui si Raului. Restul este intepretarea ta persoanala ce ai pus dupa =. Ca sa nu mai spun clar ca Biblia spune altceva despre ce inseamna Pomul Cunostintei Binelui si Raului, si indiciul este chiar acolo in Geneza.

de acesti pomi relateaza geneza ..ca erau in mijlocul gradinii....

 

ptr ENKI ...sunt pomi naturali ...SMOCHIN si BANAIER ! (w00t)

Din nou, da versetul unde am spus ca sunt pomi fizici cu fructe fizice. Sau revin cu intrebarea: tu nu stii ce inseamna o alegorie?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×