Sari la conținut
Forum Roportal
obadia

William Branham un om trimis de Dumnezeu!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu merg la biserica si nici nu citesc lucrari de teologie. Am citit insa biblia si mi-am spus parerea.

Dar tu, ce intelegi tu prin versetele alea? Ia fa tu o interpretare... independenta de religie si biserica. De orice religie si orice biserica. :nea:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:nea: Vrei sa iti dau versetele biblice in care scrie clar ca toti sunt niste pacatosi in ochii lui Dumnezeu? Care sunt aia curatii?

 

Degeaba.... ca intelegi tot acelasi lucru ca si cei care merg la biserica si scriu lucrari teologice.

Si care e problema ta ca eu inteleg acelasi lucru? :o: Da-i drumul, citeste biblia si intelege si tu ce vrei din ea, nu te opreste nimeni.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu merg la biserica si nici nu citesc lucrari de teologie. Am citit insa biblia si mi-am spus parerea.

Dar tu, ce intelegi tu prin versetele alea? Ia fa tu o interpretare... independenta de religie si biserica. De orice religie si orice biserica. :nea:

Pai daca nu ai inteles versetele respective... cum dumnezeu sa-mi intelegi interpretarea independenta ?

 

Era vorba ca oamenii rai vin in lume cu constiinta denaturata de dracu,adica DE La DRACU...iar cei "curati" de la dumnezo....Aia doi au pacatuit cu ajutoru lu dumnezo sau dracu ?

 

Nu i-a facut dracu ci dumnezo... I-o facut dumnezo din lut .Dar tot ei sunt si singurii oameni care interactioneaza direct cu dracu=sarpele.

 

 

Eu nu merg la biserica si nici nu citesc lucrari de teologie.

Degeaba.... ca intelegi tot acelasi lucru ca si cei care merg la biserica si scriu lucrari teologice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: Ce legatura lu peste prajit are faptul ca toti oamenii sunt pacatosi in ochii lui Dumnezeu ...cu ce am postat pana acuma eu pe topicul asta ? :good:

Chiar nu vezi legatura intre ce versete ai dat tu, si ce am raspuns eu? :nea:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:nea: Vrei sa iti dau versetele biblice in care scrie clar ca toti sunt niste pacatosi in ochii lui Dumnezeu? Care sunt aia curatii?

:good: Ce legatura lu peste prajit are faptul ca toti oamenii sunt pacatosi in ochii lui Dumnezeu ...cu ce am postat pana acuma eu pe topicul asta ? :)

 

Si care e problema ta ca eu inteleg acelasi lucru? :o: Da-i drumul, citeste biblia si intelege si tu ce vrei din ea, nu te opreste nimeni.

Vezi ca tu nu esti nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorry. Mie imi incepe filmul pe AXN SF. :nea: Va trebui sa cauti singur sa vezi ce legatura este. Iti dau un cuvant cheie: pacatul. Sau daca intre timp doreste cineva sa iti explice, nu ma supar, daca nu, mai vorbim maine, azi am dat suficiente explicatii ca la grupa mica. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu vezi legatura intre ce versete ai dat tu, si ce am raspuns eu? :nea:

Nu !

Ce legatura are pacatul lul adam si eva sau ca oamenii sunt pacatosi in fata lui Dumnezeu ...cu versetele alea?De fapt, n-ai spus nimic despre versetele alea .

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
azi am dat suficiente explicatii ca la grupa mica. :o:

Poate evoluezi si dai explicatii ca la grupa male .... :nea:

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci, a se inmulti nu e un pacat. Si cum le-a spus Dumnezeu sa se inmulteasca, daca nu prin sex? Le-a spus asta inca de cand i-a creat. Deci i-a creat pentru a se inmulti prin sex.

 

Primul act sexual in istorie a fost dintre Adam si Eva, pentru ca erau singurii/primii oameni. De ce ar fi ala un pacat primordial, cand chiar dumnezeu le-a spus sa faca asta?

 

Atunci orice concepere in afara actului sexual inseamna ca persoana e lipsita de pacat? Fertilizarea in vitro? Inseminare artificiala? Astea duc la conceperea unor persoane fara pacatul stramosesc?

Care stramos al sarpelui? Cum iti inchipui tu ca un om si un animal se pot incrucisa si pot avea urmasi? :rot: "Genetic" este tatal lor? :) Cine, sarpele? :o: Si s-a evidentiat asta in ADN-ul uman? :) Dar hai sa lasam prostiile astea imposibile dpdv stiintific, pentru ca e clar ca nu sunt decat niste alegorii, si sa revenim la biblie...

Apropos, tot ii dai cu linia lui Cain si toate alea. Ai uitat ca au crapat cu totii la Potop? Mai putin Noe si familia?Iar Noe nu se trage de pe linia lui Cain. :nea: Biblia arata clar ca Noe se trage de pe linia lui Set, nu a lui Cain. :o:

 

Da, iar Noe si ai lui au fost alesi. :good:

Da inmultirea era prin sex dar intai trebuiau sa creasca [in sensul de evolutie]Scoti din context si citezi trunchiat.

Primul act sexual din istorie a fost intre Eva si sarpe. N-am spus ca relatia Evei cu Adam ar fi fost pacat.

Ramane problema compatibilitatii .Astazi nu ar fi posibil dar ideea era sa presupunem ca atunci in acele conditii si cu acel sarpe era. Nu acepti ideea nici oproblema ,daca nu denaturezi ce spun eu.

Singura metoda de procreere acceptata de Biblie este cea naturala .Oricum ar fi ,se foloseste material seminal si asta este "contaminat"

Noe si fiii sai sunt din linia lui Set intradevar, dar dintre nurori cel putin una nu era . Nu am verificat ,asa am primit informatia. Ce stim este ca apar multe cazuri de frati dintre care unul este placut lui Dumnezeu iar altul sau altii nu. Iacov si Esau de exemplu sau Iosif si fratii sai pismasi care il vand ca rob.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da inmultirea era prin sex dar intai trebuiau sa creasca [in sensul de evolutie]Scoti din context si citezi trunchiat.

Primul act sexual din istorie a fost intre Eva si sarpe.

Unde scrie asa ceva in BIblie? Daca nu imi dai citat biblic nu am cum sa te cred.

N-am spus ca relatia Evei cu Adam ar fi fost pacat.

Ramane problema compatibilitatii .Astazi nu ar fi posibil dar ideea era sa presupunem ca atunci in acele conditii si cu acel sarpe era. Nu acepti ideea nici oproblema ,daca nu denaturezi ce spun eu.

Singura metoda de procreere acceptata de Biblie este cea naturala .Oricum ar fi ,se foloseste material seminal si asta este "contaminat"

Te rog sa iti sustii afirmatiile cu versete biblice. Altfel, ceea ce sustii tu nu este biblic, ci este doar interpretarea denaturata a lui Branham. (w00t)

Noe si fiii sai sunt din linia lui Set intradevar, dar dintre nurori cel putin una nu era . Nu am verificat ,asa am primit informatia. Ce stim este ca apar multe cazuri de frati dintre care unul este placut lui Dumnezeu iar altul sau altii nu. Iacov si Esau de exemplu sau Iosif si fratii sai pismasi care il vand ca rob.

Pai te rog atunci sa imi dai versetul biblic care spune ca una dintre nurori nu era descendenta lui Set. Nu mai posta informatii pana nu le verifici.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×