Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Pedeapsa cu moartea - pareri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E...moral? E acceptabil? Desigur ca nu e din punct de vedere religios, pentru crestini, cel putin teoretic.

A fost acceptabil si dpdv religios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost acceptabil si dpdv religios.

 

Acceptabil? Heloooooo

Dumnezeu a fost sau ......este tatal pedepsei cu moartea. And He is never wrong. NEVER

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca nimic, nici o circumstanta din lumea asta, ABSOLUT NIMIC nu poate justifica, nu poate motiva sau scuza o infractiune, de orice nivel ar fi ea. Cel putin cele premeditate, pregatite, gandite, calculate, clocite....sorry.

De multe ori chiar judecatorii habar nu au ce sentinta sa dea. Trebuie sa aplice legea....si atat. Daca o pot aplica si p-aia.

 

Exact la fel e si pe verticala. Pentru ca in marea parte Codul Penal isi are originea in Biblie, o parte din procedura penala la fel, o parte din codul si procedura civila de asemenea, ma gandeam sa fac un topic cu subiectul asta. Da' nu stiu daca merita efortul, din punctul de vedere al calitatii dezbaterilor.

Ete scartz !

Nu ai dreptate! Esti subiectiva.

Daca nu mai ti cont de nicio circumstanta te intorci la stadiul de animal.

Crezi ca nu s-a dezbatut niciodata cat de morala este pedeapsa cu moartea ?

Daca un "nebun" ia viata altui om, viata care e data de la Dumnezeu si care este singurul in masura sa ti-o curme, cine isi asuma acel rol de a se juca de-a Dumezeu, si sa hotarasca care dintre infractori trebuie sa traiasca si care sa moara ? CINE ?

Numai alt "nebun" poate hotara asta !

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ete scartz !

Nu ai dreptate! Esti subiectiva.

Daca nu mai ti cont de nicio circumstanta te intorci la stadiul de animal.

Crezi ca nu s-a dezbatut niciodata cat de morala este pedeapsa cu moartea ?

Daca un "nebun" ia viata altui om, viata care e data de la Dumnezeu si care este singurul in masura sa ti-o curme, cine isi asuma acel rol de a se juca de-a Dumezeu, si sa hotarasca care dintre infractori trebuie sa traiasca si care sa moara ? CINE ?

Numai alt "nebun" poate hotara asta !

Woooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooow

Ia du-te tu si spune asta unui judecator care judeca un ingeras care a omorat cu cruzime un copil, dupa ce l-a violat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Violul si pedofilia, infractiunile din categoria asta ucid victima pe loc. Singurul care ramane in viata e trupul. Nici o terapie din lume nu poate vindeca asa ceva, nu poate da inapoi inocenta. Nimic.

Astea ce pedeapsa merita?

 

Pentru astea pedeapsa capitala ar fi o mila. Eu as recomanda acelasi lucru pentru violatori...sa fie si ei violati de nenumarate ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Woooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooow

Ia du-te tu si spune asta unui judecator care judeca un ingeras care a omorat cu cruzime un copil, dupa ce l-a violat.

I-am spus !

Ce ti-am spus eu tie este raspunsul lui. :crazy:

Ca judecator nu iti permiti sa fi subiectiv, tu da. El nu! :crazy:

Iar daca fapta s-a comis cum spui tu, ala nu avea discernamant, deci ..:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru astea pedeapsa capitala ar fi o mila. Eu as recomanda acelasi lucru pentru violatori...sa fie si ei violati de nenumarate ori.

Scumpa mea, chestia tragi-comica e ca vorbind numai de violatori, spre exemplu, astia ...violeaza, adica constrang, abuzeaza prin folosirea avantajului fizic, fata de cineva inferior din punctul asta de vedere.

Sau , in fine, prin prisma unei anumite relatii, asa cum e spre exemplu violul in casnicie.

Persoanele astea, cam mult spus persoane, sunt de obicei oameni lasi.

Iti dau cuvantul meu de onoare ca, daca ai fi pusa in situatia de care spui tu, un asa ...om, hai sa zicem, te-ar implora la nesfarsit sa-l ierti. Sau te-ar uri cumplit, ti-ar impune sa ierti, ti-ar pretinde asta.

In ambele cazuri, te asigur, deci, ca, daca ar fi in puterea ta si ai incepe ...procedura, doar vazandu-i atitudinea de gunoi ti s-ar face asa o scarba, incat l-ai lasa in plata Domnului. Oricum la fapta lui nu se mai poate apasa butonul UNDO.

Si intotdeauna e bine si sanatos , chiar daca te doare de urli la luna, sa lasi verdictul...altora. Trust me.

 

Asa cum vedem in viata asta de zi cu zi, chestiile astea nu au vindecare. NEVER.

De aceea, din punct de vedere divin, solutia este una singura: vinovatul plateste cu propria viata.

E intr-adevar, o mare cruzime, la prima vedere.

Dar totusi, persoana aia, cand a facut ce-a facut, s-a simtit bine, nu? Pe seama nenorocirii altei persoane.

Din cauza asta Dumnezeu a considerat ca fiind drept si just si corect sa ia viata, sa impuna asta, acelui vinovat.

What do you think, my dearest?

 

I-am spus !

Ce ti-am spus eu tie este raspunsul lui. :crazy:

Ca judecator nu iti permiti sa fi subiectiv, tu da. El nu! :crazy:

Iar daca fapta s-a comis cum spui tu, ala nu avea discernamant, deci ..:cry:

Whaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat???????????

Hai sa punem raspunsul asta la bancuri seci si e ok. Vrei?

Din ce am spus io , presupunerea mea este ca ti-ai dat seama ca vorbesc la modul ideologic. Namabar oan.

Nambar tu e ca si judecatorii gandesc exact la fel. Mai putin cei mituiti cu .....multe zerouri.

Nambar sree e ca arata si mia un judecator de pe planeta asta care mai are curajul sa dea un asemenea verdict.

Nambar for e ca si in civil si in penal sentinta nu e data de un singur judecator, ci de mai multi, si pana nu cad de acord....p**a sentinta.

Nambar faiv, la cat de ieftina a devenit viata mea si a ta, da, aici ai dreptate.

Nambar sics e ca pe nimeni nu doare gura sa dea cativa ani de concediu si sa claseze dosaru. Da, si aici ai dreptate. Ca de.......este circumstante.

Nambar sevan e ca nici o fiinta omeneasca nu face o fapta fara ca ea sa se fi produs mai intai undeva prinauntru, nu conteaza pe unde.

So?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa cum vedem in viata asta de zi cu zi, chestiile astea nu au vindecare. NEVER.

De aceea, din punct de vedere divin, solutia este una singura: vinovatul plateste cu propria viata.

E intr-adevar, o mare cruzime, la prima vedere.

Dar totusi, persoana aia, cand a facut ce-a facut, s-a simtit bine, nu? Pe seama nenorocirii altei persoane.

Din cauza asta Dumnezeu a considerat ca fiind drept si just si corect sa ia viata, sa impuna asta, acelui vinovat.

What do you think, my dearest?

Unde a spus asta ? :cry:

 

Cum vrei sa vindeci ceva cand nu faci nimic in sensul asta ?

Observi numai efectele, dar nu eradichezi cauza.

 

Whaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat???????????

Hai sa punem raspunsul asta la bancuri seci si e ok. Vrei?

Din ce am spus io , presupunerea mea este ca ti-ai dat seama ca vorbesc la modul ideologic.

Tu poti spune orice vrei, eu iti spun ce am discutat personal, si am dezbatut tema asta cu persoane inalte, judecatori cu experienta, ce actualmente sunt in functie la Inalta Curte de Casatie si in altele. Si acela a fost raspunsul acceptat unanim de toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, chestia asta cu ...recovery, cu schimbarea etc chiar nu tine.

E vorba chiar de caracterul, de educatia si insasi structura interioara a infractorului.

Trasaturile de caracter sunt ale noastre pana in mormant. Ceea ce am fost deprinsi sa facem, aproape la fel.

Si in biblie exista metoda de ...recovery, sa stii, dar succesul ei depinde IN TOTALITATE de infractor.

De alegerea personala, ca atunci cand, dupa ce a facut o anumita infractiune, pus in situatia sa o repete, sa realizeze ce presupune fapta lui si sa.....retry. That's all.

Dar cazuri din astea fericite sunt rare de tot.

Cat despre verdictele divine, adica pedeapsa cu moartea, este splendid, absolut splendid sa intelegi in ce situatii si infractiuni a fost ea hotarata.

 

Tu poti spune orice vrei, eu iti spun ce am discutat personal, si am dezbatut tema asta cu persoane inalte, judecatori cu experienta, ce actualmente sunt in functie la Inalta Curte de Casatie si in altele. Si acela a fost raspunsul acceptat unanim de toti.

Da, stiu despre ce vorbesti. Intrebarea mea este: chiar iti imaginai ca ar putea spune altceva? Ma refer la...placa oficiala.

Ia mergi in occident si pune aceeasi intrebare unor oameni obisnuiti sa-si spuna deschis opiniile, sa....stand for them.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiu despre ce vorbesti. Intrebarea mea este: chiar iti imaginai ca ar putea spune altceva? Ma refer la...placa oficiala.

Ia mergi in occident si pune aceeasi intrebare unor oameni obisnuiti sa-si spuna deschis opiniile, sa....stand for them.

Nu era placa oficiala, era o discutie libera, in biroul decanului.

Eu persoana curioasa,si profitand de ocazie ca ii prinsesem acolo, am adus in discutie asta si voiam sa inteleg rationamenul lor. Ca asa, argumente privind doctrina scolii clasice sau pozitive sunt multe.

Iar de la cei din strada nu le poti ceresa fie obiectivi, ei nu au studii in domeniu. Dar chiar si asa, daca le explici corect sa vezi ca vor renunta la ideea totalitara de a lua viata cuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×