Sari la conținut
Forum Roportal
pegassus

Romanii din Europa - emigranti sau navetisti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Romanii din Europa - emigranti sau navetisti?

 

 

In studiul 'Migratie sau naveta? Cazul muncitorilor romani din Italia: nise pentru naveta 'de lucru' catre Uniunea Europeana', Florentina Constantin argumenteaza ca, din analiza situatiei muncitorilor romani, rezulta ca termenul de 'migratie' devine din ce in ce mai inadecvat pentru abordarea problemei muncitorilor migranti din Uniunea Europeana. Autoarea prefera sa utilizeze termenul de 'naveta' ("commuting"), pe care organizatiile internationale si literatura academica o utilizeaza pentru a descrie migratia 'in scop de a munci' pe termen scurt, precizind, insa, ca echivalarea celor doi termeni este incorecta: ea nu reflecta, in multe cazuri, natura pe termen lung a 'navetei' internationale, neluind in seama, in egala masura, aspecte cruciale ale activitatii si vietii celor implicati in munca peste hotarele tarii lor. Solutia? Florentina Constantin pledeaza pentru aplicarea termenului de 'naveta pe termen lung'.

continuare: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club...g_commuting.php

 

Sunt relevante concluziile ei pe scara mai larga? Pentru Italia, Florentina are cifre comparative (pentru romani, motivatie de stabilire temporara in Italia) cu muncitorii albanezi si cei marocani...

 

Lucian

 

_______________

EuroAtlantic Club

monitoring Romania'sa efforts to join the EU

http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/

mail to: pe.O.Box 13-166, Bucharest 70700

e-mail to: lucian.branea@gmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna intrebare!romani plecati la munca sunt peste tot!mai ales in Spania! eu sunt in Franta si din cand in cand lucrez pentru Politia de Frontiera sau pentru tribunal ca translator! e uimitor numaralul romanilor prinsi fara acte si care lucrau la negru!de unii ti se face mila! mi sa-a intamplat de mai multe ori sa plec plangand de la tribunal ! e aiurea!sunt romani care sunt dornici sa munceasca dar nu au dreptul iar in acelasi timp sunt francezi care pot munci dar nu au chef ! ma intreb ce e de facut! dar conducerea tarii nu isi face probleme de genul asta! e aiurea rau !eu doar cand ma gandsc la politica din Romania , ma ia durerea de cap! toata lumea e dizinteresata complet ! oare e ceva de facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut daniela 66,

 

E trist ce ne-ai povestit. Din pacate guvernul nu prea se implica in problema asta. Am citit mai demult ca sa-a infiintat un departament pentru munca in strainatate (Gardianul). Nu am auzit insa de nici o masura care sa-ai ajute pe cei care pleaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate e intr-adevar trist!sunt putini straini care au o buna impresie despre romani!chir mie mi sa-a intamplat inh discoteca sa am probleme din cauza faptului ca sunt romanca! ei au impresia ca toate romancele sunt usuratice! iar despre cei care muncesc aici la negru sincer ii compatimesc! iti garantez ca asociatiile nu servesc la nimic! e trist dar e adevarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna daniela66,

Ai dreptate,te inteleg perfect.Si mie mi sa-a intamplat sa fac valva si senzatie,dar intr-o firma unde m-am dus la un interviu;totul decurgea Oca si erau incantati de CV-ul si raspunsurile mele,cand datorita accentului meu(cred) a iesit intrebarea "de unde esti?"Lumea se schimba la fata cand aude Ro. iar in plus zic ca n-am fata de romanca pentru. ca sunt blonda.M-au apucat toate furiile si i-am intrebat cum le-ar placea sa fiu si de ce cred ca toti romanii sunt tuciurii.Eu de ex. am un frate care ar putea sa treaca drept ce nu e ,datorita faptului ca este f. brunet.Si-au creat deja un standard despre noi pe care ne este greu sa-la schimbam.Bineinteles ca nu mi-au dat postul,dar nu mi-a parut rau pentru. ca m-am racorit,fac parte din acea categorie de persoane care daca au ceva de spus sau se vad nedreptatiti,nu tac,si crede-ma ca vorbesc bine spaniola .Spun asta fiindca eu am invatat sa vorbesc aici,nu stiam nimic de acasa,iar acum dupa numai 2ani chiar ei,spaniolii o recunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e prima data cand intru pe acest site....si spre marea mea tristete, nu sunt singurul care sufera printre straini. Am citit mesajele voastre....si .....imi pare rau sa o spun....dar oricat timp va trece...si oricat de bine vom vorbi limba tarii in care suntem......vom fi tot timpul niste straini de rahat....asa cum si italienii au fost cand au emigrat in SUA sau Australia...sau ....ce stiu eu pe unde.... e pecetea pe care o primeste fiecare.... refugiat, strain....unul care in cel mai bun caz fura doar locul de munca al altuia.....

e trist...dar daca am plecat de acasa am acceptat in mod automat statutul de refugiat....si nu ar trebui sa ne zbatem prea mult in sensul asta. Preocuparea mea cea mai mare este sa vorbesc despre frumusetea faptului de a fi roman....si credeti ma ca sunt atatea de spus...

 

Cat despre cel care spunea ca romania exporta muschi in spania si creiere in germania.... mai mult ca sigur a scris randurile alea din romania.... imi pare rau ca nu a reusit sa si faca o imagine globala a ceea ce inseamna legislatia in fiecare tara... sunt convins ca toti profesorii din spania care sapa santuri....ar prefera sa stea in spatele unei catedre daca li sa ar permite..... ( daca gresesc...imi cer scuze)

 

 

astept o replica.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astept o replica.....

 

:dee Bine ai venit pe forumul Roportal sergione! :dee Iti dorim sa te simti aici ca acasa :dee sau mai bine poate.....

 

ontopic: ai si tu dreptatea ta. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..am sa va povestesc ceva pe scurt: in familia noastra avem o matusa in varsta, peste 70 de ani care poarta numele de Madotto, nume de familie pe care la capatat prin casatorie. Tanarul Robert Madotto a venit in Romania cu familia la sfarsitul anilor '40. Nu au reusit sa paraseasca tara pana la venirea rusilor si nici dupa aceea. Foarte in varsta acum ii place nespus, ca impreuna la o cafea si o "grapa", sa-si povesteasca anii de tinerete ca italian in Romania !...au incercat sa-si obtina drepturi formand o comunitate de italieni, dar totul a fost aproape inutil..statutul de strain, accentul nu ia fost niciodata tolerat.......vedeti istoria se repeta, cred ca de fapt pe noi romanii ne preocupa prea mult cum suntem perceputi din afara !!!..ce vrem de fapt ?... sa ne motivam plecarea...?...nu cred ca intereseaza !....ce vrem, sa fim mai usor tolerati acolo?....asta nu are precedent...imigratia ca fenomen niciodata nu avut o conotatie pozitiva..!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Dandor,interesant punctul tau de vedere dar imi permit sa te contrazic in unele puncte de vedere; ai dreptate migratia nu a avut niciodata o conatatie pozitiva si e destul de normal sa fii tratat ca strain si sa fii putin marginit de catre ceilalti dar asta depinde in ce masura! nu cred ca un italian in Franta e privit ca un roman! pentru cei din afara romanii sunt numai tigani si hoti iar romancele sunt curve ! Francezii sunt foarte rasisti in general si crede-ma ca faptul de a fi roman nu este un atu,am trait asta pe pielea mea!si nu sunt singura care are aceasta problema.eu sunt plecata de 1 an iar in acest decurs mi sa-a intamplat de mai multe ori sa fiu pusa in situatii genante din cauza faptului ca sunt romanca! nu e usor statutul de emigrant dar acest lucru este agravat daca esti in special roman! din cate ai scris , nu cred ca ai avut ocazia sa traiesti asa ceva si sincer nici nu-ti doresc ! nu e foarte placut uneori! pentru ei romanii sunt toti la fel , suntem toti bagati in aceeasi oala !

eu nu vreau sa-mi motivez plecarea , pentru ca stiu foarte bine de ce am facut-o , si nici sa ma plang de faptul ca sunt privita ca o emigranta si ca n-am acelasi drepturi ca toata lumea ( ceea ce este si normal ); problema este faptul de a fi roman !

e trist ca trebuie sa plecam din tara pentru a duce o viata mai buna, nu e intotdeauna usor departe de casa , dar te intreb daca avem de ales! oare in Romania as fi putut sa fiu la facultate , sa ma intretin singura ( asta fac de cand sunt aici ) si la terminarea unei facultati sa-mi gasesc ceva de munca in domenii fara a apela la pile si fara a da spaga? eu nu cred! sper ca ai inteles mesajul meu si iti garantez ca sunt multi in situatia mea !

 

cu mult respect , Daniela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut acum doi sau trei ani un reportaj documentar facut de francezi, in care "iubitii" nostri ex conducatori, in "laborioasele" lor vizite de lucru furau tot ce puteau de prin locurile unde erau gazduiti. Ma intreb, acum, ce rost are sa invinuim tiganii si alti romani fara capatai de felul in care suntem toti tratati atunci cand suntem departe de tara? Asta este o rana veche pe care nu avem cum sa o suturam asa de curand. Si ii dau dreptate lui dandor intr-o anumita masura pentru ca oriunde ai trai si oricat de francez, german, american sau mai stiu eu ce altceva ai vrea sa te simti, in adancul fiintei tale tot roman vei ramane. Diferentele dintre tine si "ei" le vei vedea intotdeauna oricat ai incerca sa micsorezi distantele.

So...Thinca about. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×