Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Pedeapsa cu moartea - pareri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca ii omori le iei toate pacatele pentru ca ai rupt circuitul vietii . deci cea mai buna pedeapsa e viata . una in chinuri

 

asta ţi se pare mai moral dec

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca e s-o luam ad-litteram dupa Biblie, in cartile lui Moise

Si daca nu exista Biblia, dupa ce te luai, sau nu mai existau infractiuni, si nici infractori ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrebarea este,care solutie este mai efectiva in reabilitarea permanenta a infractorului? Cea "divina" sau cele seculare? Care este mai cost effective si produce rezultate?What do you think, my dearest?

 

Daca e s-o luam ad-litteram dupa Biblie, in cartile lui Moise gasim chestia cu cetatile de refugiu in care trebuia sa fie inchisi, defapt era la alegerea lor, vinovatii de infractiuni a caror pedeapsa era mai mica decat moartea. Oficial erau inchisi in ele, iar daca li se nazarea sa iasa din ele isi confirmau vinovatia si.......kaput.

Acuma, dupa cum zice si biblia, dar si experienta mea personala si ceea ce vad cam peste tot, am ajuns la concluzia ca nu exista reabilitare.

Deci Insusi Dumnezeu a dat infractorilor dreptul la un nou inceput. A impus edililor cheltuieli suplimentare cu cetatile astea. In prezent e la fel. Din ce stiu eu, eficienta oricarui lucru se stabileste in functie de rezultate, de profit si pierdere, de avantaje si dezavantaje. Lasand la o parte rapoartele oficiale, daca tie iti place this marvelous world, atunci inseamna ca da, sunt eficiente.

Eu cred exact invers, dar nu conteaza ceea ce eu cred, ci faptul ca Dumnezeu este drept si a oferit mereu posibilitatea de .....undo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are Dreptul cu Biblia ? Niciuna!

 

Let's proceed.

 

Levitic 6:1Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:

6:2 Cand va pacatui cineva si va savarsi o nelegiuire fata de Domnul, tagaduind aproapelui sau un lucru incredintat lui, sau dat in pastrarea lui, sau luat cu sila, sau va insela pe aproapele lui,

6:3 tagaduind ca a gasit un lucru pierdut, sau facand un juramant stramb cu privire la un lucru oarecare pe care-l face omul si pacatuieste;

6:4 cand va pacatui astfel si se va face vinovat, sa dea inapoi lucrul luat cu sila sau luat prin inselaciune, sau incredintat lui, sau lucrul pierdut pe care l-a gasit,

 

Deuteronom 22:1-3Daca vezi ratacindu-se boul sau oaia fratelui tau, sa nu le ocolesti, ci sa le aduci la fratele tau.

22:2 Daca fratele tau nu locuieste langa tine, si nu-l cunosti, sa iei dobitocul la tine acasa, si sa ramana la tine pana ce-l cere fratele tau; si atunci sa i-l dai.

22:3 Tot asa sa faci si cu magarul lui, tot asa sa faci si cu haina lui, si tot asa sa faci cu orice lucru pierdut de el si gasit de tine: sa nu le ocolesti.

 

Infractiuni:

furtul- art. 208 C.P.

inselaciunea, insusirea bunului gasit si distrugerera art.215, 216, 217 C.P.

 

Levitic 18:6 Nici unul din voi sa nu se apropie de ruda lui de sange, ca sa-i descopere goliciunea. Eu sunt Domnul.

infractiunea: incestul, art. 203 C.P.

 

 

Levitic 24:17-20Cine va da unui om o lovitura de moarte, sa fie pedepsit cu moartea.

24:18 Cine va da unui dobitoc o lovitura de moarte, sa-l inlocuiasca: viata pentru viata.

24:19 Daca cineva raneste pe aproapele lui, sa i se faca asa cum a facut si el:

24:20 frantura pentru frantura, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; sa i se faca aceeasi rana pe care a facut-o el aproapelui sau.

 

Numeri 35:11-30

sa va alegeti niste cetati care sa va fie cetati de scapare, unde sa poata scapa ucigasul care va omori pe cineva fara voie.

35:12 Aceste cetati sa va slujeasca drept cetati de scapare impotriva razbunatorului sangelui, pentru ca ucigasul sa nu fie omorat inainte de a se infatisa in fata adunarii ca sa fie judecat.

35:13 Din cetatile pe care le veti da, sase sa va fie cetati de scapare.

35:14 Sa dati trei cetati dincoace de Iordan, si trei cetati in tara Canaanului: acestea sa va fie cetati de scapare.

35:15 Aceste sase cetati sa fie cetati de scapare pentru copiii lui Israel, pentru strain si pentru cel ce locuieste in mijlocul vostru: acolo va putea sa scape orice om care va ucide pe cineva fara voie.

35:16 Daca un om loveste pe aproapele sau cu o unealta de fier, si acesta moare, este un ucigas: ucigasul sa fie pedepsit cu moartea.

35:17 Daca-l loveste cu o piatra pe care o tine in mana, de care poate muri, si moare, este un ucigas: ucigasul sa fie pedepsit cu moartea.

35:18 Daca-l loveste cu vreo unealta de lemn pe care o tine in mana, de care poate muri, si moare, este un ucigas; ucigasul sa fie pedepsit cu moartea.

35:19 Razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas; cand il va intalni, sa-l omoare.

35:20 Daca un om impinge pe aproapele sau din ura, sau daca-l pandeste si arunca ceva asupra lui si moare,

35:21 sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni.

35:22 Dar daca un om impinge pe aproapele lui fara veste si nu din vrajmasie, sau daca arunca ceva asupra lui fara sa-l fi pandit,

35:23 sau daca arunca asupra lui din nebagare de seama o piatra care-i poate pricinui moartea, si moare, fara sa-l urasca si fara sa caute sa-i faca rau:

35:24 Iata legile dupa care va judeca adunarea intre cel ce l-a lovit si razbunatorul sangelui.

35:25 Adunarea va izbavi pe ucigas din mana razbunatorului sangelui, si-l va face sa se intoarca in cetatea de scapare unde fugise. Sa locuiasca acolo pana la moartea marelui preot care este uns cu untdelemn sfant.

35:26 Daca ucigasul iese din hotarul cetatii de scapare unde fugise,

35:27 si daca razbunatorul sangelui il intalneste afara din hotarul cetatii de scapare si ucide pe ucigas, nu va fi vinovat de omor.

35:28 Caci ucigasul trebuia sa locuiasca in cetatea lui de scapare pana la moartea marelui preot; si dupa moartea marelui preot, putea sa se intoarca la mosia lui.

35:29 Iata poruncile de drept pentru voi si pentru urmasii vostri, in toate locurile in care veti locui.

35:30 Daca un om omoara pe cineva, ucigasul sa fie omorat, pe marturia martorilor. Un singur martor nu va fi de ajuns ca sa fie osandit cineva la moarte.

 

Deuteronom, tot cap. 19

Infractiune: crima si lovituri: 174....184 C.P.

 

Acu iau o pauza de tigara si tre sa fac focul, ca e frig. But.................. i'll be back!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are Dreptul cu Biblia ? Niciuna!

 

Acu iau o pauza de tigara si tre sa fac focul, ca e frig. But.................. i'll be back!!!!

Nu intelegi ca atunci cand erau incriminate aceste fapte, biblia NU EXISTA!

Degeaba imi dai citate, ca dreptul roman e mai vechi decat crestinismul.

Mai repede, biblia s-a inspirat din viata cotidiana si regulile ei. Nu invers. :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu intelegi ca atunci cand erau incriminate aceste fapte, biblia NU EXISTA!

Degeaba imi dai citate, ca dreptul roman e mai vechi decat crestinismul.

Mai repede, biblia s-a inspirat din viata cotidiana si regulile ei. Nu invers. :nea:

Iti atrag atentia,ca citatele in cauza sunt din Biblie,dar din Vechiul Testament....care e vechi de vreo 4000 de ani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pedeapsa cu moartea cred ca nu poate fi luata in considerare intr-o societate civilizata si democratica ,sau care doreste sa ajunga in acest stadiu. Motivul este acela ca actul de justitie ,ca orice demers uman nu este perfect . Exista pericolul ca un nevinovat sa fie declarat vinovat prin eroare judiciara si executat . Asa ceva este de neaceptat.

Exista tari precum USA care mentin pedeapsa cu moartea doar din inertie. In Statele Unite exista mai multi criminali in serie in libertate decat oriunde in lume. Asta precum si traditia justitiei cu pistolul la brau, face ca politicienii sa se teama de a propune abolirea, fiind constienti de impotrivirea unei importante parti a populatiei. Cum la fel de importanta este si partea care lupta pentru drepturile civile, justitia americana sufla si in iaurt si taraganeaza executiile cu anii .

 

In aceste conditii nu avem ce face decat sa fim gata sa platim pentru izolarea inadaptatilor sociali si indezirabililor. Pedepsele trebuie sa fie mult mai mari decat ce prevede actualul cod penal romanesc, eventual prin adoptarea sistemului condamnarilor cumulative . Se stie ca de cele mai multe ori o infractiune de orice tip ,nu este singulara ci sunt faptuite mai multe infractiuni, cumulative in contextul respectiv. O pedeapsa prin cumularea sentintelor pentru fiecare cap de acuzare in parte, ar proteja mai bine societatea dar ar costa mai mult.

Daca Doamne fereste cineva foarte apropiat mie,[sotie,copil] ar fi victima unei agresiuni extreme, din punct de vedere instututional as avea aceiasi opinie, dar ideea de a-mi face singur dreptate nu mi-ar fi straina.

 

(w00t) Sunt perfect de acord cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbeam ieri de metodele de reabilitare a infractorilor, eu una sunt ferm convinsa ca asa cum e acuma prin centrele astea, exact la fel era si in cetatile de refugiu din antichitate, de care zice biblia. Daca n-ar fi fost asa, parerea mea e ca n-ar mai fi zis Domnul ca acela care care iese poa' sa fie omorat, fara ca ucigasul lui sa fie vinovat de ceva.

 

Eu zic ca la faza asta, ca in toate de altfel, Domnul e foarte corect fata de apropiatii celui ucis. In bunatatea Lui cea mare, n-a permis niciodata victimei sa-si vada prea mult la ochi tortionarul, de orice fel ar fi fost el. Pentru ca El stie ca asa ceva nu e omeneste suportabil. Nu timp indelungat.

 

Daca puteti trece de primele acorduri, sa mai intelegeti si ceva din text o sa-mi dati dreptate cand spun ca astia patru sunt genii. Mai mari ca Eminescu. Zic io.

 

 

 

Cand o sa vina James sa-l invat romana si o sa-si deschida topic pe bla, bla o sa-l intreb daca a mai dormit vreodata dupa ce a inregistrat clipul si......coloana sonora. In nici un caz nu putem numi asta......melodie sau.....cantec. Nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pedeapsa cu moartea este prea costisitoare si la propriu si la figurat. Eu zic ca ar cam fi timpul sa se desfinteze. Deja in SUA au inceput unele demersuri in acest sens, mai ales si din cauza crizei financiare. Pentru fiecare detinut ucis penitenciarul trebuie sa-i plateasca statului intre 800.000 si 1.600.000$. Si mai ganditi-va ca in toata SUA sunt peste 2 milioane de prizonieri dintre care mai bine de 700.000 isi asteapta pedeapsa capitala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×