Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Pedeapsa cu moartea - pareri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai tineti minte Legea Talionului? Probabil ca nu, de pe vremea lui Moise pana acum memoria se mai intuneca. Legea Talionului expune principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" si este foarte explicita in Vechiul Testament:

 

"Dar dacă se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este moral, si nici corect, indiferent de fapta savarsita ce va duce la acea sentinta. :spiteful:

Hm. Citeam zilele trecute un articol in care era vorba despre o femeie care in urma cu 15 ani comisese o crima cu premeditare iar acum era pusa in libertate.

Scenariul s-a petrecut in felul urmator: femeia,medic de profesie,a chemat-o la domiciliul propriu pe amanta sotului ei,cu pretextul de a-i face nu stiu ce consult.

Aici a sedat-o,a dezbracat-o si a pus-o in cada din baie, unde i-a sectionat gatul ca mai apoi sa o transeze bucatele-bucatele.

 

Cat sange rece trebuie sa ai pentru a face asa ceva ? Incredibil.

 

Anyway,exista vreo pedeapsa suficient de potrivita si pentru aceste persoane ?

Moartea ? Hm. Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu suport pedeapsa cu moartea pentru ca este prea usoara ..... sa iei un glont e mult mai mica pedeapsa comparativ cu 30 de ani in inchisoare unde sa inveti ca sexul are nenumarate feluri de a se manifesta :spiteful:

Bine zis. :doh:

 

Eu m-am gandit de multe ori la asta, dar nu am reusit sa ma hotarasc, exista argumente si contra-argumente.

 

Contra-argumente:

1. Ce a spus si Saharian. Omului trebuie sa i se lase tot restul timpului pe care-l are sa se gandeasca la ce a facut. Asta, in caz ca are Constiinta, si ii functioneaza cat de cat...

2. Pe de alta parte, e posibil ca in urma unei erori judiciare sa fie ucis un om nevinovat. Au fost atatea cazuri cu oameni care au stat zeci de ani in inchisoare ispasind pedeapsa altuia... E scary sa stii ca mori nevinovat, si ca poate se vor prinde peste cativa ani, dar va fi prea tarziu...

3. E nasol spectacolul unui om legat si omorat. Eu nu as mai putea trai cu constiinta faptei ca am omorat pe cineva, chiar daca doar am executat un ordin. Nu sunt de acord cu niciun fel de moarte, cu atat mai putin a unei morti in chinuri cumplite, cum se practica prin Evul Mediu. Am o parere execrabila despre iubitorii genului Horror, si despre cei pe care ii distreaza suferinta altora in general.

 

Argumente:

1. Poate exista categorii de oameni care ar merita sa moara. Psihopatii, de exemplu, care oricum nu mai pot fi reeducati pentru ca sunt deja nebuni. Si daca, in nebunia lor, fac numai rau celor din jur... Oameni gen austriacul care si-a tinut inchisa fata in subsol cateva zeci de ani si a facut nu-stiu-cati copii cu ea. Sau un caz de canibalism, prin Germania... Astfel de oameni nu merita sa traiasca. Ceva rapid. De exemplu otrava. Desi poate nu ar merita nici sa moara atat de repede...

 

Deocamdata nu ma mai pot gandi la alte argumente/contra-argumente. E tarziu, maine e luni... Dar oricum, puse in balanta, inca nu ma pot decide. Poate ca ar fi bine ca oamenii care au comis crime grave si despre care se stie sigur ca sunt faptasii sa moara... Oricum, dupa parerea mea procentul de cretini de pe lumea asta e destul de mare... Nu i-as omori, ar fi si greu de omorat toti, dar i-as castra. Sa nu se multiplice. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am gandit de multe ori la asta, dar nu am reusit sa ma hotarasc, exista argumente si contra-argumente.

 

Contra-argumente:

Omului trebuie sa i se lase tot restul timpului pe care-l are sa se gandeasca la ce a facut. Asta, in caz ca are Constiinta, si ii functioneaza cat de cat...

Criminalii nu au constiinta.

 

2. Pe de alta parte, e posibil ca in urma unei erori judiciare sa fie ucis un om nevinovat. Au fost atatea cazuri cu oameni care au stat zeci de ani in inchisoare ispasind pedeapsa altuia... E scary sa stii ca mori nevinovat, si ca poate se vor prinde peste cativa ani, dar va fi prea tarziu...

 

Tocmai de aceea pedeapsa cu moartea nu se aplica instantaneu,cum cred unii,ci intr-un rastimp de cativa ani,asta din cauza a ceea ce ai afirmat tu mai sus,anume ca exista posibilitatea aparitiei unor probe noi la dosar.

 

Esentialul este ca,dupa ce cercetarile au fost finalizate, respectivii sa nu mai revina in societate.

 

Niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasand la o parte prostiile religioase , criminali nu se schimba.......indiferent cat vor sta inchisi ......trebuie doar sa li se iveasca o noua oportunitate........deci ca sa fim siguri ca nu vor recidiva trebuie ca ei sa nu mai apara in societate ....insa pedeapsa cu moartea , pe langa faptul ca e barbara , si dam dovada de ipocrizie ( pedepsim criminalii , omorandu-i si astfl devenind unii dintre ei? super pedeapsa......).....e insuficienta.......dc sa ne bazam pe un ipotetic chin vesnic in iad?......oricum cum am mai spus nu suntem barbari , nu ii putem omori, nu ii putem tortura......deci ii inchidem pe viata si gata :spiteful:......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm. Citeam zilele trecute un articol in care era vorba despre o femeie care in urma cu 15 ani comisese o crima cu premeditare iar acum era pusa in libertate.

Scenariul s-a petrecut in felul urmator: femeia,medic de profesie,a chemat-o la domiciliul propriu pe amanta sotului ei,cu pretextul de a-i face nu stiu ce consult.

Aici a sedat-o,a dezbracat-o si a pus-o in cada din baie, unde i-a sectionat gatul ca mai apoi sa o transeze bucatele-bucatele.

 

Cat sange rece trebuie sa ai pentru a face asa ceva ? Incredibil.

 

Anyway,exista vreo pedeapsa suficient de potrivita si pentru aceste persoane ?

Moartea ? Hm. Da.

De acum 15 ani e asta ?! :D

Ca stiu cazul care spui , de la tv, chiar cand a omorat-o pe sotia aluia.

Dar parca era sotia amantului.

Oricum, se tin cont si de circumstantele de la data faptei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acum 15 ani e asta ?! :D

Ca stiu cazul care spui , de la tv, chiar cand a omorat-o pe sotia aluia.

Dar parca era sotia amantului.

Oricum, se tin cont si de circumstantele de la data faptei.

Inainte de a fi omorata, femeia aia trebuia sa fie pusa sa spele cada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a fi omorata, femeia aia trebuia sa fie pusa sa spele cada.

Pai ce, n-a spalat-o ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasand la o parte prostiile religioase , criminali nu se schimba.......indiferent cat vor sta inchisi ......trebuie doar sa li se iveasca o noua oportunitate........deci ca sa fim siguri ca nu vor recidiva trebuie ca ei sa nu mai apara in societate ....insa pedeapsa cu moartea , pe langa faptul ca e barbara , si dam dovada de ipocrizie ( pedepsim criminalii , omorandu-i si astfl devenind unii dintre ei? super pedeapsa......).....e insuficienta.......dc sa ne bazam pe un ipotetic chin vesnic in iad?......oricum cum am mai spus nu suntem barbari , nu ii putem omori, nu ii putem tortura......deci ii inchidem pe viata si gata :D......

 

De acord cu tine, dar, a-i tine inchisi nu mi se pare de ajuns. Ar fi mai productiv sa fie condamnati la munca fortata, adica sclavie. Cu cat este mai grava fapta, cu atat mai grea sa fie pedeapsa. De ce sa impusti sau sa electrocutezi un om sanatos, cand poti sa-l pui la munca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×