Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Violarea integritatii fizice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare

Nu stiu daca problema mea tine exact de acest domeniu dar "vastele" mele cunostinte in domeniul legilor,codului penal etc

imi spun ca aici este cel mai potrivit mediu in care as putea posta problema mea

As vrea sa stiu si eu ce masuri se pot lua in cazul in care cineva ma ameninta verbal cum ca ar pune prieteni care sa se foloseasca de metode nu tocmai legale si democratice pentru a se razbuna (motivul el il stie)

Ma pot duce la politie pentru a depune o plangere sau trebuie mai intai sa se petreaca infractiunea?

In cazul in care pot depune o plangere pentru hartuire,amenintare care sunt masurile pe care politia le poate lua?

(Ideea este ca au fost persoane care au asistat la acele scene de amenintare din partea acelei persoane si am si dovada printr-o convorbire pe messenger salvata.

Nu stiu cum as putea sa fac :) ideea este ca nu vreau sa am de-a face cu 5 matahale ale caror pumni minte nu are...

Va rog ajutati-ma prin date concrete.

O zi buna in continuare tuturor.

Editat de kingoyoursoul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Fa tot ce-ti sta in puteri sa strangi cat mai multe probe, adica dovezi indubitabile pentru infractiunea de hartuire si amenintare directa si indirecta.

 

2. Incearca, atat de finut cat esti in stare, sa-ti testezi prietenii sau persoanele care au asistat la scenele descrise de tine, sa vezi daca te poti baza intr-adevar pe eventualele lor marturii. In dosarele penale cu infractiuni din categoria asta, pe langa probe de orice fel, martorii sunt esentiali.

 

3. Daca ce ai zis tu aici nu sunt glumite de noapte buna sau jocuri de-a gangsterii, sfatul meu este sa ai mereu la tine un dispozitiv de inregistrare audio si video, pregatit in orice secunda. Asta doar preventiv. Odata, mai demult, intr-o chestie mai putin grava ca a ta, am folosit metoda si m-am felicitat si mi-am luat si un tort de ciocolata.

 

4. Mergi la politia de proximitate si la cea municipala, cauta pe cineva .....mai de sus, sau hai sa zicem mai pe la mijloc si spune povestea ta, FARA sa depui plangere. Daca amenintarile vor deveni realitate, atunci tu vei avea un atu urias, acela al ....warnului. Bine, asta depinde si de orasul in care locuiesti.

 

5. Incearca o atitudine mai....batoasa si nu arata ca te temi. Mai ales celor ce te ameninta. Si un sfat ultrapersonal: e chiar imposibil sa iesi din cercul, din mediul celor care te ameninta? Sau sa gasesti tu o posibila solutie mai...pasnica? Si ce daca te-ar putea lua de fraier? Eu te asigur ca daca se poate si o vei face, te vei uita in oglinda la mutra ta si o vei pupa pana o vei sparge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mergi la politia de proximitate si la cea municipala, cauta pe cineva .....mai de sus, sau hai sa zicem mai pe la mijloc si spune povestea ta, FARA sa depui plangere. Daca amenintarile vor deveni realitate, atunci tu vei avea un atu urias, acela al ....warnului.

Daca amenitarile vor deveni fapte, deja se ajunge la o alta infractiune. :king2:

Cea mai simpla art. 180. CP. Lovire si alte violente.

 

Mergi la Politie si depune o plangere penala prealabila, si atat !

Iar apoi daca nu vor inceta, mergi iar.

Este cea mai buna solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca amenitarile vor deveni fapte, deja se ajunge la o alta infractiune. :king2:

Cea mai simpla art. 180. CP. Lovire si alte violente.

 

Mergi la Politie si depune o plangere penala prealabila, si atat !

Iar apoi daca nu vor inceta, mergi iar. Este cea mai buna solutie.

 

Stiati ca.......

1 De obicei in politia din romania, plangerile de acest gen se inregistreaza, se da cate un telefon, un mic sfatulet si....se arhiveaza? eu am spus: depinde de orasul in care esti

2. Daca o plangere prealabila a primit solutia de....nup, aceeasi persoana nu mai poate depune o a doua plangere, avand acelasi obiect si acelasi invinuit? eventual se redeschide primul dosar si se completeaza cu... eventualele noi probe.

 

 

Vezi ca.....ti se vede maieul si e inestetic. Crezi tu asa? I don't think so. :> :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna seara.

In primul rand as vrea sa iti multumesc pentru raspunsul pertinent si de altfel folositor si tin sa te anunt ca nu am chef de joaca ,cel putin nu prin aceste tipuri de subiecte.

Ai spus in postul anterior ca ar trebui sa evit acea persoana.

Crede-ma ,nu am nicio legatura cu acea persoana,doar ca a fost colegul meu de camera in camin si el crede ca din cauza mea el a fost dat afara .Intotdeauna se pot gasi motive puerile pentru a-ti arata adevarata "valoare"

El este unul din acei smecherasi pe care in momentul cand ai inceput sa-l cunosti chiar si pentru 5 minute ai alege sa stai cat mai departe de el.

La inceput am crezut ca e bine sa las nebunul in apce,sa zic ca el,dar de 2 zile ma tot ameninta ca pune "bajetii" sa ma bata.

E destul de greu sa nu am tangente cu acest individ,adica sa nu ma vad deloc cu el, eu stau in camin studentesc,el la fel doar ca l-a mutat intr-unul mai rau famat.

Sincer,as vrea sa evit foarte tare un eventual conflict,nu sunt genul care sa agreeze bataile,chiar daca acea persoana ,la un moment dat va plati.

In legatura cu politia,nu ma pot lauda cu relatii sus puse,(galati) nu inteleg la bun imi este un aparat de inregistrat.

Cred ca acele persoane care au asistat la acele amenintari vor depune marturie,dar nu am inteles foarte bine partea cu depunerea plangerii.

Se va lua in prealabil vreo masura?? sau doar va fi pusa la dosar si se va astepta?

Cel putin nu are curajul sa ma infrunte el fata in fata... chiar daca as pierde cu siguranta(nu sunt tocmai vreun boxer sau golanas de pe strada care sa mearga pe strada si sa se ia de tine fara motiv.

Nu am aratat niciodata slabiciune, ceva de genul sa-l implor sa nu cheme prietenii, sunt mai presus de el,daca asta va crede ca e de cuviinta, asta e,voi spera ca Politia din Romania isi va face treaba.

Nu ma pot lauda cu prieteni care sa-mi sara in ajutor ,si nici familiei nu i-am povestit aceasta intamplare,de fapt nu mai stie nimeni decat cei de pe forumul acesta.

as mai vrea ,te rog, sa stiu ce pedepse pot fi aplicate in aceste cazuri...

Multumesc ca ti-ai alocat din timpul liber sa citesti acest mesaj.

Astept un raspuns ceva cat mai reede posibil.

O seara buna in continuare.

Ps scuze de erorile de gramatica si punctuatie ,ma doare ingrozitor capul,si mai mult scriu mecanic.. :king2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Telefon ? :king2: Unde si cui ?

Poate in orasul tau. In al meu nu este asa.

Si plangeri poate depune cate doreste, cate una pe zi daca vrea. Nu scrie nicaieri ca nu poti depune plangeri penale.

....hai mai Laule.....

poti depune cate plangeri vrei, unde vrei. dar nu cu acelasi obiect si intimat.

 

deci: porti maieu sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiati ca.......

1 De obicei in politia din romania, plangerile de acest gen se inregistreaza, se da cate un telefon, un mic sfatulet si....se arhiveaza? eu am spus: depinde de orasul in care esti

2. Daca o plangere prealabila a primit solutia de....nup, aceeasi persoana nu mai poate depune o a doua plangere, avand acelasi obiect si acelasi invinuit? eventual se redeschide primul dosar si se completeaza cu... eventualele noi probe.

 

 

Vezi ca.....ti se vede maieul si e inestetic. Crezi tu asa? I don't think so. :> :P

Telefon ? :king2: Unde si cui ?

Poate in orasul tau. In al meu nu este asa.

Si plangeri poate depune cate doreste, cate una pe zi daca vrea. Nu scrie nicaieri ca nu poti depune plangeri penale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....hai mai Laule.....

poti depune cate plangeri vrei, unde vrei. dar nu cu acelasi obiect si intimat.

 

deci: porti maieu sau nu?

Ai studii in domeniu , sau doar te dai cu parerea ?

 

Intreb serios, pentru ca vad ca cineva are o predilectie de a sterge postarile. :o:

 

Nu era o intrebare la misto!

Doream sa aflu pentru a sti cum sa ii explic, si sa ii arat unde greseste.

 

 

Cred ca m-am dilit ... :o: am ajuns sa dau si explicatii. 8)

 

O fi de la Primavara !? :-

 

faci plangere la politie si explici ca vrei sa previi niste intamplari neplacute pentru tine sau familia ta etc.

Daca ai si martori e foarte bine.

De ce sa le dea explicatii cand infractiunea s-a consumat ?! :lol:

E datoria politiei sa ia masuri, si sa previna anumite intamplari viitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×