Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Bursa spagilor

Postări Recomandate

Trebuie sa recunoastem ca asta e sistemul in Romanica nu dai nu ai. Cu parere de rau o zic ba chiar imi e rusine, dar nu odata m-am conformat lui. Si mai cred ca si o parte din domiile voastre au facut asemeni. Sunt situatii in care pur si simplu nu ai cum sa zici ca nu, dai pt ca te lovesti apoi de un intreg lant de refuzuri, de "mai asteptati" sau de "ne pare rau". Spre exemplu 150 de lei pe o vizita medicala, pt la serviciu, de la A la Z care a fost gata intr-o zi. Imi pare rau ca am inselat asteptarile domnului Basescu, care mi-a cerut doar sa nu mai dau spaga, dar il invit pe dumnealui si pe cei care imi vor scoate ochii, sa traiasca printre noi muritorii de rand. Ma enerveaza sistemul asta in care daca nu dai nu ai dar ce sa fac? Nu pot sa ma pun numai eu contra valului atat timp cat ceilalti nu o fac. Atitudinea de grup inca nu functioneaza la noi.

voi cat ati mai dat cui si pt ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred, cel putin de cat am deschis topicul si pana acum, ca sunt cel mai corupt dintre roportalieni. :clap:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat spaga la vama in vara asta. 20 de euro. Doar ca sa nu mai stau la coada. Si m-au bagat in fata. Oboseala... si sila de autoritatile romane infecte. Dar e un caz de axceptie la mine. Mi-am dat demisia de la fostul loc de munca pentru a protesta impotriva coruptiei de acolo. Dar cati accepta sa devina haiduci? Majoritatea pleaca capul si intind mana. Pacat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a "sugerat" de catre instructorul auto sa dau spaga politistului de la traseu. explicatia e innebunitoare de-a dreptul : din 3 care ajung la traseu, doi dau spaga si trec, iar al treilea, oricat ar fi de bun pica...pentru ca cineva tre' sa pice. AM INGHETAT. nu de alta, dar nu ma dau banii afara din casa. si asa cheltuisem enorm cu scoala si celelalte chichite legale. cu alte cuvinte - ori dai si iei, ori nu dai si pici, poti sa fii tu si montoya !

toata problema a fost ca nu sunt prea intreaga la cap, drept urmare mi-am pus ambitia si am vrut s-o vad si pe asta. asa ca n-am dat nici un cent si...ce credeti? am trecut din prima la traseu...concluzia e simpla.

pe de alta parte e mult prea real faptul ca daca nu "ungi" rotitele sistemului (mai ales birocratia statului) acestea vor scartai, ba mai mult, se vor intepeni de-a dreptul. si atunci omul cu problema, caruia ii arde camasa pe el ca trebuie s-o rezolve cat mai repede, care s-a mai si invoit de la servici pentru asta, care e constient ca daca se mai invoieste de multe ori o sa fie dat afara, ce face cand ajunge in fata ghiseului si tanti ii zice morocanoasa - "veniti maine ca..."? scoate "uleiul", o face pe tanti sa infloreasca intr-un zambet mirific si isi rezolva problema ! multiplicati asta cu cateva milioane de alti oameni, cu alte milioane de probleme pe cap si cu aceeasi tanti la ghiseu. obtineti o mentalitate. si asta e al naibii de greu de schimbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie mi s-a "sugerat" de catre instructorul auto sa dau spaga politistului de la traseu. explicatia e innebunitoare de-a dreptul : din 3 care ajung la traseu, doi dau spaga si trec, iar al treilea, oricat ar fi de bun pica...pentru ca cineva tre' sa pice. AM INGHETAT. nu de alta, dar nu ma dau banii afara din casa. si asa cheltuisem enorm cu scoala si celelalte chichite legale. cu alte cuvinte - ori dai si iei, ori nu dai si pici, poti sa fii tu si montoya !

toata problema a fost ca nu sunt prea intreaga la cap, drept urmare mi-am pus ambitia si am vrut s-o vad si pe asta. asa ca n-am dat nici un cent si...ce credeti? am trecut din prima la traseu...concluzia e simpla.

pe de alta parte e mult prea real faptul ca daca nu "ungi" rotitele sistemului (mai ales birocratia statului) acestea vor scartai, ba mai mult, se vor intepeni de-a dreptul. si atunci omul cu problema, caruia ii arde camasa pe el ca trebuie s-o rezolve cat mai repede, care s-a mai si invoit de la servici pentru asta, care e constient ca daca se mai invoieste de multe ori o sa fie dat afara, ce face cand ajunge in fata ghiseului si tanti ii zice morocanoasa - "veniti maine ca..."? scoate "uleiul", o face pe tanti sa infloreasca intr-un zambet mirific si isi rezolva problema ! multiplicati asta cu cateva milioane de alti oameni, cu alte milioane de probleme pe cap si cu aceeasi tanti la ghiseu. obtineti o mentalitate. si asta e al naibii de greu de schimbat.

 

Si mie mi s-a spus ca nu am nici o sansa unde vroiam sa merg doar cu 10000 de dolari. Si nu am dat nimic si am ajuns mai bine decat speram. Am luptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, thunami, TU ai luptat si e laudabil ca ai facut-o. ti-ai atins si scopul, ai si demonstrat ceva in acelasi timp. problema e ca spaga e adanc inradacinata, iar multi oameni n-au timpul sau resursele necesare sa lupte. sau nervii, ca de multe ori tine si de asta.

intr-adevar, printre "muritorii de rand", spaga e iarba-fiarelor, deschide orice poarta si rezolva orice problema. o facem ca sa ne vedem cu sacii in caruta cat mai repede, dupa care ne miram de ce merg lucrurile din rau in mai rau.

oboseala si sila ta fata de sistem te-au facut sa intri in hora. e o exceptie, intr-adevar, dar ai facut-o. si nu esti singurul, asta incercam sa spun si in mesajul trecut. cu o asemenea miscare in masa e foarte greu sa te lupti. din pacate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti am dat spagi,dar nu prea recunoastem.Si eu la randul meu am dat,dar de o bucata de vreme am ajuns la o trista concluzie:incercand sa evit niste plati mari (dau un ex)dau spaga...dar platesc si amenda;asa ca de atunci nu mai dau la nimeni nimic,fac pe prostul :dance4: Si platesc la fel ca si cel care da.Si daca mai ridici si tonul cand ai dreptate...o sa ai surprize! Dar asta trebuie sa o faci cu bagare de seama... :D Ca nu sti peste ce prost dai...

Pe cat pot incerc sa rezolv problemele acolo unde se poate plati:de ex la medic:prefer sa platesc consultatia,decat sa merg la md de famile,apoi la medic si ca sa ma bage in seama sa-l si ...spagesc :) ....dar mai pierd ceva timp si de nervi ce sa mai zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×