Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Lista cu motociclete potrivite pentru un incepator!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prima motocicleta a unui incepator, se recomanda sa fie una din urmatoarele :

 

* Kawasaki ER6N,F

* Honda CBF500

* Aprilia Pegaso Strada

* Suzuki GS500

* Honda Hornet 600

* Suzuki SV650

* Yamaha YBR 250

* Honda CB600F

* Kawasaki ER-5

* Ducati Monster 620

* BMW F650 CS

* Suzuki Bandit 600

* Moto Guzzi Breva 750

* Cagiva Raptor

* Suzuki Tux 250

* Yamaha Virago

* Honda CBR125

 

 

Lista se refera doar la motocicletele care se fabrica in prezent si are ca scop indrumarea incepatorilor catre o motocicleta potrivita pentru experienta lor. Nu sunt trecute si chinezariile pentru ca eu unul nu vi le recomand - pretul mai mic pe care il veti plati la achizitie va fi cea mai proasta investitie din viata dvs - si in final veti plati mai mult si va veti bucura mai putin (am oarecare experienta in domeniu - am si un magazin de piese auto si consumabile + organizare de evenimente moto si scutere)

 

Anul trecut 3 pusti au murit in Bucuresti la mai putin de 20 de secunde dupa ce au mers prima oara cu noua lor motocicleta supersport de 600 cmc. Unul cu R6 a fost chiar tragic - primise cadou de la parintii lui de majorat - nou nouta ... sa suit pea ea cu prietenii langa ... a spus ca da o tura ... nu avea carnet, casca, minte ... a accelerat ... si a murit. Nu incerc sa va ingrozesc ci doar sa va fac sa constientizati importanta acestui pas din viata voastra. Riscurile sunt mult mai mari decat la automobile.

 

Va recomand pe langa scoala moto total ineficienta sa urmati si cursuri de perfectionare. De exemplu la circuitul de carting de la tunari pipera se tine un astfel de curs. va va salva de multe incidente si poate chiar accidente.

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere ai despre Kawasaki Ninja 250R? Daca sunt incepator si doresc sa achizitionez o motocicleta de maxim 250cc, dar cu o vechime de aproximativ 4-5 ani, ce sfaturi imi dai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hayabusa nu merge pt incepatori ?

 

Stiu ca legea o interzice in primul an, dar totusi...

 

busa merge doar daca are si turbo :pardon:

 

ref la ka ninja 250r este si ea ok pentru incepatori ... cand am facut lista asta nu era disponibila pe piata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lista nu se vrea exclusiva si obligatorie ... este doar un punct de reper pentru incepatori care nu cunosc deloc fenomenul si ar putea fi indreptati de catre unii binevoitori sau vanzatori fomisti spre motociclete nu chiar potrivite pentru un incepator

 

PS - scuze ca am uitat mobra ... trecem si carpati-ul ? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa moara cici de nu-mi iau o d'asta (CBF 500) vara asta. Am zis! :nea:

 

11549874671.jpg

 

este o supermotocicleta ... foarte placuta la condus si foarte fiabila ... am mers cu una, ofera distractie maxima si pt cei avansati

 

este foarte buna pentru incepatori ... cu remarca ca nu este foarte usoara astfel incat este recomandat ori sa fi un tip mai sanatos ori sa fi mai atent la manevrele la viteza mica si la franari cu fata, blocari roata, aderenta cand o poti scapa usor

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te gandesti tu sa poata face motocicleta respectiva si cam cum sa arate ? Dar nu da un raspuns generic de tipul - sa mearga si sa arate ca o motocicleta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te gandesti tu sa poata face motocicleta respectiva si cam cum sa arate ? Dar nu da un raspuns generic de tipul - sa mearga si sa arate ca o motocicleta.

 

Mi-ar fi placut una cu care sa pot sa merg si pe teren accidentat (nu foarte foarte. gen un drum de padure mai soft, mai un munte ceva), dar si pe strada/sosea. Si trebuie sa fie usoara!! Apropo de asta, CE MA FAC DACA DAU CU EA DE PAMANT?! xD Cum o mai ridic ?! :flowers:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×