Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Utilizator de BitTorrent arestat !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MIRELUTZA...esti amabila sa-mi impartasesti si mia smecheria aia cu ..ip..... :shout: .. :shout: ........ti-as fii foarte recunoscator....... :P !!!!!

:o:

 

am primit zeci de pm-uri prin care forumistii ma roaga sa nu le mai fac publice ip-urile :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:shout:

 

am primit zeci de pm-uri prin care forumistii ma roaga sa nu le mai fac publice ip-urile :o:

Mie mi se pare amuzant. De ce i-ar deranja? Fiecare şi-l vede pe al lui, dar nu şi pe ale celorlalţi. Sau ei nu s-au prins de chestia asta? :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://blogs.download.com/Daily-Download/post.php?p=1175

 

Have a look. Se pare ca nu doar romanii sar muscati de fund cand file-sharingul e afectat. Retin cele spuse de cineva: "I'm a musician. By using P2P, you are not affecting the artist, but the recording companies, which deserve to be hurt." - true, true, true.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://blogs.download.com/Daily-Download/post.php?p=1175

 

Have a look. Se pare ca nu doar romanii sar muscati de fund cand file-sharingul e afectat. Retin cele spuse de cineva: "I'm a musician. By using P2P, you are not affecting the artist, but the recording companies, which deserve to be hurt." - true, true, true.

 

Şi asta ar merita discutat. Şi eu cred că se produc prea mulţi bani din valorificarea copyright-ului. P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc un sait al Uniunii Europene, in care se explica pe larg de ce alternativa open-source este mult mai viabila decat cea de closed-source. De retinut cateva idei:

1. Closed-source programming produces jobs in Redmond, not in Germany/France/Italy/whatever

2. By using closed-source we rely on their work, instead of producing our own tools.

(!) 3. Every single line of software can be patented. Huge companies own up to 40.000 patents. A small business, writing new code, will eventually infringe patent copyrights. The result will be a monopoly of a few big companies, producing software. Even now, many companies get more money from processes with patent-infringers, rather than from selling their software. One IBM lawyer proudly expressed: "we own 10.000 patents - surely we will find guilty the (company name here)". :)

 

Trist. Scoti o melodie, si seamana prea tare cu alta, poti fi dat in judecata. Scrii software, si esti luat la puricat. Copyrightul e un concept bun, dar cred ca nimeni in lume nu se astepta la avalansa de produse fizice si intelectuale care ar trebui teoretic sa fie protejate. Ceva nu functioneaza in sistem. Si in plus, se produc prea multi bani din asta. Cum ar fi daca legea ar suna asa: "Orice produs intelectual intra automat in proprietatea satului global, si oricine este liber sa-i modifice componenta, substanta sau ideea de baza, atat timp cat pastreaza numele autorului original". Damn right. I'm just a dreamer.... I dream of better days.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: Mai sa fie!

Stiati de asta? :o:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Preluare 9AM

****************************

 

In viitor, romani condamnati pentru file-sharing ilegal

 

Un t

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de aplicabila este?

Ce repercursiuni va avea?

Cine stabileste/verifica/certifica ca s-a incalcat legea?

 

Ce spuneti? :tease:

Ce sa spun? Ce-am mai spus si pana acum. Ca marile companii monopoliste sunt niste curve si ca file-sharingul va continua ... cumva.

 

Este aplicabila pana la un punct. Sunt ferm convins ca se vor dezvolta aplicatii care vor permite criptarea in timp real a informatiilor, si atunci marii zambareti ai politiei comunitare vor incepe sa stranga din umeri.

 

Cert este ca, la nivel european, s-a atras atentia asupra consecintelor fenomenului denumit piraterie. Si asta e un lucru bun. Ceea ce ma tem este sa nu ajungem ca in anumite state americane, unde daca un asistent social :crazy: te vede ca n-ai o licenta pe comp, desi a intrat in casa ta cu alt scop, nu ezita sa te reclame.

 

Stii vorba aia cu cine are legea in mana .. evident ca EI certifica. Ajutati de computere, care pot inregistra majoritatea miscarilor unei persoane in spatiul virtual.

 

Si sa revin la tema mea favorita. Sunt zeci de filme bune si vechi, care se reediteaza din ani in Pasti, si care costa o avere sa le cumperi din magazin. Tehnic vorbind, proprietarii drepturilor de autor sunt morti demult, dar cel care a cumparat drepturile de reproducere poate inca face bani frumosi. De asta voi ramane eu un pirat mic. A, si pentru muzica. Incercati voi sa cumparati discografia Abba/Metallica/Queen/[insert name here], si vedeti daca va permiteti. Si, nu, nu sunt un meloman. Dar imi place sa cred ca va ramane o lume libera, in care produsele culturale precum muzica/filmul vor ramane mai presus decat interesele meschine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bah asta e vrajeala.vor sa ne sperie

 

Sa ne sperie?

In RO se va gasi intotdeauna un taranoi timpit ...plin de exces de zel ...sa-ti faca bucata!

Si de regula cad victime cei care habar n-au!

Pestii mari,innoata mai departe...

Asta-i RO!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×