Sari la conținut
Forum Roportal
magdel

Bolile mamei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog mult sa-mi spuneti care sunt bolile transmisibile de la mama la copil, bolile genetice care pot afecta viitorul copil. Daca femeia din cauza serviciului isi strica vederea si va trebui sa poarte ochelari, va transmite aceasta problema viitorului copil? Diferitele boli infectioase pe care le-a avut femeia inainte de a ramane insarcinata pot sa se intalneasca si la copil? Daca iti rupi o mana, un picior, ramai fara un rinichi sa zicem, afecteaza asta viitorul copil? Amigdalita, aritmia si problemele de coloana (spondiloza cervicala) se transmit? Va rog mult sa-mi dati cat mai multe detalii despre bolile care se transmit la copil sau care din cauza mamei pot creste gradul de imbolnavire al copilului.

Editat de magdel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog mult sa-mi spuneti care sunt bolile transmisibile de la mama la copil, bolile genetice care pot afecta viitorul copil. Daca femeia din cauza serviciului isi strica vederea si va trebui sa poarte ochelari, va transmite aceasta problema viitorului copil? Diferitele boli infectioase pe care le-a avut femeia inainte de a ramane insarcinata pot sa se intalneasca si la copil? Daca iti rupi o mana, un picior, ramai fara un rinichi sa zicem, afecteaza asta viitorul copil? Amigdalita, aritmia si problemele de coloana (spondiloza cervicala) se transmit? Va rog mult sa-mi dati cat mai multe detalii despre bolile care se transmit la copil sau care din cauza mamei pot creste gradul de imbolnavire al copilului.

 

O parte din raspunsurile la intrebarile tale ti le pot oferi:

"Daca femeia din cauza serviciului isi strica vederea si va trebui sa poarte ochelari, va transmite aceasta problema viitorului copil?"

NU

"Daca iti rupi o mana, un picior, ramai fara un rinichi sa zicem, afecteaza asta viitorul copil? "

NU

"Amigdalita, aritmia si problemele de coloana (spondiloza cervicala) se transmit? "

In procent destul de mare DA

Sunt foarte mult boli care se transmit genetic atat de la mama cat si de la tata. Depinde la ce fel de adectiuni te referi. Spre exemplu bolile sexuale au un procent foarte mare de transmitere. Multe bolile avute de mama in timpul sarcinii pot afecta DEZVOLTAREA viitorului copil, nu neaparat transmiterea lor genetic. Spune-ne la ce fel de boli te referi si poate te putem ajuta cu informatii. Oricum sfatul meu este sa mergi la un doctor, el este cel mai in masura sa iti prezinte toate riscurile. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×