Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Utilizator de BitTorrent arestat !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un utilizator al sistemului de partajare informatii BitTorrent a fost condamnat pentru nerespectarea drepturilor de autor, fiind acuzat ca a distribuit trei filme prin intermediul acestei retele.

Acesta este primul caz de acest tip, Chan Nai-Ming din Hong Kong fiind declarat vinovat pentru distribuirea filmelor "Miss Congeniality", "Daredevil" si "Red Planet", prin intermediul sistemului BitTorrent.

Arestarea barbatului din Hong Kong a fost facuta in luna ianuarie a acestui an, iar sentinta este asteptata in data de 7 noiembrie.

Se pare ca patania acestui utilizator nefericit a avut un impact important asupra celorlalti internauti.

Hong Kong Customs Service a operat arestarea barbatului, iar rezultatul procesului i-a bucurat foarte mult pe oficialii implicati in acest caz. Ca urmare a mediatizarii verdictului, utilizarea sistemului de download BitTorrent a scazut cu 80 de procente.

Totusi, aceasta pauza a internautilor impresionati de condamnarea lui Nai-Ming nu modifica prea mult peisajul pirateriei din China, unde Business Software Alliance a stabilit ca peste 90% din computere utilizeaza software piratat.

 

sursa : SoftPedia.

 

 

Oare oamenii astia chiar cred ca arestarea unui om va stopa pirateria vreodata? Sunt arestati mii si mi de oameni pentru consumul de droguri si de aceea traficul nu se opreste. La fel se va intampla probabil si cu pirateria. Totusi... ar trebui sa ne "pazim" de BitTorrent?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu aveam intr-un timp nebunia cu bit torrent , dar mi-a trecut, tot mai bun e ODC :clap:

cat despre piraterie...cumva trebuie sa INCERCE macar sa o stopeze dar in mod cert nu o sa reuseasca, poate doar sa o diminueze in cel mai bun caz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se lupta cu morile de vant....nu ca as incuraja pirateria dar este absurd ce fac; si in tarile dezvoltate se foloseste asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se lupta cu morile de vant....nu ca as incuraja pirateria dar este absurd ce fac; si in tarile dezvoltate se foloseste asa ceva

 

File-sharing-ul folosit

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai explicati-mi si mie o data.. ca sa pricep mai bine.. de exemplu eu am instalat pe calculator DC++ cu care iau filme, muzica si tot ce mai e pe net pe gratis. desigur ca ccea ce iau de la altii pun si eu in share si iau si altii din retea de la mine. ceea ce fac eu e ilegal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×